Obsah článku
- Svalová biopsie je lékařský postup, při kterém se odebere malý vzorek svalové tkáně k vyšetření pod mikroskopem. Tento vzorek může poskytnout cenné informace o stavu svalů a pomoci diagnostikovat různá svalová onemocnění, jako jsou svalové dystrofie, záněty svalů (myozitida), metabolické poruchy nebo nervosvalové poruchy.
- Obvykle se používá lokální anestezie, takže pacient necítí bolest v oblasti, kde je biopsie prováděna.
- Po zákroku může být místo citlivé nebo lehce bolestivé, ale tyto příznaky obvykle brzy odezní.
- Svalová biopsie se používá k diagnostice a vyšetřování různých stavů a onemocnění, která postihují svaly.
Co je svalová biopsie?
Svalová biopsie je postup, při kterém se odebírá malý vzorek tkáně pro testování v laboratoři. Tento test může pomoci vašemu lékaři zjistit, zda máte ve svalech infekci nebo jiný problém.
Svalová biopsie je relativně jednoduchý postup. Obvykle se provádí ambulantně, což znamená, že budete mít možnost opustit lékařské zařízení ve stejný den, kdy proděláte zákrok. Můžete dostat lokální anestézii pro znecitlivění oblast, ze které lékař odebírá tkáň (ale zůstanete vzhůru, anestézie bude jen lokální).
Proč se provádí svalová biopsie?
Svalová biopsie se provádí, pokud máte problémy se svalem a lékař má podezření, že příčinou může být infekce nebo nějaké onemocnění svalu. Biopsie může pomoci vašemu lékaři vyloučit určité stavy jako příčinu vašich příznaků. Může mu také pomoci stanovit diagnózu a zahájit léčebný plán.
Váš lékař může objednat svalovou biopsii z různých důvodů. Může mít podezření, že máte:
- nějaký problém ve způsobu, jakým vaše svaly metabolizují nebo používají energii
- nějakou nemoc, která postihuje krevní cévy nebo pojivovou tkáň, jako je třeba Polyarteriitis nodosa (zánětlivé onemocnění malých a středních cév kůže)
- infekce související se svaly, jako je trichinóza (infekce způsobená typem škrkavek)
- svalovou poruchu, včetně některého typu svalové dystrofie (genetické poruchy, které vedou k svalové slabosti a dalším příznakům)
Váš lékař může pomocí tohoto testu zjistit, zda jsou vaše příznaky způsobeny některým z výše uvedených stavů souvisejících se svalem nebo nějakým nervovým problémem.
Svalová biopsie je relativně řídce používané vyšetření, při němž se chirurgicky odejme malý vzorek svalu a ten se odešle ke zpracování do odborné laboratoře.
Rizika svalové biopsie – existují nějaká?
Jakýkoli lékařský postup, který znamená průnik pokožkou, nese určité riziko infekce nebo krvácení. Možná je i tvorba modřin. Protože je však provedený řez během svalové biopsie relativně malý – zejména u biopsií jehlou – riziko je zde mnohem nižší.
Tam, kde jehla vstoupí do těla, existuje malá šance na poškození svalu, ale vzácně k tomu může dojít. Před zákrokem se vždy poraďte se svým lékařem o jakýchkoli rizicích a podělte se o své obavy.
Jak se připravit na svalovou biopsii?
Jako přípravu na tento postup nemusíte dělat nic speciálního. V závislosti na typu biopsie, kterou budete mít, vám lékař může před testem dát několik málo pokynů, které byste měli provést. Tyto pokyny se obvykle vztahují na otevřené biopsie (ne laparoskopické).
Sponzorováno
Před zákrokem je vždy dobré informovat lékaře o jakýchkoli lécích na předpis, volně prodejných lécích, bylinných doplňcích a zejména ředidlech krve (včetně aspirinu), které užíváte. Určitě proberte s lékařem, zda byste měli přestat brát léky před a během testu, nebo zda byste měli změnit dávkování.
Jak se provádí svalová biopsie
Existují 2 různé způsoby provedení svalové biopsie. Svalová tkáň může být získána buď otevřenou biopsií nebo punkcí bioptickou jehlou.
Nejběžnější metoda je biopsie bioptickou jehlou. Při tomto postupu lékař vloží tenkou jehlu skrz pokožku, aby odstranil svalovou tkáň. V závislosti na vašem stavu lékař použije určitý typ jehly. Například:
- Jádrová biopsie. S pomocí středně velké jehly se odebere kousek tkáně.
- Biopsie jemnou jehlou. K injekční stříkačce je připojena tenká jehla, která umožňuje odběr tekutin a buněk.
- Biopsie vedená zobrazovacími testy. Tento druh biopsie jehlou je doprovázen zobrazovacími postupy – třeba pomocí počítačové tomografie (CT) – takže se váš lékař může vyhnout konkrétním oblastem, jako jsou plíce, játra nebo jiné orgány.
- Vakuová biopsie. Miniinvazivní metoda, která se provádí pomocí přístroje zvaného MAMMOTOM využívající vakua a rotačního pohybu bioptické jehly.
Dostanete lokální anestezii a neměli byste cítit bolest ani nepohodlí. V některých případech můžete cítit určitý tlak v oblasti, kde je biopsie prováděna. Po testu může být oblast bolestivá asi týden.
Pokud je vzorek svalu obtížně dosažitelný – například u hlubokých svalů – může se váš lékař rozhodnout provést otevřenou biopsii. V takovém případě vám lékař udělá malý řez v kůži a odtud pak odstraní svalovou tkáň. Pokud budete podstupovat otevřenou biopsii, můžete dostat i celkovou anestézii. To znamená, že budete během celého procesu v bezvědomí.
Lékař obvykle odebere vzorek tkáně vložením bioptické jehly do svalu. Pokud je vyžadován větší vzorek, může váš poskytovatel zdravotní péče provést řez na kůži (otevřená biopsie) a odstranit větší část svalu.
A co po svalové biopsii?
Po odebrání vzorku je tkáň poslána do laboratoře k testování. Výsledky budou připraveny do několika týdnů.
Jakmile jsou výsledky doručeny, může vám lékař zavolat nebo vás pozve do své ordinace, aby vám sdělil výsledky. Můžete třeba mít ve svalech infekci nebo jiné onemocnění, které může způsobit jejich oslabení.
Váš lékař bude možná muset objednat více testů, aby potvrdil diagnózu nebo viděl, jak daleko se stav časem zhoršil. Lékař s vámi jistě prodiskutuje vaše možnosti léčby a pomůže vám naplánovat další kroky v léčbě.
Jakmile jste doma, je důležité udržovat ránu po biopsii čistou a suchou. Váš lékař vám poskytne konkrétní pokyny k čištění rány. Oblast může být citlivá nebo bolestivá po dobu 2 až 3 dnů po svalové biopsii. Informujte svého lékaře, pokud máte:
- Horečku
- Zčervenání, velký otok, krvácení nebo jiná drenáž z místa biopsie
- Zvýšená bolest kolem místa biopsie
Odkud se vzorek svalu odebírá?
Sval vybraný pro vaši biopsii závisí na vašich příznacích (kde je máte), které mohou být bolest nebo slabost. Svaly často vybrané pro odběr vzorků jsou:
- biceps,
- deltoidní (svaly ramenní),
- kvadriceps (svaly stehen).
Sponzorováno
A co vy? Máte nějaké zkušenosti se svalovou biopsií? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Co si dále můžete přečíst o biopsii?
- Odběr (biopsie) a vyšetření kostní dřeně – kdy je potřeba a co je dobré vědět?
- Co je to biopsie? Druhy biopsie a jejich popis
Studie a zdroje článku
- Muscle Biopsy Evaluation in Neuromuscular Disorders Autor: Nanette C. Joyce, DO.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské svaly, Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články