Sponzorováno

Tipy, jak zabránit zadržování vody v organismu 4.58/5 (12)

jak zabránit zadržování vody v organismuZvýšená hmotnost spojená se zadržováním vody v organismu je běžný a zároveň velmi nepříjemný jev. Nejviditelnější bývá ráno, kdy se může projevit oteklýma očima a prsty. Ze dne na den klidně můžete mít o kilo víc. Prozradíme vám, co je za tím a jak si pomoci.

Voda či tuk?

Aby přibyl jeden kilogram tuku za jedinou noc, to je téměř nemožné. Pro uložení půl kila tuku byste museli přijmout o 3500 více kalorií než je doporučená denní dávka. To znamená, že na 1,3 kilogramu tuku by člověk v jeden den musel přijmout až 10 tisíc kalorií.

Jak je tedy možné ráno vstát a vážit více než den předtím? U celkově zdravého člověka je zavodnění a následný přírůstek na váze zcela běžné a většinou souvisí s tím co snědl – nebo naopak nesnědl. Optimální rovnováha v těle, zajišťovaná hormony a minerály jako sodík a draslík, se však někdy naruší a výsledkem může být pocit opuchnutosti.

Sodík a dočasný přírůstek hmotnosti

Zavodnění se často připisuje nadměrnému množství sodíku v jídle. Ten se nachází zejména ve slaných, zpracovaných jídlech a polotovarech. Sodík je sice pro fungování lidského těla důležitý, avšak jeho množství v krevním oběhu by nemělo převýšit určité množství. Pokud si dáte štědře osolené jídlo (které následně váš krevní oběh zahltí sodíkem), vaše tělo se bude zadržením co nejvíce vody snažit všechnu tu sůl zředit. No a zadržená voda se následující ráno projeví například oteklou tváří a rukama.

Škroby a cukry a jejich podíl na dočasně zvýšené hmotnosti

Za dočasně zvýšenou hmotnost mohou někdy i jídla bohatá na zpracované sacharidy. Pokud vaše večeře obsahuje zejména cukr a škroby – tedy například pokud si dáte těstoviny, bílou rýži a slazený nápoj, odrazí se to na zvýšeném množství cukru v krvi, což následně povede k uvolnění inzulínu. Pokud se ale inzulínu uvolní hodně, může to mít za následek zadržování sodíku a tekutin v těle. Konzumace jídla bohatého na sacharidy tedy často vede k prudkému zvýšení hladiny inzulínu, což může jít ruku v ruce se zadržováním tekutin .

Sponzorováno

Hormonální změny a dočasně zvýšená hmotnost

Na zadržování vody v těle se podílejí i jiné hormony. U žen se běžně vyskytují hormonální změny v rámci menstruačního cyklu – ty se často projeví jedním či dvěma kily navíc po dobu přibližně jednoho týdne. Kolísání hladiny hormonů se sice nevyhnete, ale můžete si pomoci upravením jídelníčku.

Tipy na regulaci zavodnění a souvisejícího zvýšení hmotnosti

Dočasný přírůstek na váze způsobený zadržováním vody můžeme ovlivnit jednoduchou úpravou jídelníčku. To ale platí pouze v případě, že zadržování vody v těle je opravdu krátkodobý úkaz. Pokud je za zadržováním vody v těle například jiné onemocnění nebo užívání léků, je nutné se o dalších krocích poradit s lékařem.

  • Eliminujte konzumaci soli – Zařaďte do jídelníčku jídla v jejich co nejpřirozenější formě. Vyhnete se tím nadměrnému množství sodíku, který se vyskytuje ve zpracovaných jídlech. Vyhýbejte se omáčkám, jídlům rychlého občerstvení či koření, a při vaření a stolu sůl používejte jen střídmě.
  • Snižte příjem upravených škrobů a cukrů – Nahraďte bílý chléb, bílou rýži a těstoviny jejich celozrnnými verzemi. Tím, že je trávení celozrnných výrobků pomaleji, nezpůsobují prudký nárůst cukru v krvi a výrazné uvolňování inzulínu. Zapomeňte na slazené nápoje a pijte místo nich vodu nebo čaj.
  • Nezapomeňte na dostatečný příjem vody – I když se může zdát, že další pití vody je při jejím nadměrném zadržování v těle nesmysl, není to tak. Vypitím 6 až 8 sklenic vody denně tělu pomůžete zbavit zbytečné soli a už zadržované tekutiny.
  • Doplňte si draslík – Přítomnost draslíku je nezbytná k udržení tělesných tekutin v rovnováze, ale lidé na to často zapomínají. Snažte se proto tento minerál, který je součástí zejména ovoce a zeleniny, pravidelně zařazovat do vašeho jídelníčku.

Sponzorováno

A co vy? Jak bojujete proti zadržování vody v organizmu vy? Budeme moc rádi za komentáře.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Tipy, jak zabránit zadržování vody v organismu”

    1. […] jsou většinou evropského původu, spojují se většinou s vodními diagnózami, a tedy trpí na zadržovanou vodu, ucpanou lymfu a její […]

    2. […] však solte a kořeňte, přestože si vaše tělo chutě tvoří jinak. Máte předpoklady k zadržování vody, proto tak snadno přibíráte, ale i rychle zhubnete. Zkuste meruňkový očistný den jednou […]

    3. […] i kolem 2000 mg, což je již potenciálně nebezpečné. Zvedá totiž krevní tlak a způsobuje zadržování vody v těle. Člověk by měl zkonzumovat maximálně 1500 mg nebo méně z celkového denního jídla. Jinak […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva