Obsah článku
Někteří tvrdí, že má řadu zdravotních přínosů, jiní tvrdí, že je Tapioka škodlivá. Proto jsme napsali tento článek, uděláme vám v tom jasno.
Co je to tedy Tapioka?
Tapioka je škrob extrahovaný z kořene manioku jedlého, hlízy původem z Jižní Ameriky. Někdy se manioku, podobně jako batátům, přezdívá sladké brambory. Kořeny manioku poměrně rychle rostou a jsou základní potravinou hned v několika zemích Afriky, Asie a Jižní Ameriky.
Tapioka je téměř čistý škrob a má velmi omezenou nutriční hodnotu (zde je studie jeho nutriční hodnoty). Je však přirozeně bez lepku, takže může sloužit jako náhražka pšenice při vaření a pečení pro lidi, kteří jsou na bezlepkové stravě.
Tapioka je sušený produkt a obvykle se prodává jako v podobě mouky či vloček.
Jak se vyrábí?
Výroba se liší podle místa, ale vždy zahrnuje vytlačování škrobové kapaliny z kořene manioku. Jakmile je škrobová kapalina takto získána, může se odpařit voda. Když se veškerá voda odpaří, zůstává jemný tapiokový prášek. To je první krok výroby.
Dále se prášek zpracovává do vhodné formy, jako jsou mouka, vločky nebo jakési tapiokové perly. Tyto perly jsou nejběžnější formou. Často se používají v pudincích a dezertech, stejně jako v zahušťovacích přípravcích. Dokonce je můžete najít i v produktu známém jako Bubble tea.
Vzhledem k procesu dehydratace musí být vločky a perly namočeny ještě před konzumací. Mohou až zdvojnásobit (i více) svoji velikost a stanou se mírně průsvitnými.
Tapioková mouka se často mylně pokládá za maniokovou mouku. Ale tyto produkty stejné nejsou.
Na co se tapioka používá?
Tapioka je produkt bez lepku, který má mnoho použití. Například:
- Bezlepkový chléb: Tapioková mouka může být použita v receptech na chléb, je často kombinována s jinými moukami.
- Plochý chléb: V rozvojových zemích je často používána k produkci plochých chlebů. S různými pomazánkami, může být tento chléb použit jako snídaně, večeře nebo i jako dezert.
- Pudinky a dezerty: Tapiokové perly se používají k přípravě pudinků, dezertů, občerstvení nebo bubble tea.
- Zahušťovadlo: Může být použita jako zahušťovadlo pro polévky či omáčky. Je levná, má neutrální chuť a velkou zhušťovací sílu.
- Činidlo zlepšující strukturu: přidává se do hamburgerů, těsta ke zlepšení struktury a obsahu vlhkosti.
Kromě svého použití v kuchyni jsou perly používány ke škrobování oděvů tím, že vaří perly společně s oblečením.
Nutriční (výživová) hodnota tapioky
Tapioka je téměř čistý škrob, takže je téměř zcela složena ze sacharidů. Obsahuje pouze malé množství bílkovin, tuku a vlákniny. Kromě toho obsahuje pouze malé množství živin. Většina z nich představuje méně než 0,1% doporučené denní dávky v jedné porci (zde je nutriční tabulka).
Cca 30 gramů suchých tapiokých perel obsahuje 100 kalorií. Kvůli nedostatku bílkovin a živin je tapioka výživově slabší než většina zrn a mouk. Ve skutečnosti tapioka může být považována za „prázdné“ kalorie. Poskytuje energii téměř bez základních živin.
Sponzorováno
Zdravotní přínosy tapioky
Tapioka nemá úplně mnoho zdravotních přínosů, ale je bez lepku. Což může být velké plus.
Je vhodná pro jídelníček některých lidí
Mnoho lidí je alergických nebo netolerantních vůči pšenici, zrnům a lepku. Aby zvládli své symptomy, musí dodržovat dietu. Jejich jídelníček je omezen. Vzhledem k tomu, že tapioka je přirozeně bez lepku, může být vhodnou náhradou produktů z pšenice nebo kukuřice. Například může být použita jako mouka při pečení a vaření nebo jako zahušťovadlo v polévkách nebo omáčkách. Můžete ji také kombinovat s jinými moukami, například s mandlovou moukou nebo kokosovou moukou, abyste zvýšili množství živin ve výsledném pokrmu.
Může obsahovat rezistentní (odolný) škrob
Tapioka je přirozený zdroj odolného škrobu. Jak název napovídá, odolný škrob je odolný vůči trávení a funguje v trávicím systému jako vláknina. Odolný škrob byl spojen s řadou přínosů pro celkové zdraví.
- „Krmí“ dobré bakterie ve střevě, čímž snižuje zánět a počet škodlivých bakterií (studie na toto téma zde).
- Může také snížit hladinu cukru v krvi po jídle, zlepšit metabolismus glukózy a inzulínu a zvýšit sytost (studie zde).
To jsou faktory, které přispívají k lepšímu metabolickému zdraví.
Vzhledem k nízkému obsahu živin je však pravděpodobně lepší získávat rezistentní (odolný) škrob z jiných potravin. Patří sem vařené a zchlazené brambory nebo rýže, luštěniny a také zelené banány.
Tapioka a možné negativní účinky na zdraví
Při správném zpracování tapioka nemá mnoho negativních účinků na zdraví. Nejvíce negativní zdravotní účinky pocházejí z konzumace špatně zpracovaného kořene manioku. Navíc, tapioka může být nevhodná pro diabetiky, protože je to téměř čistý sacharid.
Nesprávně zpracované produkty manioku mohou způsobit otravu
Kořen manioku přirozeně obsahuje toxickou látku nazvanou linamarin. Ten se mění v vašem těle na kyanovodík a může způsobit otravu kyanidem.
Požívání špatně zpracovaného kořene manioku je spojeno s otravou kyanidem, paralytickou chorobou nazývanou konzo a dokonce smrtí (důkaz najdete zde).
Ve skutečnosti došlo k epidemii nemoci konzo v afrických zemích, ve kterých se lidé spoléhali na stravu s nedostatečně zpracovaným maniokem, například během období války nebo období sucha (například v Mozambiku).
Existuje však několik způsobů, jak odstranit linamarin během zpracování a vaření. Komerčně vyráběná tapioka samozřejmě obecně neobsahuje škodlivé hladiny linamarinu a je bezpečné ji konzumovat.
Alergie na maniok
Není mnoho zdokumentovaných případů alergické reakce na maniok nebo tapioku. Lidé alergičtí na latex však mohou mít alergické reakce v důsledku zkřížené reaktivity.
Lidé, kteří založili velkou část stravy na produktech na bázi manioku a tapioky také nakonec postrádají bílkoviny a živiny. Na to také pozor. To může ve finále způsobit nedostatek živin, podvýživu a další problémy. Nic pěkného.
Jak vařit s tapiokou
Tapioka může být použita mnoha různými způsoby, včetně klasického vaření a pečení.
Tapioková mouka
Z hlediska vaření je to skvělá přísada. Rychle tuhne, má neutrální chuť a poskytuje zahuštění pro omáčky a polévky s hedvábným vzhledem.
Tato mouka se ale často mísí s jinými mouky v receptech, a to jak pro zlepšení její nutriční hodnoty, tak i textury.
Tapiokové perly
Perly je třeba vařit, než je budete jíst. Poměr je obvykle 1 díl suchých perel na 8 dílů vody. Přiveďte směs k vysoké teplotě. Neustále míchejte, aby nedocházelo k tomu, že se perly drží na dně. Když perly začnou plout, snižte teplotu na střední a nechte je vařit po dobu 15-30 minut při občasném míchání.
Pak vyjměte z plotny, zakryjte a nechte odpočívat dalších 15-30 minut.
Sponzorováno
A co vy? Znáte tapioku a používáte ji v kuchyni? Budeme rádi za komentáře po článkem.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Super článek,spoustu zajímavostí s odkazy na studie, děkuji.Jen si opravte slovo muk, mouka nemá množné číslo, jsou prostě jen různé druhy mouky. Pěkný den,KK