Sponzorováno

Tachykardie (zrychlení srdečního rytmu) – co je to? Příčiny, příznaky a léčba 4.81/5 (62)

  • Tachykardie je stav, kdy dochází k nadměrnému zrychlení srdečního tepu nad normální úroveň. U dospělých se obvykle hovoří o tachykardii, pokud srdeční tep překročí 100 úderů za minutu.
  • Příčinou tachykardie může být například stres, fyzická aktivita, úzkost, horečka, nízký krevní tlak, srdeční choroby, infekce, anémie nebo dokonce i užívání stimulantů.
  • Léčba tachykardie závisí na její příčině a závažnosti. Pokud je tachykardie způsobena stresovými faktory nebo nízkým krevním tlakem, může pomoci změna životního stylu, například cvičení, zdravá strava, dostatečný odpočinek a omezení kofeinu a alkoholu.
  • V některých případech může být tachykardie způsobena srdečními chorobami, jako jsou srdeční arytmie nebo ischemická choroba srdeční, a v takových případech může být nutné podstoupit lékařskou léčbu, například užívání léků pro kontrolu srdečního rytmu nebo kardioverzi (elektrická defibrilace) pro obnovení normálního srdečního rytmu.
  • Pokud máte podezření na tachykardii, měli byste se poradit s lékařem pro správnou diagnostiku a léčbu.

Tachykardie neboli zrychlení srdečního rytmu může být odezvou na určité stimuly organismu (cvičení například) nebo také příznakem některé z nemocí.

Tachykardie neboli zrychlení srdečního rytmu může být odezvou na určité stimuly organismu (cvičení například) nebo také příznakem některé z nemocí.

Tachykardie je stav, který způsobuje, že srdce tluče více než 100 krát za minutu. Srdce obvykle bije rychlostí asi tak 60 až 100-krát za minutu. Tachykardie je tedy porucha srdce, při které je tepová frekvence (puls) vyšší než 100 úderů za minutu.

Tachykardie je běžný typ poruchy srdečního rytmu (arytmie), při kterém srdeční rytmus tepe rychleji než normálně. Je normální, že vaše srdeční frekvence stoupá během cvičení nebo jako fyziologická odpověď na stres, poranění nebo onemocnění (sinusová tachykardie). Ale při tachykardii srdce bije rychleji než normálně.

Vaše srdeční frekvence je řízena elektrickými signály vysílanými přes tkáň srdce. Tachykardie se vyskytuje, když abnormalita v srdci vyvolává rychlé elektrické signály, které zrychlují srdeční frekvenci, která je obvykle v klidu 60 až 100 úderů za minutu. Po dobu epizod tachykardií se tepová frekvence obvykle pohybuje v rozmezí 140 až 250 úderů za minutu.

V některých případech může tachykardie způsobit žádné příznaky nebo komplikace. Pokud se neléčí, může tachykardie narušit normální funkci srdce a vést k závažným komplikacím, včetně:

  • Srdečního selhání
  • Mrtvice
  • Náhlá srdeční zástava nebo i smrt

Typy tachykardie

Existují tři typy tachykardie:

  1. Supraventrikulární tachykardie. Je to obecné označení pro rychlé srdeční arytmie. K té dochází, když elektrický signál v nad srdečními komorami srdce selže a způsobí, že se srdeční frekvence zrychlí. Má původ „nad“ srdečními komorami – tedy v oblasti srdečních předsíní. Říká se ji proto také předsíňová tachykardie. Srdce bije tak rychle, že se nedokáže naplnit krví dříve, než dochází k jeho kontrakci (opětovnému bití). To ve finále snižuje průtok krve do zbytku těla.
  2. Ventrikulární tachykardie. Říká se jí také komorová tachykardie. Komorová tachykardie se může objevit nečekaně, a to i u zdravého člověka, závažnější je její výskyt u pacienta s chronickým onemocněním srdce. Jedná se o rychlou srdeční frekvenci, která začíná v dolních komorách srdce. Nastává, když elektrické signály v těchto komorách nefungují správně. Opět platí to, že srdce bije tak rychle, že se nemůže naplnit krví. Může být život ohrožující.
  3. Sinusová tachykardie. Sinusový rytmus o frekvenci vyšší než 100/min. Podnět vzniká v sinusovém uzlu a šíří se normální cestou ze síní na komory. Sinusová tachykardie může být fyziologická (přirozená) nebo nefyziologická (nepřirozená). Přirozená tachykardie je většinou normální reakce těla na určité situace, jako cvičení, úzkost, vyčerpanost nebo horečka. Nefyziologická (nepřirozená) – když je po dobu 24 hodin tep srdce větší než 90 úderů za minutu, přičemž nebyl způsoben přirozenou reakcí organizmu. Nefyziologická tachykardie může být způsobená určitými poruchami, jako je onemocnění štítné žlázy, chudokrevnost a nízký krevní tlak.

Co způsobuje tachykardii? Jaké jsou její příčiny?

Mnoho věcí. Tachykardie je obecně způsobena něčím, co narušuje normální elektrické impulsy, které řídí rychlost čerpání srdce. Mnoho věcí může způsobit nebo přispět k problémům s elektrickými impulsy srdce. Tak například:

  • Poškození srdečních tkání ze srdečních chorob
  • Abnormální elektrické cesty v srdci přítomné při narození (vrozené srdeční stavy)
  • Nemoci nebo vrozené abnormality srdce
  • Anémie
  • Cvičení
  • Náhlý stres, jako je strach
  • Vysoký nebo nízký krevní tlak
  • Kouření
  • Horečka
  • Pití příliš mnoho alkoholu
  • Pití příliš mnoho kofeinových nápojů
  • Vedlejší účinky nějaké léčby
  • Zneužívání rekreačních drog, jako je kokain
  • Nerovnováha elektrolytů, minerálních látek nezbytných pro vedení elektrických impulzů
  • Hyperaktivní hypertrofie štítné žlázy (hypertyreóza)

Únava, horečka, strach, stres, úzkost, určité léky a pouliční drogy mohou vést k sinusové tachykardii. Může být také vyvolána anémií, hyperaktivní štítnou žlázou nebo poškozením srdce nebo srdečním selháním.

Supraventrikulární tachykardie s největší pravděpodobností postihuje lidi, kteří kouří, pijí příliš mnoho alkoholu nebo konzumují spoustu kofeinu. V některých případech je spojena s infarktem. Je častější u žen a dětí.

Sponzorováno

Komorový typ je spojen s vážnějšími srdečními poruchami, jako je nedostatek kyslíku, a může být také spojen s dalšími stavy, jako je sarkoidóza. To způsobuje, že kůže a další tkáně těla se zvětšují. Je také spojena s abnormálními problémy „elektrického“ fungování, které se vyskytují při narození (Syndrom dlouhého QT intervalu), se strukturálními problémy srdce, jako je kardiomyopatie, léky nebo elektrolytickou nerovnováhou. Někdy je původ nejasný.

Příznaky (symptomy) tachykardie

Když vaše srdce bije příliš rychle, nemusí dodávat účinně krev do zbytku těla. To může zbavit vaše orgány a tkáně kyslíku a může způsobit následující příznaky. Bez ohledu na to, jaký typ tachykardie máte, můžete tedy cítit:

V extrémních případech byste se mohli dostat do bezvědomí nebo mít srdeční zástavu.

Někdy však super-rychlá srdeční frekvence nemá žádný z výše zmíněných příznaků.

Testy při tachykardii

Ty mohou zahrnovat:

  • Elektrokardiogram (EKG). Ten zaznamenává elektrickou aktivitu ve vašem srdci a pomáhá lékaři hledat věci, které nevypadají standardně, normálně. Možná budete muset nosit přenosný počítač, který zaznamenává vaše EKG signály po dobu 24 hodin.
  • Zátěžový test cvičením. Váš lékař bude chtít, abyste chodili či běželi na běžeckém pásu, zatímco on bude sledovat vaši srdeční činnost.
  • Magnetická rezonance (MR) srdce. Měří magnetické pole srdečního svalu a hledá slabosti.
  • Stresová zkouška – lékař může doporučit test na stres.

Léčba tachykardie

Lékař vždy rozhodne o tom, co je nejlepší poté. Rozhodne, až dostane výsledky testu. Léčbou tachykardie jsou obecně léky, lékařské procedury nebo chirurgické zákroky, které mohou pomoci při kontrole rychlého srdečního rytmu nebo při řízení dalších stavů přispívajících k tachykardii.

Pokud máte sinusovou tachykardii, pomůže určit příčinu a navrhne vám metody ke snížení srdeční frekvence. Mohou to být třeba změny životního stylu, uvolnění od stresu nebo užívání léků ke snížení horečky.

Pokud máte supraventrikulární tachykardii, lékař může doporučit, abyste například pili méně kofeinu nebo alkoholu, abyste více spali nebo přestali kouřit.

Léčba komorové tachykardie může zahrnovat léčbu resetováním elektrických signálů nebo ablace srdce, což je postup, který zničí abnormální srdeční tkáň, která vede k tomuto stavu. Váš lékař může také použít defibrilátor, který naruší rychlý srdeční rytmus.

Rychlá srdeční frekvence se nemusí vždy za všech okolností léčit. Ale někdy může být život ohrožující. Dejte proto svému lékaři okamžitě vědět, pokud máte jakýkoli typ nepravidelného srdečního tepu.

Prevence

Nejúčinnějším způsobem prevence tachykardie je udržení zdravého srdce a snížení rizika vzniku srdečních chorob. Pokud již máte srdeční onemocnění, sledujte jej a postupujte podle plánu léčby, abyste snížili riziko tachykardie.

1. Zabraňte srdečním onemocněním

Odstraňte rizikové faktory, které mohou vést ke vzniku srdečních chorob. Proveďte následující kroky:

  • Cvičte a jezte zdravou výživu. Žijte zdravý životní styl s pravidelným cvičením a s zdravou stravou s nízkým obsahem tuku, která je bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnná jídla.
  • Udržujte si zdravou váhu. Nadváha zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob.
  • Udržujte hladiny krevního tlaku a cholesterolu pod kontrolou. Proveďte změny v životním stylu a užívejte léky předepsané k léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze) nebo vysokého cholesterolu.
  • Přestaňte kouřit. Pokud kouříte a nemůžete přestat sami, poraďte se s lékařem o strategiích nebo programech, které vám pomohou překonat kouření.
  • Pijte s mírou. U zdravých dospělých to znamená až jeden drink denně pro ženy všech věkových skupin a muže starší než 65 let a až dva nápoje denně pro muže ve věku 65 let a mladší. Za určitých podmínek je doporučeno, abyste se zcela vyvarovali alkoholu. Požádejte svého lékaře o radu specifickou pro váš stav.
  • Nepoužívejte rekreační drogy. Nepoužívejte stimulanty. Poraďte se s lékařem o vhodném programu, pokud potřebujete pomoc při ukončení rekreačního užívání drog.
  • Používejte přípravky bez předpisu s opatrností. Některé léky na léčbu nachlazení a kašel obsahují stimulanty, které mohou vyvolat rychlý srdeční tep. Zeptejte se svého lékaře, které léky potřebujete, abyste se vyhnuli tachykardii.
  • Omezte kofein. Pokud hodně pijete kofeinové nápoje, pijte je s rozumem (ne více než jeden až dva nápoje denně).
  • Kontrolujte svůj stres. Vyhněte se zbytečnému stresu a nezapomeňte se naučit techniky zvládání stresu zdravým způsobem. Meditace, cvičení a podobně.
  • Choďte na prohlídky k lékaři. Choďte na pravidelné fyzické vyšetření a oznamte lékaři jakékoli příznaky.

2. Monitorujte stávající onemocnění srdce

  • Postupujte podle plánu léčby. Ujistěte se, že rozumíte vašemu léčebnému plánu a že užíváte všechny léky, jak je předepsáno.
  • Změny lékaři hlaste okamžitě. Pokud se vaše příznaky změní nebo zhorší nebo objevíte nové příznaky, okamžitě to oznamte svému lékaři.

Sponzorováno

A co vy? Máte s tachykardií nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě o srdci přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva