Obsah článku
Pokusila jsem se složit seznam deseti způsobu, které fungují nejen skoro na každého člověka ať je takový, onaký anebo makový, ale zároveň, aby ony způsoby byly i ty, které jsou nejdůležitější z hlediska účinnosti, aby způsobily co největší produktivitu, organizovanost, ale i radost z života, z dosažených úspěchů, z dosažených cílů.
Zároveň i tento seznam může být tím prvním co si člověk, který chce na sobě pracovat, vybere. Nemusíte začít popořádku, jakýkoliv způsob, kterým začnete a postupně se k němu dopracujete má veliký vliv na úspěšný život.
Jen pozor, nezačínejte se vším najednou, vyberte si jeden, ten co cítíte, že by vám mohl nejvíce pomoci. Pracujte na jeho dosažení a pak si vyberte další. Po nějaké době budete úspěšnější a spokojenější se svým životem.
Jaký je tedy seznam bez ohledu na to, který bod je důležitější než jiný?
1. Buďte proaktivní
Proaktivita je opakem reaktivity. Jsou jen dvě možnosti jak na danou situaci jednat. Buď reagujete tím jací jste, jakou máte povahu, jak jste vychovaní, jaké jsou podmínky okolí a bez vašeho rozumového přičinění anebo jednáte proaktivně – volíte si sami jak se k dané situaci stavíte.
Jste schopni odpovědnosti, za své chování, za své reakce, za své činy. Proaktivní člověk dokáže jít pracovat, i když se mu zrovna nechce. Proaktivní člověk dokáže změnit své špatné vlastnosti, protože je změnit chce i proti tomu jaký je. Proaktivní člověk se nenechá unášet jen vlivem okolí a své podstaty, ale je schopen události ovlivňovat, přizpůsobovat, řídit je.
2. 30 dní k vytvoření návyku
Nejste spokojeni se svými návyky? Máte nějaké špatné anebo byste potřebovali mít nějaké jiné smysluplné, ale nedaří se vám je pořád získat? Vyzkoušejte 30 dní k vytvoření návyku. Určete si jeden cíl, jeden návyk, který jste ochotni dělat každý den poctivě a pusťte se do něj.
S plným soustředěním a bez vynechání. Každé ráno si připomínejte, jaký jste se rozhodli si vytvořit návyk a motivujte se na něj. Myslete na něj, když usínáte. Myslete na to, že to moc moc chcete dokázat. Pokud vytrváte a nevynecháte jediný den máte po třiceti dnech vytvořený návyk.
Sama když jsem kdysi s tímto způsobem začínala, měla jsem pocit, že přeci pokud budu opravdu líná tak kdykoliv selžu po třiceti dnech a měla jsem ten pocit i třicátý den mého nového návyku. A světe div se, každý další den jsem dobrovolně šla a pracovala na sobě dále. I v den kdy jsem si řekla, že odpočívám a návyk – cíl není ten den třeba, jsem se cítila s výčitkami a nakonec se do toho pustila jako každý den předtím.
3. Zaměřte se na to nejdůležitější
Ve světě je spousta systémů, které vám naznačují důležitost zaměřit se na podstatné a zbytek odstranit nebo minimalizovat. Ať už je to pravidlo 80/20 nebo Power od less, myšlenka je jednoduchá.
Vyberte vše ve svém životě, v práci, ve vzdělávání, ve volném čase apod. to co je pro vás to absolutně základní, nejdůležitější, nejsmysluplnější, nejradostnější a vše ostatní minimalizujte. Nechte si tam jen to co je to nejlepší, i to dobré je jen dobré, ale ne nejlepší.
Čtěte např. jen ty knihy nebo části knih, které mají pro vás největší smysl, pracujte jen na takové práci, která je nejdůležitější a přinese nejvíce výsledku, peněz, radosti.
4. Soustřeďte se na to, co děláte
Žijeme ve světě, v kterém se dá špatně soustředit. Emaily, internet, moře telefonu, které potřeba vyřídit, televize se stovkou kanálu, že nevíte co si vybrat dříve, spousta práce, důležité i nedůležité, která se na nás valí, ruch okolo, nové komunikační technologie jako skype, ICQ, facebook, chaty, fóra, pinterest a podobně.
Kam dřív a co dřív? A jak mám při tom všem stíhat svou práci? A jak se mám na ní ještě k tomu soustředit?
Sponzorováno
Vypněte ten svět. Vyberte si práci, která je pro vás důležitá a pusťte se do ní. Nedívejte se při ní do emailu, nesurfujte po internetu, vypněte skype, ICQ, i telefon, pokud je to pro vás možné. Ponořte se do jedné jediné práce tak naplno jak svedete.
Naučte se do práce se umět ponořit. Naučte se pracovat způsobem, který hledají často umělci – umět se ponořit do činnosti tak silně, že přestanete vnímat okolí, nejdete se najíst, napít, nic vás nezajímá, jen ten úkol na kterém děláte a necháváte se unášet zlehka proudem plného soustředění a vášně.
5. Udělejte každý den několik nejdůležitějších úkolů
Toto je způsob, který podle mě vydá za všechny time-management systémy. A je k tomu tak jednoduchý. Vyberte si ráno nebo večer den předtím 2, 3 nebo 4 (podle toho jaká je vaše práce) úkoly, které se rozhodnete v ten den splnit a jsou pro váš život v nynější chvíli ty nejdůležitější.
Není potřeba žádné velké plánování a složitosti, otázka zní jen: Co je pro mě dnes (nebo zítra) to opravdu nejdůležitější? A pak už jen pracujte úkol po úkolu ke splnění toho nejdůležitějšího. Na konci dne budete mít úžasný pocit, že jste udělali to nejlepší, co jste v daný den udělat mohli.
6. Naučte se správně motivovat
Někdy i práce, kterou máme rádi, se nám nechce dělat. Někdy začínáme něco se spoustou nadšení a entusiasmu a nadšení pomalu vyprchá. Někdy něco děláme celkem neradi, ale víme, že pro dobrou věc (třeba cvičení).
V takových chvílích pomůže motivace. Motivujte se. Najděte si v té činnosti motivující způsoby, aby vás to povzbudilo a bavilo. Co vás k chuti do činnosti nastartuje? Čtěte osudy lidí, kteří dosáhli toho co vy, odměňte se, když něco splníte, najděte si někoho, kdo se snaží zvládnout to samé co vy, je mnoho způsobu jak se motivovat.
7. Buďte optimističtí
Optimistický člověk dá do práce více radostného elánu, nebude se sužovat zbytečnými problémy v sobě, dokáže nadchnout okolí, žije radostnější život. Mnoho lidí upadá do pesimistických myšlenek a důvodem často jsou jejich negativní hovory sami se sebou.
Kontrolujte se, jak smýšlíte, nedopusťte, aby vás jediná negativní myšlenka srazila na stranu smutku, zlosti, agresivity. Jen letmá myšlenka, kterou sobě povolíte, může ovládnout vaše myšlení. Myslete tedy optimisticky, chovejte se radostně a radostní a optimističtí budete.
8. Starejte se o své zdraví
Kde jsou zdravotní problémy, kde je slabé tělo, je i brzká únava, nesoustředění se, méně optimismu, méně radosti, méně produktivity. To mluví samo za sebe. Starejte se o své zdraví jak nejlépe dovedete. Máte ho jen jedno.
9. Pracujte méně
Zní to skoro antiproduktivně, že? Ale ano, pracujte méně. Důležité není kolik času věnujete práci, ale co za určitý čas uděláte. A uděláte více smysluplné práce, když budete tomu věnovat méně času a díky tomu dokážete mít na práci více energie, více soustředění, nebudete mít pocit přesycení či přepracování.
Věnujte určité činnosti méně času a naplno si dovolte se do ní ponořit a opravdu s ní pohnout. A má to bonus. Čas, který jste ušetřili, využijte na něco jiného. Na co? No třebas na život.
10. Práce a život jako vášeň
Tento bod je myslím jasný sám za sebe. Když milujete svou práci, když milujete to co děláte, děláte to velmi rádi, chcete to dělat sami od sebe a nemusíte se do ničeho nutit, nemusíte používat finty jak být produktivnější.
Prostě pracujete a užíváte si to. Ne každý ale má svou práci, která ho baví. Ne každý má to štěstí. Pro spoustu lidí není snadné najít to, co by ho bavilo. Má rada je hledejte, najděte své síly, pro co jste nadaní a zároveň co by vás z toho bavilo. Pracujte na tom, abyste jednou mohli dělat to, co vás baví.
Vzdělávejte se a pracujte na sobě. Věřte si. I já jsem nebyla spokojená se svou prací. A tak jsem se rozhodla to změnit, pracuji na sobě, a mohu se věnovat hlavně tomu co mě i baví, co je mou vášní. Produktivita a radost jdou pak ruku v ruce.
Toto je jen letmý výčet toho co považuji za opravdu důležité v cestě za úspěchem, radostí, vyšší produktivitou.
A co vy? Co je pro vás při produktivitě důležité?
Co dalšího zajímavého si u nás můžete přečíst?
VIDEO: Moje triky jak neprokrastinovat a být produktivní
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Rodina
Přečtěte si také naše další články