Sponzorováno

Tenisový loket (laterální epikondylitida) – příznaky, příčiny a léčba 4.45/5 (31)

Jak si ulevit od tenisového lokte?

Jak si ulevit od tenisového lokte?

Tenisový loket (laterální epikondylitida) je bolestivý stav, který nastává, když jsou šlachy v lokti přetěžovány, obvykle opakovanými pohyby zápěstí a paže.

Přes jeho jméno, sportovci nejsou jediní lidé, kteří u kterých se vyvíjí tenisový loket (nebo také také golfový loket či oštěpařský loket, což je mírně něco jiného). Obecně lidé, jejichž práce obsahuje stereotypní typy pohybů, které mohou vést k tenisovému loktu, jsou instalatéři, malíři, tesaři a řezníci. Bolest se také může rozšířit na předloktí a zápěstí.

Odpočinek a léky proti bolesti často pomáhají uvolnit tenisový loket. Pokud konzervativní léčba nepomůže nebo pokud jsou příznaky stále horší, může vám lékař doporučit i operaci.

Příznaky (symptomy) tenisového lokte

Bolest spojená s tenisovým loktem může vyzařovat z vnější strany lokte do předloktí a zápěstí. Bolest a slabost mohou ztěžovat:

  • Používání rukou nebo uchopení předmětu
  • Podání rukou
  • Držení šálku kávy

Příčiny tenisového lokte

Tenisový loket je nadměrného používání a svalového napětí v tomto místě. Příčinou jsou opakované kontrakce svalů předloktí, které používáte k narovnání a zvednutí ruky i zápěstí. Opakované pohyby a stres na tkáni mohou mít za následek řadu drobných trhlinek ve šlachách, které připevňují svaly předloktí ke kosti na vnější straně lokte.

Jak název napovídá, hraní tenisu – zejména opakované použití úderu backhandu špatnou technikou – je jednou z možných příčin tenisového lokte. Existuje ale mnoho dalších pohybů, které mohou způsobit tenisový loket, včetně například:

  • Používání instalatérských či klempířských nástrojů
  • Malování
  • Utahování šroubů
  • Porcování přísad na vaření, zejména masa
  • Opakované používání počítačové myši, takzvaná myšitida

A co rizikové faktory u tenisového lokte? Faktory, které mohou zvýšit vaše riziko tenisového lokte, jsou:

  • Věk. Tenisové lokty ovlivňují lidi všech věkových kategorií, ale jsou nejběžnější u dospělých ve věku od 30 do 50 let.
  • Zaměstnání. Lidé, kteří mají práci, ve které musí opakované pohyby zápěstí a paže, mají větší pravděpodobnost, že u nich vznikne tenisový loket. Mezi příklady patří instalatéři, malíři, tesaři, řezníci a kuchaři.
  • Některé sporty. Účast na některých sportech zvyšuje riziko tenisového loktu, zvláště pokud používáte špatnou techniky.

Léčba tenisového lokte

Tenisový loket se často sám zlepšuje, co se týče jeho příznaků. Zejména při odpočinku. Pokud však léky proti bolesti a jiné vlastní péče nepomáhají, může vám lékař doporučit fyzikální terapii. Těžké případy tenisového lokte mohou vyžadovat operaci.

Fyzikální terapie

Pokud vaše příznaky souvisejí přímo s tenisem, může lékař doporučit, aby jste zlepšili svou techniku úderů v tenise. Pokud jde o vaši práci a o pohyby spojené s vašimi pracovními úkoly, je dobré zjistit nejlepší kroky ke snížení stresu na poškozené tkáni.

Fyzikální terapeut vás může naučit procvičovat postupné roztahování a posilování svalů, zejména pak svalů předloktí. Excentrická cvičení, která zahrnují cvičení zápěstí (klesání -> zvednutí), jsou zvláště užitečná. Popruh nebo výztuha předloktí může snížit stres na poškozené tkáni.

Chirurgické nebo jiné procedury

  • Injekce. Váš lékař může také navrhnout injekci plazmy bohaté na destičky, Botoxu nebo nějakou formu látky (proloterapie) do bolestivé šlachy. Suchá jehla – Dry Needling – při této metodě jehla na mnoha místech propichuje poškozenou šlachu – může být také užitečná. Léčba suchou jehlou je moderní, miniinvazivní léčba bolesti pohybového systému.
  • Ultrazvuková tenotomie (postup TENEX). Při tomto postupu lékař pomocí ultrazvuku vloží speciální jehlu do poškozené části šlachy. Ultrazvuková energie vibruje jehlu tak rychle, že poškozená tkanina se zkapalňuje a může se odsát.
  • Chirurgická operace. Pokud se vaše příznaky po šesti až dvanácti měsících neoperační léčby nezlepšily, můžete být kandidátem na operaci k odstranění poškozené tkáně. Tyto typy procedur lze provádět velkým řezem nebo několika malými řezy. Rehabilitační cvičení jsou pak samozřejmě zásadní.

Životní styl a jak dále si můžete pomoci

Lékař může doporučit také následující opatření:

Sponzorováno

  • Odpočinek. Vyhněte se aktivitám, které zhoršují bolesti loktů.
  • Léčivé prostředky proti bolesti. Vyzkoušejte léky proti bolesti, jako je ibuprofen a podobně.
  • Ledujte. Aplikujte led nebo studené zábaly po dobu 15 minut třikrát až čtyřikrát denně. To pěkně ulevuje.
  • Technika. Ujistěte se, že používáte vhodnou techniku při vašich aktivitách a vyhýbejte se opakovaným pohybům zápěstí.

Tenisový loket a cviky

Tyto cviky vám mohou pomoci při tenisovém lokti.

1. Pohyby zápěstím

Dělejte pohyby zápěstím nahoru a dolů, tak jako je na obrázku. Ne moc dolů, ani moc nahoru. Tak, abyste cítili procvičování.

Takto pohybujte zápěstím nahoru a dolů.

Takto pohybujte zápěstím nahoru a dolů.

2. Vertikální pohyby zápěstím

A zkuste také vertikální pohyby zápěstím. Jako je na obrázku.

Zkuste cvičit zápěstí i takto.

Zkuste cvičit zápěstí i takto.

3. Otáčení dlaněmi

Otáčejte dlaněmi jako na obrázku.

Otáčejte dlaně.

Otáčejte dlaně.

4. Cvičení se závažím (třeba plechovkou)

Pohybujte zápěstím nahoru a dolů i s malým závažím. Dobře poslouží třeba plná plechovka.

Pohyby zápěstím spolu se závažím.

Pohyby zápěstím spolu se závažím.

5. Cvičení se závažím 2 (třeba s kladivem)

Vezměte si do ruky kladivo a předělávejte ho ze strany na stranu tak, jak je naznačeno na obrázku níže.

Hýbejte s kladivem ze strany na stranu.

Hýbejte s kladivem ze strany na stranu.

6. Protahování

Takto ruku protahujte.

Takto ruku protahujte.

Takto ruku protahujte.

S jakýmkoliv cvikem vám samozřejmě pomůže i fyzioterapeut či jiný odborník. Neváhejte někoho takového oslovit.

Sponzorováno

Mezi bolestivé syndromy v oblasti loketního kloubu řadíme syndrom tenisového lokte (bolest na vnější straně lokte), syndrom golfového nebo také oštěpařského lokte (bolest na vnitřní straně lokte).

A co si dále přečíst o tenisovém lokti?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva