Sponzorováno

Světlík lékařský a zdraví – jaké má účinky na naše zdraví? 4.8/5 (25)

Kdy nám může pomoci Světlík lékařský?

Kdy nám může pomoci Světlík lékařský?

Světlík lékařský (Euphrasia Officinalis) je bylinka, která patří do čeledi zárazovité (Orobanchaceae). Celé olistění (stopka, listy a květy) světlíku lékařského je jedlé a může být použito v bylinné medicíně. Název bylinky pochází z jejího běžného použití – jako alternativní léčba očních onemocnění. Podle výzkumníků má Světlík lékařský mnoho chemických, organických a nutričních vlastností, které mohou nejen pomoci při léčbě očních problémů, ale mohou také pomoci s řadou dalších zdravotních stavů.

Obsahuje vitaminy B, C, E a beta-karoten, alkaloidy, antioxidanty, jako jsou kyselina kávová, ferulové kyseliny a flavonoidy, iridoidní glykosidy, další obranné sloučeniny, taniny a těkavé oleje.

Zdravotní benefity a účinky Světlíku lékařského

Světlík lékařský byl po staletí používán při léčení řady onemocnění. Látky, které tato bylinka obsahuje, jsou prospěšné při léčbě mnoha problémů s očima, včetně očních zánětů (třeba zánět oka), blefaritidy (zánětu očních víček), konjunktivitidy (zánět spojivek), katarakty či červených očí. Bylo také zjištěno, že Světlík je prospěšný při léčbě respiračních stavů včetně bronchitidy, nachlazení, sinusitidy a různých alergií. A konečně také různé problémy s kůží, jako je akné a strie, stejně jako špatná paměť, se ukázaly velmi dobrou reakci na léčbu touto bylinou.

Podívejme se tedy na několik konkrétních použití Světlíku lékařského u zdravotních problémů.

Oční nemoci a problémy

Jak jsme již v tomto článku uvedli, Světlík lékařský je známý používáním při léčbě mnoha očních problémů.

1. Oční záněty

Při sympatické oftalmii, blefaritidě, či jakémkoliv jiném zánětlivém onemocnění oka se používá čaj ze světlíku lékařského jako zábal za studena (přikládá se na postižené oko). Pro přípravu přípravku tohoto čaje použijte 1 čajovou lžičku pečlivě umyté byliny světlíku a vařte ji v 1 a 1/2 šálku vody po dobu 10 minut. Pak zceďte listy velmi jemným sítkem nebo bavlněným hadříkem a nechte vychladnout. Ponořte do něj malý bavlněný šátek a dejte ho na problémové oko. Toto dělejte tak třikrát až čtyřikrát denně.

Zde si dovolíme malou poznámku. Nikdo by neměl vyrábět vlastní léky, pokud jde o oční onemocnění, aniž by se nejprve neporadil s odborným zdravotnickým pracovníkem. Některé oční infekce mohou být tak závažné, že vyžadují okamžité ošetření antibiotiky, aby se předešlo trvalému poškození. Takže na to pozor.

2. Katarakta, zánět spojivek a podobně

Při kataraktě, zánětu spojivek či zarudlých očích můžete zkusit použít tuto bylinku jako oční vodu nebo oční tinkturu. Smíchejte 5-8 kapek tinktury ve 2 šálcích studené filtrované vody nebo vařte 1 čajovou lžičku světlíku v 1 a 1/2 šálku vody. Čaj zřeďte v šálku chladné růžové vody.

Umývání postižených oči každé 4 hodiny může zmírnit příznaky. Bylinkáři obecně doporučují toto lokální použití pouze krátkodobě. Vzhledem k možným nečistotám v domácích nefarmaceutických přípravcích se doporučuje vše dělat pod dohledem odborného bylinkáře nebo oftalmologa. Pití světlíkového čaje a užívání kapslí nebo tablet ze světlíku také může urychlit proces hojení.

Sponzorováno

Různé druhy nachlazení, rýmy a sezónní alergie

Díky svým látkám je Světlík považován za skvělý prostředek pro léčbu alergií a dýchacích potíží. Přírodní adstringentní taniny v bylině mohou přispět ke snížení hlenů na sliznici během nachlazení a chřipky. Flavonoidy v této bylince mohou také pomoci při léčbě sezónních alergií, kašle, nachlazení a ucpaného nosu.

Doporučuje se připravit světlíkový čaj ponořením sáčku čaje na 5 minut do vařícího šálku vody. Pijte pak dvakrát až třikrát denně. Když používáte sušené listy, přidejte jednu čajovou lžičku listů světlíku do jednoho šálku vařící vody. Nechte prudce stoupat po dobu 5 až 7 minut a pak listy zceďte. Přidejte med a pijte.

Akné a různé problémy pokožky

Přírodní zvlhčující a antibakteriální činidla v této bylince se ukázaly jako velmi účinné při stahování porézní mastné pokožky i při hojení akné a podrážděné kůže. Jednoduchým prostředkem pro léčbu akné je proto použití světlíkového obkladu na postiženou kůži.

Rozdrťte čerstvé listy a květní lístky světlíku a aplikujte je přímo na oblasti s akné (každý večer před spaním). Odstraňte obklady po 20 minutách před spaním a druhý den ráno si umyjte obličej. Pokud nemáte čerstvé listy k dispozici, může si vyrobit obklad namočením rozdrcených suchých listů a okvětních lístků do mírně teplé vody po dobu deseti minut.

Na pokožku také můžete aplikovat světlíkový čaj nebo tinkturu – jednoduše dejte bavlněný šátek do studeného čaje nebo do směsi 5 kapek tinktury v 1/4 šálku studené vody. Jemně aplikujte namočený bavlněný šátek na postižené oblasti. Další možnost použití je aplikace 5-6 kapek světlíkového oleje do hydratačního krému na obličej – takto může být aplikován i na noc.

Na špatnou paměť

Flavonoidy a beta-karoten ve světlíku mohou zlepšit váš kognitivní výkon a posílit špatnou paměť. Skvělý domácí prostředek lze vyrobit smícháním 2 polévkových lžiček sušené bylinky, 1 polévkové lžíce cukru, 1/2 polévkové lžičky muškátového oříšku a 2 polévkových lžic semen fenyklu. Dejte si polovinu lžičky této směsi každé ráno. A nebo jednoduše pijte jednu šálek světlíkového čaje denně – to může zlepšit vaši paměť.

Světlík lékařský a vědecké důkazy

Existuje velmi málo vědeckého výzkumu pokud jde o zdravotní vlastnosti světlíku.

Přestože bylinka byla používána po staletí jako lék na konjunktivitidu a zanícené oči, zlí jazykové tvrdí, že nestačí k tomu, aby konkuroval moderní bylinné medicíně. Jejich argumenty jsou ty, že dosud žádné studie nemohly potvrdit žádné z údajných léčivých účinků byliny.

Důkladné studie rostlinných přísad nebyly moc provedeny. Snad až v roce 1999 a poté bylo zjištěno, že některé z ingrediencí nacházejících se v rostlině mají protizánětlivé, antibakteriální a adstringentní vlastnosti.

Zdá se, že látky aucubin, loganin a verbenalin mají pozitivní účinek na zánět u laboratorních zvířat. Aucubin stimuluje produkci bílkovin, které se podílejí na hojivých procesech, což může vysvětlovat použití Světlíku jako léčivé byliny.

Zajímavosti a další informace o světlíku

  • Opravdu vynikající bylinka na oči, užívá se formou nálevu a odvaru. Odvar se používá vnitřně. Nálev přímo na oči formou obkladu.
  • Světlík hojí jaterní tkáň.
  • Světlík sbírejte s nůžkami v ruce. Abyste nevytrhli jeho jemné kořínky, stříhejte ho.
  • Světlík mírně snižuje krevní tlak a používá se i na mírné žaludeční potíže.

A co si dále o světlíku lékařském můžete přečíst?

VIDEO: Letní bylinky, Světlík lékařský (Euphrasia Rostkoviana)

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva