Sponzorováno

Stévie – sladidlo bez kalorií a sladší než cukr 4.78/5 (27)

Stévie - sladidloStévie je rostlina pocházející ze subtropických a tropických oblastí Jižní i Severní Ameriky. Z jejích listů je možné získat náhradní přírodní sladidlo. Sladidlo ze stévie neobsahuje žádné kalorie a je 200 – 300krát sladší než cukr. Listy stévie obsahují směs glykosidů. Z nich se extrahuje zejména jeden, rebaudiosid, který má příjemnou chuť. Toto sladidlo je nekalorické, nepřispívá ke tvorbě zubního kazu a je vhodné i pro pacienty trpící fenylketonurií.

Historie stévie

Původním domovem stévie je Jižní Amerika, kde byla stévie používána domorodými Indiány už v 16. století. Popisovali se i její přirozené antikoncepční účinky. V Japonsku a Paraguayi stévii používají již několik staletí. Evropa a Amerika od roku 1990 blokovala použití a dovoz stévie. Negativní tlak vytvářely tak výrobci umělých sladidel i výrobci cukru pokud neochotě schválení přispívalo i několik studií, které potvrzovaly negativní účinky stévie jako rostliny, hlavně její potenciálně mutagenní vlastnosti.

Použití v Evropě

Navzdory a dlouhodobému používání stéviových extraktů s pozitivními výsledky v jižní Americe a v Japonsku, americká FDA a evropská EFSA (Evropská agentura pro bezpečnost potravin) jen velmi opatrně přistupovali ke schválení tohoto přírodního sladidla. Teprve v roce 2011 EFSA (Evropská agentura pro bezpečnost potravin) schválila použití rafinovaných stéviových glykosidů E960 – jako potravinového doplňku s faktem, že stanovila takzvanou přijatelnou denní dávku.

Je třeba upozornit, že schválené jsou jen čisté standardizované extrakty ze stévie. Nejprve byla publikována studie o toxicitě a mutagenity stévie, ale pozdější toxikologické studie dokázaly, že stévie nemá karcinogenní, mutagenní účinek. Stejně nebyly pozorovány žádné alergické reakce u osob, které stévii používaly.

Metaanalýza publikací o účincích steviových extraktů nepotvrdila její negativní mutagenní účinky, ale potvrdila právě účinky pozitivní. Pozitivní účinky extrahovaných steviových glykosidů potvrdila také Evropská komise i Světová zdravotnická organizace. Je třeba zdůraznit, že stéviové glykosidy a jejich standardizované extrakty mohou mít odlišné vlastnosti jako části z rostliny stévie.

Sponzorováno

Účinky steviových glykosidů

V přiměřených množstvích mají steviové glykosidy pozitivní účinky hlavně při udržování glykémie, při léčbě diabetes melllitus, při redukci obezity a nadváhy. Zdůrazňuje se zvlášť efekt na růst a produkci inzulínu, což je velmi důležité hlavně při tlumit a úpravě glykémie u pacientů s diagnózou diabetes mellitus. Extrakty stévie mají dále podporující vliv na snížení krevního tlaku, potlačují únavu. Stévie je vhodná pro osoby trpící metabolickým syndromem. Kromě toho nejnovější studie poukazují na protektivní účinek glykosidů na tkáň ledvin a jater a na fakt, že extrakty se mohou rovněž podílet na redukci oxidativního stresu.

Je předpoklad, že studie o účincích stévivoých glyksooidů budou pokračovat a upozorní na mezery, které předchozí studie měly. Každopádně steviové glykosidy se nedoporučuje používat u těhotných a kojících žen, u dětí. Stévie neobsahuje žádné kalorie a téměř žádné sacharidy a proto je vhodná pro každého – i pro diabetiky a lidi na speciální dietě.

Lze ji použít na pečení koláčů či zákusků bez cukru, také nápojů, polévek, salátů – zkrátka do všeho, co je slazené, prostě jí nahradíte cukr.

Zajímavosti a fakta o stévii

Stevie sladká je vzrůstu do 50cm. Je to teplomilná trvalka rostoucí od 9 stupňů Celsia výše. Množí se nejlépe řízkováním. Stevie sladká má původ v Paraguayi a Brazílii, kde je používána jako tradiční přírodní medicína domorodého obyvatelstva. Paraguayskými indiány je užívána jako univerální sladidlo a především ke slazení bylinných čajů (např. yerba maté).

Pro své léčivé vlastnosti bývá využívána jako kardiotonikum, proti vysokému krevnímu tlaku, únavě, depresím, rozšiřuje cévy, snižuje krevní cukr. Díky téměř nulové energetické hodnotě bývá tam kde je povolena užívána diabetiky. Pomáhá zahánět chuť na sladké, což je vhodné zejména při boji s obezitou a také pomáhá při odvykání kouření, protože snižuje chuť na nikotin. Ke slazení se používají celé nebo drcené lísky.

TIP: Přečtěte si 11 zajímavostí o cukru, které jste nevěděli

VIDEO: O stévii

Sponzorováno

Zdroj obrázku: cs.wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Stévie – sladidlo bez kalorií a sladší než cukr”

    1. […] ovoce s menším množstvím cukru, jako jsou citróny, grapefruity a limetky, a ze sladidel stévie. Upřednostněte ji i před umělými sladidly, protože u většiny pacientů se syndromem […]

    2. […] jsou stále ve vývoji, proto je třeba jim dopřát přírodní cukry v ovoci a zelenině, nebo alternativní sladidlo – Stévie, která má v sobě minimum kalorií. U dětí v předškolním věku, které pijí nápoje […]

    3. […] výrobci je sladí stévií nebo přírodním cukrem. Výborně chutnají samotné a můžete si z nich připravit i míchané […]

    4. […] energetických tyčinek a koktejlů. Skvěle se hodí k mandlovému mléku, kdy spolu se špetkou stévie vytvoří zdravou horkou čokoládu. Kakao také stimuluje metabolismus, podporuje zdravou […]

    5. […] sodíku upraví vysoký tlak už po čtrnácti dnech. Na své si přijdou i závislí od sladkého. Stévie a xylitol potěší mlsné jazyky bez těžkých […]

    6. […] Stévie je sladidlo přírodního charakteru, které se získává z lístků rostlinky, zvané Stevia rebaudiana. Pochází z Jižní Ameriky a je 300 krát sladší než obyčejný rafinovaný cukr. V Japonsku a Jižní Americe se používá zcela běžně. Koupit si ji můžete buď v podobě tablet, které vás vyjdou asi na 100Kč, nebo si můžete koupit sazenici a pěstovat si ji doma ve květináči. Ta odlehčí vaši peněženku o zhruba 80Kč. Milovníci cukru sice tvrdí, že sladkost způsobená Stévií je jiná, než ta klasická cukrová, jde však jen o otázku zvyku. […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva