Sponzorováno

Tai-Chi (tchaj-ťi čchüan, taj či) a zdraví – bojové umění nebo fitness nové generace? 4.74/5 (39)

  • Tai chi je čínské bojové umění a cvičení, které kombinuje plynulé a pomalé pohyby s hlubokým dechem a soustředěním. Má mnoho benefičních účinků na zdraví, p5ehled najdete v tomto článku.
  • Pro zlepšení rovnováhy a koordinace: Pravidelné cvičení tai chi pomáhá posilovat svaly a zlepšovat rovnováhu, což je užitečné pro prevenci pádů a zranění zejména u starších lidí.
  • Pro redukci stresu: Tai chi je známý svými uklidňujícími a relaxačními účinky. Pomáhá snižovat hladinu stresu, uvolňovat napětí a zlepšovat duševní pohodu.
  • Pro zlepšení flexibility a pohyblivosti: Plynulé pohyby tai chi napomáhají zlepšit flexibilitu a pohyblivost kloubů a svalů. Pravidelné cvičení může také pomoci snížit svalovou tuhost a zlepšit celkovou fyzickou mobilitu.
  • Pro posílení svalů a stability: Tai chi zahrnuje pozice, které zatěžují svaly středu těla a podporují posílení jádra (stabilizačních svalů kolem páteře). To může vést ke zlepšení svalové síly a stability.
  • Jako podpora kardiovaskulárního zdraví: Pravidelné cvičení tai chi může pomoci snižovat krevní tlak, zlepšovat průtok krve a posilovat srdce. To může přispět k celkovému zdraví srdce a cév.
  • Pro zlepšení koncentrace a duševního zdraví: Tai chi vyžaduje i soustředění a přítomnost mysli, což může pomoci zlepšit koncentraci, mentální jasnost a stabilitu emocí.
  • Super pro podporu imunitního systému: Některé studie naznačují, že pravidelné cvičení tai chi může mít pozitivní vliv na imunitní systém, což může zlepšit odolnost vůči infekcím a nemocem.
  • Účinky tai chi se mohou lišit u jednotlivých lidí. Je vhodné se před zahájením cvičení poradit se svým lékařem, zejména pokud máte nějaká specifická zdravotní omezení nebo potřebujete individuální radu.

Tai chi má skvělé účinky na vaše zdraví.

Tai chi má skvělé účinky na vaše zdraví.

I přesto, že je náš název pro tentokrát trochu zavádějící, tak stojí za zamyšlení. Tai-Chi (celým názvem tchaj-ťi čchüan) je přímo prastarou čínskou naukou bojového umění, která má kořeny v tradicích taoistické filozofie. Dnešní pohled na Tai-Chi je především skrze skvělý podpůrný prostředek k zlepšení psychické vyrovnanosti a k nalezení ztracené životní rovnováhy. Téměř dva tisíce let se tento směr bojového umění vyvíjí a zdokonaluje.

Během svého rozvoje se v něm vzhlédlo velké množství nových učenců, kteří do tohoto směru vtiskly mnohé zdravotní metody a pravidla. Dnes je tai-chi spíše fitness záležitostí, která se snaží napomoct při hledání smyslu života. Moderní doba je jedním velkým stresorem a právě za dveřmi výukové lekce se vše maže. Aktuální svět do těchto hodin nemá šanci vstoupit. Kolem všech cvičenců se nachází jen harmonie, souznění těla s duší a vnitřní klid.

Zakladatel Tai-Chi

Pokud vám jméno Chan Sang Fen nic neříká, tak jde o zakladatele směru zvaného Tai-Chi. Je to taoistický světec a filosof, který stál u samotného počátku tohoto bojového cvičení. Jeho zrod hledejme ve 13. století. Mezi hlavní myšlenky tohoto směru patří zdravý a harmonický stav těla, který je následně i udržitelný až do vysokého věku.

Pokud tedy máte zájem o šetrný způsob, jak nalézt ztracenou vitalitu, tak je Tai-Chi tím pravým cvičením pro vás. Vše je propojeno s Tao, což je termín vyjadřující vše kolem nás. Tao je dle čínských tradic považováno za zdroj veškeré existence. V neposlední řadě je nutné zmínit, že Tai-chi je založeno na teorii pěti proměn.

Jak vůbec Tai-Chi funguje

Tai-chi se dá chápat jako energie. Právě ta nás obklopuje každý den. Energii vyzařuje vše živé i neživé. Záleží pouze na nás, jestli se jí naučíme přijímat, odevzdávat a využívat pro vlastní prospěch. Právě z těchto důvodů je Tai-Chi vhodné i pro seniory s pohybovými potížemi.

Nejde o žádné násilné, či šokové cvičení, ale o pozvolné jakoby protahovací sestavy, kdy se snažíte zachytit tok energie do vlastní duše. Metoda Tai-Chi vychází z poznání, že tělo je jen energií a pevná hmota není pravdivým jevem.

Sponzorováno

Vlastní trénink

Dnes se už jen těžko dohledáme toho, jak se cvičení Tai-Chi dostalo za zdi klášterní komunitu. Ať už to tenkrát bylo jakkoliv, tak širší veřejnosti zůstane v paměti mistr Yang Luchan, který se zasadil o celosvětové rozšíření. Právě on se stal hlavním trenérem a cvičitelem armády dynastie Qing. Ve své podstatě se tai-chi dělí na dvě zcela odlišné odvětví. Dokonce se na světě podle tohoto zaměření rozdělují i výukové školy. Jeden způsob je zaostřen na sebepoznávání a jako na umění pěstování zdraví.

Regulace plynutí toku energie a vyvážení tělesných funkcí je v této oblasti hlavním aspektem úspěchu. Naopak na druhé straně se nachází Tai-Chi, které se využívá k sebeobraně. Nepleťme si to však s judem nebo karatem. Tai-chi je o inteligenci, rozumu a zručnosti, kterou využíváte k uchopení energie protivníka. V neposlední řadě je zde zastoupen i prvek dynamické meditace. Jde o celý komplex důležitých vnitřních pochodů, které vytvářejí velmi působivý celek.

Tai-chi tak přirozenou cestou bez užití léčiv a medikamentu udržuje vaše zdraví. Vše je o disciplíně a zlepšeném přístupu k sobě samotnému. Pokud by se vás tedy někdo zeptal, jestli je Tai-Chi cvičení nebo bojové umění, museli bychom odpovědět, že obojí. Záleží pouze na vás jakým směrem se vydáte a pro který ze dvou stylů se nadchnete.

Každý, kdo u Tai-Chi vydržel několik let, tak pochopil, že nejde jen o prosté cvičení, které slouží k celkovému uvolnění. Takový cvičenci vám prozradí, že jde o přístup k životu samotnému. Trend, který je v moderní době nastaven se opírá pouze o požitky. Celý život se honit za penězi, abychom ve stáří utráceli peníze za zdraví. Vydejte se po stopách zajímavého stylu vycházejícího ze starých čínských vědomostí.

Cvičení Tai-chi a účinky na zdraví

Přestože je tai chi pomalé a jemné cvičení, ani se u něj moc nezadýcháte, stále má i klíčové součásti fitness – svalová síla, flexibilita, rovnováha. Co pro vás toto cvičení může udělat z pohledu zdraví?

1. Svalová síla

Tai chi může výrazně zlepšit jak pevnost dolní části těla, tak i pevnost horní části těla. Při pravidelných cvičeních může být tai chi srovnatelné s menším fitness tréninkem či rychlou chůzí. Tai chi posiluje jak dolní i horní končetiny, tak i hlavní svaly zad a břicha.

2. Flexibilita

Tai chi může zvýšit pružnost horní i spodní části těla i jejich sílu.

3. Koordinace

Toto cvičení perfektně zlepšuje rovnováhu a koordinaci.

4. Parkinsonova choroba

Studie zveřejněná v New England Journal of Medicine (NEJM) zjistila, že lidé s Parkinsonovou chorobou, kteří praktikují tai chi, zaznamenali výrazně lepší chůzi a držení těla a méně pádů.

5. Diabetes

Studie publikovaná v britském časopise Journal of Sports Medicine ukázala, že tai chi může zlepšit hladinu glukózy v krvi a reakci imunitního systému u pacientů s diabetem 2. typu.

Výhody tai chi dále zahrnují snížení stresu, úzkostí a zlepšení depresí i zlepšení nálady jak u zdravých lidí, tak u pacientů s chronickými stavy. Další přínosy tai chi zahrnují:

  • Lepší nálada, s nižší úrovní deprese, stresu a úzkosti
  • Vyšší aerobní kapacita a svalová síla
  • Více energie a vytrvalost
  • Zvýšená flexibilita, rovnováha a agilita
  • Nižší krevní tlak a zlepšené zdraví srdce

A co vy? Zkoušeli jste Tai-Chi? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

A co si ještě přečíst o Tai-Chi?

VIDEO: Tai Chi Chuan 24 – zpomalené pro naprosté začátečníky

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o tai chi

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva