Obsah článku
Hlavně si najděte čas na jídlo!
Zcela zásadní radou je najít si sama na sebe čas a pravidelně se najíst. Přestože zejména období prvních pár týdnů po porodu může být pro ženu velmi náročné (psychicky i fyzicky), je nezbytné myslet na to, že v prvé řadě musíte dobře fungovat vy – a jedině pak můžete dopřát vše potřebné vašemu miminku. Cokoliv sníte, odrazí se to na kvalitě mateřského mléka a naopak – pokud vám bude ve stravě něco chybět, bude to chybět i vašemu miminku. Jezte tedy pravidelně, neřešte veškerá jídla jen narychlo namazaným rohlíkem a v průběhu celého dne popíjejte dostatek tekutin.
Hlavně si najděte čas na pití!
Velmi důležitý je při kojení právě pitný režim. Za den je třeba vypít až kolem tří litrů tekutin. Mohou zde posloužit speciální bylinkové čaje pro kojící ženy, jiné čaje (pozor na některé bylinky, které negativně ovlivňují kojení – např. šalvěj), ředěné ovocné džusy, mléčné nápoje a voda. Vynechejte perlivé nápoje, kávu ve velkém množství a samozřejmě alkohol. Pokud si již sklenku alkoholu dopřejete, vyčkejte pak s kojením dítěte alespoň další dvě hodiny.
TIP: Jak ukončit kojení citlivě?
Vyvážená strava při kojení
Dbejte na to, aby vaše strava byla pestrá a obsahovala vše potřebné. Není pravdou, že byste měla přijímat enormní množství mléčných výrobků, abyste u sebe podpořila laktaci. Z tuků dávejte přednost spíše těm rostlinným, dbejte na příjem polynenasycených mastných kyselin (zejména omega–3). Důležitý je dostatečný přísun bílkovin, vitamínů, minerálů a stopových prvků. Doplňky stravy jsou potřebné spíše v momentech, kdy žena není z nějakého důvodu schopná přijímat stravu pestrého složení.
Sponzorováno
Na diety samozřejmě ihned zapomeňte!
Z hlediska energie byste při kojení měla zvýšit svůj příjem zhruba o 300 – 500 kcal. Zapomeňte na nějaké drastické diety, neprospěly by vám ani vašemu dítěti. Jelikož kojení je energeticky náročné, kila by postupně měla samovolně mizet, pokud se budete stravovat rozumně.
Nezakazujte si příliš
Nelze říci, že je nezbytné některé potraviny z jídelníčku kompletně vynechat. V případě sladkostí, tučných jídel a dalších nezdravých pokrmů platí, že v malém množství a výjimečně neuškodí. Nekonzumujte je však pravidelně a enormně. Nejdůležitější je, aby strava byla vyvážená a pestrá. Dodržujte obecné zásady zdravého životního stylu.
Strava maminky a nadýmání miminka
Je pravdou, že některé potraviny mohou děťátku způsobit nadýmání, což vám následně zajistí proplakané a velmi vyčerpávající chvíle. Obecně lze z těchto potravin uvést čerstvé pečivo, luštěniny, kynuté potraviny, některou zeleninu (cibule, zelí). Nelze však říci, jak bude na jejich příjem které miminko reagovat. Někteří novorozenci jsou spokojení bez ohledu na jídelníček maminky, jiní pláčou i v případě, kdy maminka konzumuje jen striktně nenadýmavé potraviny. Alespoň v prvních dnech po porodu však tyto potraviny vynechejte a zařazujte je do jídelníčku postupně. Vždy sledujte, zda miminku zrovna tato jídla nepůsobí větší obtíže.
Možné alergeny
Zprvu je na místě opatrnost při konzumaci potravin, na které se často vyskytují alergie. Může se jednat o citrusové plody, ořechy, jahody. Obezřetní buďte i při výběru potravin s vysokým obsahem tzv. éček a různých konzervantů. Obecně je dobré snažit se jejich příjem ze stravy eliminovat, při kojení by navíc mohly miminku způsobit alergii či vznik ekzému.
Co si ještě o stravě při kojení přečíst?
- Bylinky při kojení – které ano a které ne?
- Potraviny při kojení
- Jak na bolesti bradavek při kojení?
- Jak zvýšit tvorbu mléka při kojení – které potraviny a metody fungují?
VIDEO: Správná výživa matky při kojení
VIDEO: Vzorový jídelníček kojící ženy
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Kojení, Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články