Obsah článku
Sezení tvoří podstatnou část našeho dne. Doby, kdy většina lidí pracovala venku a byli jsme celý den v pohybu, jsou pryč. Nyní je většina profesí spojená se sedem nebo sedíme po práci doma u televize nebo počítačů. U dětí je situace ještě horší, protože trpí nedostatkem pohybu už od raného dětství. Málokdo s dětmi chodí každý den ven a tak se pohybují jen několik hodin o víkendu. Převážnou část prosedí právě doma nebo ve škole. O potřebě každodenní tělesné výchově nemluvě.
Dlouhodobé sezení a problémy
Problémy, které plynou s dlouhodobého sezení začínají bolestmi zad ve spodní části posléze i horní. Tato převaha statické zátěže bez dynamiky je pro naše záda velmi náročná a vyčerpávající. Proto máme pocit únavy, i když celý den sedíme nebo ležíme. Zkrátka pro sezení jsme se hold nenarodili a bude ještě dlouho trvat, než si páteř na tuto novou pozici zvykne.
Spinální svaly dynamiku milují
Jako každý jiný sval v našem těle, mají i spinální svaly rády dynamiku. Potřebují se zkracovat a protahovat, to je jejich funkce. Také reagovat na balanční situace, kdy se naše tělo napřimuje a udržuje ve vertikále bez větších výchylek nebo pádu. Jak tedy skloubit obě činnosti dohromady – sed a zároveň aktivitu spinálních svalů?
Jak správně sedět?
V první řadě je důležité si správně nastavit židli, na které trávíme většinu času. Opravdu se v případě, kdy prosedíte 8 hodin denně, vyplatí koupit balanční židli nebo balanční podložky, na kterých sedíte.
Sponzorováno
Řiďte se také těmito radami:
- ✅ pánev by měla být vždy výše než kolena (v úhlu 110 st.)
- ✅ opěrky na ruce by měly být ve výši vašich loktů (a uvolněných ramen)
- ✅ pracovní stůl by měl být ve výšce, kdy máte lokty cca 90 st ohnuté
- ✅ představte si, že vám někdo vytahuje hlavu nahoru a s ním i celá záda
- ✅ pro správné nastavení pánve je výhodnější sedět spíš na kraji židle, tato pozice vás bude nutit k napřímení (čím více se posadíte dozadu, tím větší bude tendence ke zhroucení zad a povolení)
- ✅ počítač nebo monitor v úrovni očí (pozor na velké a malé obrazovky)
- ✅ malá obrazovka vás bude nutit hlavu předsunovat dopředu a hroutit záda do shrbení
- ✅ velká obrazovka zase může poškozovat zrak
Dělejte si přestávky
Během sezení v práci se dělejte často přestávky na chůzi případně protažení. Ze sedu budete mít zkrácené svaly v oblasti beder, kyčlí a kolen. Doporučujeme tedy po práci důkladné protažení nebo prvky jógy. Z dlouhodobé zkrácenosti svalů noh a ochabnutí spinálních svalů okolo páteře vznikají výhřezy plotének. Vsaďte tedy na prevenci a starejte se o svá záda nejen masáží, ale také úpravou pracovních podmínek a pravidelným cvičením (protahováním, cvičením na balančních podložkách, chůzí na nestabilním terénu).
Co si dále přečíst o zdravém sezení?
VIDEO: Jak správně sedět v kanceláři s pomocí malého míče – s overballem?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Problémy a zdraví zad
Přečtěte si také naše další články