Sponzorováno

Tibicos (Indická mořská rýže) a benefity pro naše zdraví – na co mohou být dobré? 4.81/5 (21)

Tibicos má mnoho jmen, například: tibi, indická mořská rýže či kefír z cukru.

Tibicos má mnoho jmen, například: tibi, indická mořská rýže či kefír z cukru.

Mnoho lidí zná klasické mléčné kefíry, ale znáte vodní kefíry? Odkud pochází tato kultura a jak se liší od známého mléčného kefíru? Povíme si to v tomto článku, protože Tibicos (někdy se jim říká i indická mořská rýže) jsou druhem vodního kefíru.

Oba produkty, mléčný kefír i vodní kefír, jsou si podobně – jsou to jakési klastry bakterií a kvasinek, které žijí ve symbiotickém vztahu.

Tibicos jsou symbiotická kultura bakterií a kvasinek držených v polysacharidové biofilmové matici vytvořené bakteriemi. Stejně jako u kefírových zrn, mikroby přítomné v tibicos působí v symbióze, aby si udržovaly stabilní kulturu. Chcete to jednodušeji? Tibicos (jinak také „tibíci“ či „indická mořská rýže“) je na první pohled neurčitá gelovitá hmota vyskytující se v podobě jakýchsi průsvitných hrudek, na dotek mazlavých a mírně natvrdlých.

Tibicos nachází své uplatnění v mnoha různých cukerných nápojích – zde se bakterie krmí cukrem, aby produkovaly kyselinu mléčnou, alkohol (ethanol) a plynný oxid uhličitý, který dělá nápoj mírně perlivým.

Indická mořská rýže je známá už po dlouhou dobu. Je a byla používána k léčbě celého těla. Pozor, ač k tomu může název svádět, rozhodně nepatří do obilovin.

Tibicos má mnoho jmen, například: tibi, indická mořská rýže, kefír z cukru, japonské vodní krystaly, kalifornské včely, Bébées, africké včely, australské včely, zrna proroka Mohameda, nápoj proroka, tibetské houby, tara, jogurtová rostlina, jogurtová houba a podobně.

Obecně různé země nazývají tento produkt různými jmény:

  • V Německu je to Piltz;
  • V Itálii je to Kefir di Frutta;
  • Francii je to Graines Vivantes;
  • V Mexiku je to tibicos (nebo tibi) a používají se k výrobě zkvašeného nápoje nazývaného Tepache, vyrobeného z ananasu, hnědého cukru a skořice.

Asiaté nazývají tuto látku také jako tibicos, konkrétněji jako houbu tibicos. Mějte na paměti, že to rozhodně není typická houba. Předpokládá se, že Tibicos pochází z Tibetu. Většina lidí v Evropě je nazývá kefírová houba a připisuje jim původ na oblast kavkazských hor, mezi Černým mořem a Kaspickým mořem. Někde se udává původ v Mexiku. Čert aby se v tom vyznal, ale oba, jak tibicos, tak kefír, jsou považovány za probiotický nápoj, který obsahuje komplexní strukturu dobrých bakterií a kvasinek, bílkovin, lipidů a cukrů. Probiotika se vždy týkají zdravých bakterií, které se živí „špatnými“ nezdravými bakteriemi v žaludku a střevech.

Podle původu a názvu, věříme, že kefír a tibicos jsou podobné nebo alespoň ze stejné „rodiny“. Vypadá to jako takové mírně průhledné želé.

Indická mořská rýže a její vliv na zdraví

Její skvělé vlastnosti jsou již dlouhou dobu využívány mnoha kulturami světa. Můžete z ní například těžit v těchto oblastech:

Sponzorováno

  • snižuje krevní tlak,
  • léčí aterosklerózu,
  • dobrá na bolesti hlavy a nervy,
  • působí při obnovení narušeného metabolismu v těle,
  • pomáhá léčit žlučové cesty, žaludeční vředy a střeva,
  • zpomaluje růst rakovinných buněk
  • nahrazuje antibiotika při zánětlivých procesech dýchacích cest,
  • čistí sliznici,
  • mořská rýže rozpouští sůl v kloubech,
  • super na kameny v ledvinách, játrech a v močovém měchýři.

Je také přínosem při radikulitidě. V této oblasti existuje mnoho vědeckých a historických studií, které potvrzují hojivé vlastnosti tibicos. Tento nápoj je nejen schopen zmírnit, ale také vyléčit polyartritidu. Tato „léčivá rýže“ obnovuje metabolizmus, omlazuje buňky v těle, zlepšuje náladu, zvyšuje efektivitu, pomáhá při nespavosti, při obnovení kvality spánku, obnovuje a posiluje „mužnost“ (potenci). Některé zdroje udávají, že s použitím mořské rýže se může léčit více než 100 onemocnění!

Indická mořská rýže není všelék

V každém případě se před použitím rýže doporučujeme poradit s lékařem, protože mohou existovat některé kontraindikace.

V některých případech se mohou u citlivých lidí v prvních dnech užívání mořské rýže projevovat známky „restrukturalizace“ těla. Není to nijak znepokojující, jen to ukazuje na skutečnost, že započala normalizace vnitřních orgánů. V takovém případě mírně snižte dávku a „restrukturalizace“ těla nebude tak citlivá. Poté lze dávku tibicos postupně zvyšovat a přivést ji k optimální variantě užívání.

Indická mořská rýže se používá v kosmetickém průmyslu

Tónuje pokožku, vyživuje ji minerály a vitamíny, čistí od kontaminantů. Je to přirozená látka, která obnovuje rovnováhu pokožky. Na bázi ticos se vyrábějí i kosmetické přípravky, jako jsou masky na obličej, šampony, krémy, balzámy a podobně.

Jak připravit indickou rýži (tibicos)?

Pro přípravu budete potřebovat litr vody, 4 lžíce propláchnutých tibicos, 10-15 rozinek (nebo jiné sušené ovoce). Nalijte na tibicos a rozinky 1 litr schlazené uvařené vody, v které budou předem rozpuštěné 3-4 lžíce cukru. Cukr se musí rozpustit v malém množství vody, zakryjte nádobu gázou a nechte stát 2 dny při pokojové teplotě.

Zbylé tibicos lze znovu použít později, ale musí se nejdříve vyprat v gáze pod tekoucí vodou.

Pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete pít nápoje s cukrem, pak prostě vyloučíte 3/4 cukru z výše uvedeného receptu, ale budete muset zvýšit množství rozinek na 30 ks. Pro ty, kteří trpí cukrovkou, tak mohou zcela vyloučit veškerý cukr, ale nahraďte ho 50 kusy rozinek.

Jak používat nápoj?

Optimální dávka nápoj je:

  • pro dospělé – 100-150 ml 2-3 krát denně, v závislosti na zdravotním stavu a požadovaných účincích;
  • pro děti starší 3 let – 50-100 ml 2-3x denně, v závislosti na zdravotním stavu a požadovaných účincích;
  • pro děti do 3 let – nejvýše 50 ml 2-3krát denně, v závislosti na zdravotním stavu a požadovaných účincích.

Sponzorováno

Nápoj nesmí užívat silní diabetici závislí na inzulínu!

Co si dále přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva