Obsah článku
- Syndrom krátkého střeva je stav, který vzniká, když má člověk zkrácenou délku tenkého střeva v důsledku chirurgického odstranění nebo vrozené vady. Vzhledem k tomu, že tenké střevo je hlavním orgánem zodpovědným za vstřebávání živin, zkrácení jeho délky vede k malabsorpci živin, tekutin a elektrolytů. Tento stav může mít za následek podvýživu, dehydrataci a další zdravotní komplikace.
- U lidí se syndromem krátkého střeva závisí dlouhodobý výhled na tom, kolik tenkého střeva zůstalo a jak dobře se tělo přizpůsobí ztrátě.
- Někteří pacienti mohou být závislí na parenterální výživě dlouhodobě, zatímco jiní se mohou postupně přizpůsobit a fungovat s minimálními dietními úpravami.
- Lidé se syndromem krátkého střeva obvykle potřebují specializovanou dietu bohatou na bílkoviny a snadno vstřebatelné tuky a sacharidy. Důležité je jíst často v malých porcích.
Syndrom krátkého střeva je stav, kdy byla některá část tenkého nebo tlustého střeva odstraněna nebo nefunguje správně. V důsledku toho tedy lidé s krátkým střevním syndromem nemohou správně absorbovat živiny, jako jsou:
- vitamíny
- minerály
- proteiny
- tuky
Pokud máte syndrom krátkého střeva, vězte, že lékaři mohou udělat spoustu věcí, které zlepší vaše příznaky a zajistí vám správnou výživu. Lidé, kteří mají tento problém, mohou i tak vést aktivní a kvalitní život. Časem se vaše tělo může přizpůsobit tomu, že má kratší tenké střevo a může být možné užívat méně léků. Klíčem je dodržet svůj léčebný plán.
Příčiny syndromu krátkého střeva
Dospělí obvykle mají tenké střevo dlouhé asi 5-7 metrů. Ti, kteří mají syndrom krátkého střeva, obvykle přišli alespoň polovinu tenkého střeva. Existuje mnoho důvodů, proč se to může stát. Některé děti se narodily s problémy se střevy – někdo se narodí právě kratšími střevy. Nejčastěji se ale syndrom krátkého střeva vyskytuje po operaci, po odstranění velké části tenkého střeva.
Lékaři mohou odstranit tenké střevo jako součást léčby:
- Crohnovy choroby, celoživotní zánětlivé onemocnění střev, které způsobuje bolest břicha, průjem a další trávicí problémy
- Rakoviny
- Poškození způsobené léčbou rakoviny, jako je radiační terapie
- Poranění střev (zranění střev z fyzického úrazu)
Příznaky syndromu krátkého střeva
Některé příznaky syndromu krátkého střeva jsou mírné, zatímco jiné způsobují mnohem větší potíže.
Hlavním příznakem syndromu krátkého střeva je průjem, který nemizí. Vy nebo vaše dítě můžete mít také:
- Křeče v břiše
- Nadýmání
- Plynatost, pálení žáhy
- Pálení žáhy
- Slabost
- Únava
- Ztráta vaší váhy
- Otok v nohou (edém)
- Nevolnost a zvracení
- Změny stolice – bledá, mastná stolice
Symptomy syndromu krátkého střeva se velmi liší v závislosti na tom, kolik fungujícího střeva zůstává. Vzhledem k tomu, že vaše tělo má kvůli tomuto syndromu potíže při získávání živin a vitaminů z jídla, může také způsobit:
- Anémii
- Tvorba podlitin
- Ztučnění jater
- Žlučníkové kameny
- Ledvinové kameny
- Problémy kostí, osteoporóza (ztenčení kostí a křehké kosti)
- Problémy s viděním, kvůli nedostatku vitaminu A
- Nepravidelný srdeční tep, kvůli nedostatku vitaminu B
- Změna barvy pokožky a modřiny na kůži, kvůli nedostatku vitaminu K
Jak probíhá diagnóza
Pokud máte některé ze zmíněných příznaků a máte z nějakých příčin odstraněn kus tenkého střeva, může váš lékař samozřejmě mít podezření na syndrom krátkého střeva. Jistě, provede fyzickou zkoušku a může provést i další testy, včetně:
- Krevní testy
- Test vaší stolice
- Rentgenové vyšetření břicha
- CT vyšetření břicha. Před vyšetřením vypijete kontrastní látku.
- Ultrazvuk, který používá zvukové vlny pro vytváření obrazů vašich orgánů
- Test hustoty kostí
- Biopsie jater. Většinou lékaři udělají malý řez na břiše a používají dutou jehlu k získání buněk, které potřebují.
Léčba syndromu krátkého střeva
Léčba má vlastně 2 základní cíle:
- zlepšit vaše symptomy
- poskytnout vám dostatek vitamínů a minerálů
Léčba, které se budete podrobovat, závisí na tom, jak závažný je váš stav.
Sponzorováno
- U mírných případů může být nutné jíst několik malých jídel denně spolu s dalšími tekutinami, budete brát vitamíny a minerály. Lékař vám pravděpodobně předepíše léky na průjem.
- V případě vážnějších případů může být výživa podávaná speciální výživovou sondou.
- V nejtěžších případech potřebují lidé infuzi.
Lékař vám také může doporučit operaci včetně transplantace části nebo celého tenkého střeva. Tento nový orgán může léčit syndrom tenkého střeva, ale transplantace je velkou operací. Tato operace se obvykle doporučuje pouze v případě, že jiné metody léčby nefungují. Pokud vám bude doporučena tato možnost, bude se vám hledat vhodný dárce. Po transplantaci můžete být v nemocnici po dobu 6 týdnů nebo i déle. Budete potřebovat léky, které zabraňují tomu, aby vaše tělo odmítlo nový orgán. Budete potřebovat léky a pravidelné prohlídky u lékaře po zbytek svého života.
V závislosti na vašem stavu existují i další léčebné postupy, které mohou pomoci střevu absorbovat více živin a vody. Obsahují:
- Teduglutid (Gattex). Lékaři mohou tento hormon předepisovat u dospělých s vážnějšími případy syndromu krátkého střeva, kteří potřebují infuze.
- L-glutamin, prášek, který můžete smíchat s vodou a vypít. Pomůže vám absorbovat více živin, ukázaly to některé studie.
- Somatropin (Zorbtive), lidský růstový hormon. Je to lék v injekci. Může pomoci vašemu střevu pracovat lépe, takže nebudete potřebovat tolik nutriční podpory.
Zejména u dětí je velmi důležité zajistit, aby děti se syndromem krátkého střeva získaly dostatek kalorií a živin, protože stále rostou, jsou ve vývinu. Poraďte se s lékařem nebo dietetikem o tom, jaké druhy potravin jsou nejlepší. Lékař vaše dítě bude pravidelně kontrolovat, aby se ujistil, že dostane to, co potřebuje.
Vědci hledají v klinických studiích nové léčby syndromu krátkého střeva. Tyto studie testují nové léky, aby zjistili, zda jsou bezpečné a zda fungují.
Léčba syndromu krátkého střeva tedy typicky zahrnuje speciální diety a doplňky stravy + váš stav někdy může vyžadovat výživu žilou (parenterální výživu), aby se zabránilo podvýživě.
Syndrom krátkého střeva a co dále dělat
Je těžké se vypořádat s příznaky jako je neustálý průjem, ale syndrom krátkého střeva nemusí úplně omezit váš normální život. Je důležité, abyste zůstali v kontaktu s lékařem a dodržovali plán léčby. Jen tak můžete držet syndrom pod kontrolou.
Můžete také podniknout další kroky, abyste se cítili lépe, například:
1. Poznejte, co můžete jíst
Neexistuje žádný jediný a přesný jídelníček pro osoby se syndromem krátkého střeva. Obecně byste se ale měli postarat o konzumaci kvalitních bílkovin (maso, mléčné výrobky, vejce, tofu) a sacharidů s nízkým obsahem vlákniny (bílá rýže, těstoviny, chléb). Vyhněte se sladkostem a tukům.
Správná výživa je první linie obrany lidí s krátkým střevem. Správná strava se bude lišit od osoby k osobě, v závislosti na tom, co způsobuje jejich stav a jak závažný je. Většina lidí s syndromem krátkého střeva však bude upozorněna:
- Jezte často, abyste stimulovali intestinální absorpci živin a urychlili intestinální adaptaci, což je proces, kterým se zdravá část střeva „naučí“ kompenzovat části, které nefungují správně nebo byly odstraněny. Cílem je po celý den užívat si zdravého občerstvení a předcházet větším jídlům konzumovaným najednou.
- Pijte tekutiny mezi jídly spíše než během jídla. Pití tekutin spolu s jídlem může totiž zhoršit průjem.
- Zůstaňte hydratováni po celý den tím, že pijete spoustu vody a nekofeinovaných nealkoholických nápojů. Děti by také měly konzumovat roztoky na rehydrataci, které se prodávají ve většině lékáren a prodejnách potravin.
- Vyhýbejte se potravinám, které mohou způsobit průjmy, například ty, které mají vysoký obsah vlákniny nebo cukru, stejně jako potraviny s vysokým obsahem tuku.
- Jezte husté, jemné potraviny, které pomáhají kontrolovat průjmy, jako jsou banány, rýže, ovesné vločky, jablko.
- Berte vitamínové a minerální doplňky podle pokynů lékaře.
2. Zůstaňte aktivní
Cvičení je dobré pro vaše tělo a mysl. A to platí i u tohoto syndromu. Lékař vám může říci, kolik a jaká činnost je pro vás vhodná.
3. Učte se od ostatních
Skupiny a komunity mohou být skvělým způsobem, jak získat další rady od ostatních lidí žijícím s tímto syndromem. Najděte si skupinu ve vaší oblasti nebo prozkoumejte diskusní fóra online. Třeba na Facebooku a podobně.
4. Zkuste léky
Lékaři mohou také předepisovat různé léky pro syndrom krátkého střeva, včetně léků, které:
- pomáhají předcházet průjmům
- mohou regulovat uvolňování žaludečních kyselin
- zvyšují schopnost tenkého střeva absorbovat živiny
- umí potlačit růst střevních bakterií
- mohou stimulovat tok žluči
- mohou chránit játra
Máte nějaké zkušenosti se syndromem krátkého střeva? Napište nám do komentářů.
Co si ještě přečíst o střevu?
VIDEO: Selhání a transplantace tenkého střeva aneb jak se žije bez střeva?
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Short Bowel Syndrome Autoři: Barre Guillen; Nichole S. Atherton.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Střeva
Přečtěte si také naše další články