Sponzorováno

Stres a jeho vliv na zdraví – co nám způsobuje? 4.92/5 (24)

Dlouhodobý stres má negativní dopad na naše zdraví...

Dlouhodobý stres má negativní dopad na naše zdraví…

Doba je rychlá a podepisuje se nejen na našem životním stylu, ale i na vizáži. Stresy v práci či doma mají různé účinky na naše tělo a snad netřeba říkat, že jde o negativní změny. Co nám hrozí a jak stres omezit na minimum? Jaký efekt má na nás stres?

Mnozí se často rozzuří a dělají, ať už vědomě či nevědomě, grimasy. Jiní hledají uklidnění ve sladkostech. Mnoho lidí však dusí stres v sobě a ani si neuvědomují, co to dělá s jejich tělem. Nicméně pleť, oči, vlasy a vlastně celé tělo na sobě nesou těžké známky neustálého napětí.

Stres pleti nesluší

Stres dehydratuje pleť. Když jsme pod tlakem, tělo odvádí krev z periferních orgánů, jako je kůže, aby mohlo dodávat energii svalům. Pokožka pak snadno červená a v některých případech může dojít k zánětlivému onemocnění kůže – růžovce. Pleť ztrácí jas, oči jsou samy kruhy kvůli trvalému nedostatku spánku a rozšiřují se čelisti. Stres může způsobovat akné i u dospělých. Stres vyvolává v organismu zánětlivou reakci a póry se ucpávají.

Stres přispívá k produkci kortizolu a dalších hormonů, které zase způsobují větší vylučování mazu.

Více nervů – méně vlasů

Stres pociťují i ​​vlasy. Loni vědci objevili, že vysoká úroveň stresových hormonů zbavuje vlasové kořínky jednoho typu kmenových buněk, které určují barvu vlasů. Stres může kromě šedin vyvolat i psychogenní alopecii (vypadávání vlasů) způsobenou nervovým vypětím.

Podle expertů z Mezinárodní nadace pro studium vlasů v posledních pěti letech stres způsobený především ekonomickou krizí způsobil zvýšení počtu případů Alopecia areata, postupného vypadávání vlasů ve shlucích, o 20 procent.

Stresory – příčiny stresu – co může vyvolat stres?

Podněty, které mohou způsobovat stres, nazýváme stresory. Mezi základní patří:

  • sociální prostředí a interakce – vztahy mezi lidmi, agresivita, povýšenost, ale i společenské normy – pravidla, termíny, zákazy, předpisy, omezení …
  • významné životní události – smrt v rodině, ztráta zaměstnání, narození dítěte …
  • každodenní problémy – trvalé neshody v rodině nebo v práci, docházka do práce, nefunkčnost předmětů …
  • faktory životního stylu – nedostatek spánku, nadměrná konzumace alkoholu nebo kávy, nedostatek času, nabitý program …
  • psychické postoje a osobnostní rysy – negativistické reakce, velké očekávání, pesimismus …
  • fyzikální vlivyhluk, prudké světlo, uzavřený prostor, horko, chemické škodliviny …

Co pomáhá proti stresu? Jak na stres?

Sex

Výzkum na Arizonské státní univerzitě na 58 ženách středního věku potvrdil, že ty, které si s partnerem užili vzrušující chvilky, měli druhý den lepší náladu a byli i méně stresované. Důvodem je vylučování hormonu oxitocinu.

Bylinky

Uklidní a zbaví vás stresu například heřmánku (heřmánek) či meduňka.

Pohyb je super

Snažte se dostat ze sebe napětí fyzickou aktivitou – zvolte si například běh nebo squash, vyloučené endorfiny vám zlepší náladu, zkusit můžete i něco klidnější než jóga.

Meditace a hluboké dýchání

Dostatečné okysličení organismu a schopnost přestat myslet na problémy a stres jsou základní zbraně proti stresu. Meditace je na stres velmi účinná. Přečtěte si článek o tom, jak meditovat doma.

Sponzorováno

Koníčky

Koníčky, které vám pomohou odreagovat a zapomenout na problémy a stres. Ať už se vydáte na rybaření, přečtete si zajímavou knihu, nebo budete relaxovat jinak, své psychice určitě prospějete.

Dovolená – odjeďte pryč

Vemte si dovolenou, restartujte se, odjeďte, pokud je to alespoň trošku možné. Dlouhodobý stres podle odborníků poškozuje nejen psychické, ale i fyzické zdraví. Doporučuje se dovolená, která trvá i tři týdny.

Jak vzniká stres?

Podnětem, který vyvolá stres, může být jakákoliv situace, která organismus vychýlí z rovnovážného stavu, nastartuje v něm poplachovou reakci a aktivuje obranné mechanismy. V takové chvíli se organismus připravuje na dvě možnosti – utéci nebo bít se. Proto se rozbuší srdce a svaly v končetinách se naplní krví.

Stres nejčastěji postihuje lidi ve věku 25 až 54 let, je příčinou až 25 procent dvoutýdenní nebo prodloužené nepřítomnosti v důsledku zdravotních problémů způsobených na pracovišti.
Pokud stres trvá krátkodobě a v přiměřené intenzitě, stimuluje člověka k vyššímu nebo lepšímu výkonu, podporuje látkovou výměnu, hormonální zajištění, jakož i duševní schopnosti či tvořivost. Naopak nadměrný stres, který přetrvává dlouhodobě, ohrožuje tělesné i psychické zdraví člověka, může ho poškodit a dokonce způsobit až smrt v důsledku nadměrné zátěže a vyčerpání organismu. Stres se samozřejmě může podepsat i na naší kráse.

3 fáze stresu

Reakci organismu na stres rozdělují odborníci na tři fáze. První je poplachová, v níž se organismus mobilizuje, vylučuje větší množství hormonu adrenalin, zvyšuje se krevní tlak, srdeční tep, zrychluje se dýchání, zvýší se vylučování potu, krev z oblasti trávicích orgánů se přesouvá do svalů. Ve fázi rezistence organismus bojuje se stresorům a snaží se na něj adaptovat nebo jej zdolat.

Pokud to trvá příliš dlouho, stav se zhoršuje a objevují se nemoci ze stresu, jako je například vznik žaludečních vředů, vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních nemocí, ale dochází také k poškození imunitního systému. Při fázi vyčerpání organismus podléhá stresu, což může vést k apatii, depresi, rezignaci a někdy dokonce smrti.

Kromě hysterie, paniky, hněvu, pláče, podrážděnosti, nervozity, trémy či neschopnosti reagovat rozvážně, je stres zodpovědný i za situační hypertenzi, oslabení imunitního systému, bolesti žlučníku, žaludku a dolních končetin, křeče svalstva, či časté močení.

Pravidelný stres je zabiják

Stres je způsob, jak naše tělo reaguje na požadavky, které na nás působí. V těchto chvílích tělo uvolňuje do krve některé látky, které mají za úkol dát nám více síly a energie na zvládnutí dané požadavky / situace – především v situaci, pokud se to týká našeho fyzického ohrožení. Horší to však je v situaci, kdy reagujeme na emocionální situaci a děje se to často a pravidelně.Tento nadbytek do krve uvolněné energie nemá cestu na uvolnění, zůstává v těle a narůstá. Jsme podráždění, úzkostní a výbušní. Naše tělo pracuje na „vyšší obrátky“ – pokud je to pravidelné a dlouhodobé, má to své následky.

Důsledky stresu – dopad na naše zdraví

  • psychické problémy (deprese, úzkost, nervozita, podrážděnost, osobnostní problémy a pod.);
  • kardiovaskulární onemocnění (onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, infarkt myokardu apod.);
  • obezita a problémy s jedením / stravováním;
  • menstruační problémy;
  • sexuální dysfunkce (impotence, předčasná ejakulace, ztráta sexuální touhy);
  • kožní problémy, problémy s vlasy (akné, lupénka, ekzémy, ztráta vlasů);
  • poruchy trávení a zažívání (zánět žaludku, ulcerózní kolitida apod.) a samozřejmě další.

A co vy? Jak jste na tom se stresem vy?

TIP: Několik tipů, jak se zbavit stresu

VIDEO: Jak na stres?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva