Sponzorováno

Thékom (nádor vaječníku) – příznaky, příčiny a léčba 4.89/5 (9)

Thékom (nádor vaječníku) - příznaky, příčiny a léčbaThékomy jsou nezhoubné nádory vaječníků, které rozhodně nemůžeme považovat za klasickou rakovinu vaječníků.

Svou schopností tvořit hormony však může způsobovat množství potíží a u některých žen mohou být nebezpečné.

Jaké jsou příčiny vzniku této nemoci?

Jaká vyšetření je třeba podstoupit? Vše potřebné se dozvíte z následujícího článku.

Thékom a jeho příčiny

Přesná příčina vzniku této nemoci není známa. Tyto nádory představují necelé jedno procento všech nádorů vaječníků a vyskytují se spíše u starších žen nad 50 let, velká většina žen s thékomom je již po menopauze.

Sponzorováno

Jaké mohou být projevy?

Thékomy jsou schopny tvořit ženské pohlavní hormony estrogeny a tím způsobují určité příznaky. Nadbytek estrogenů vede ke stimulaci děložní sliznice a vyvolá krvácení z pochvy. Pokud stav není řešen, může dlouhodobá stimulace děložní sliznice způsobit i vznik rakoviny dělohy. Jak již bylo řečeno výše, thékomy samy o sobě jsou nezhoubné, i když byly velmi ojediněle zpozorovány jejich zhoubné varianty.

Thékomy a jejich diagnostika

Zvětšený vaječník s thékomem může být nalezen pomocí ultrazvuku nebo jinými zobrazovacími metodami (CT vyšetření, magnetická rezonance). Definitivní potvrzení je možné vyslovit po odstranění nádorové tkáně a po jeho histologickém vyšetření.

Thékomy a léčba

Sponzorováno

Základem léčby je chirurgické odstranění nádorové tkáně včetně postiženého vaječníku. Další terapie nebývá nutná, vždy by však měla být vyšetřena i děloha na vyloučení přítomnosti rakoviny dělohy.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva