Obsah článku
Pojem pH pokožky slyšíte všude kolem sebe. A to hlavně z různých reklam a doporučení. Výrobci záměrně zmiňují to, že právě jejich produkt je k pokožce nejšetrnější. A jakých konkrétních se to může týkat? Jsou to především:
- Přípravky na nádobí a jiné čističe
- Krémy a jiné kosmetické nezbytnosti
- Mýdla, šampony a další produkty osobní hygieny
Z reklamy tedy zjistíte, že řada přípravků je šetrná k pH vaší pokožky, nebo že mají vyvážené pH. Jak s touto informací naložit a co vám říká? Pokud v tom nemáte úplně jasno, podívejte se na souhrn hlavních informací, které se týkají právě vašeho pH.
Co nám pH vlastně říká?
Nejprve se podívejme na to, jaká vůbec existuje škála konkrétních hodnot. Označení pH je spojeno se stupnicí, která začíná na hodnotě nula a končí na hodnotě 14. Čím je dané číslo nižší, tím více směřujeme de oblasti silných kyselin. Čím je naopak vyšší tím, více je směřováno do oblasti zásaditých roztoků.
Konkrétní rozmezí hodnot:
- pH 0 – 7 je kyselé
- pH 7 je neutrální
- pH 7 – 14 je zásadité
Pokud hledáte také jasný příklad něčeho, od čeho se můžete z hlediska hodnot odrazit, rozhodně si nalijte sklenici čisté vody z kohoutku. Právě ta má takzvané neutrální pH, a to na hodnotě 7. V různých lokalitách se může lehce lišit směrem nahoru a dolů, ale obecně se voda označuje jako látka s pH neutrálním.
Podívejme se na zástupce jednotlivých hodnot pH:
- pH 1 = kyselina sírová akumulátorová
- pH 1,5 – 3,5 = žaludeční kyselina
- pH 2 = citronová šťáva
- pH 3 = nealkoholické nápoje
- pH 3,4 = destilovaný bílý ocet
- ph 3.5 = pomerančová šťáva
- pH 4,5 = pivo
- pH 5,0 = čaj a káva
- pH 5,5 = dešťová voda
- pH 6,2 – 7,4 = sliny
- pH 6,8 = mléko
- pH 7 = Destilovaná voda (střed této stupnice)
- pH 7,4 = lidská krev
- pH 9 = soda na pečení
- pH 9 = mořská voda
- pH 9,0-10,0 = Mýdla a detergenty
- pH 10,5 = magnéziové mléko
- pH 11,5 = domácí amoniak
- pH 12,6 = domácí bělidlo
- pH 14 = hydroxid sodný
Jaké je pH vaší pokožky?
Mnohé z vás možná očekávají, že pH pokožky je podobně jako u vody neutrální. Opak je ale pravdou. Když se podíváme na četné studie, tak se shodují na jedné jasné věci. pH pokožky je lehce kyselé. Pokud bychom se podívali na konkrétní hodnotu, tak musíme říci, že každá z vás je jiná a od toho se také odvíjí pH vaší kůže.
Obecně se ale můžeme držet rozmezí 4,0 – 5,5, které danou hodnotu reprezentuje celkem dobře a také celkem věrně.
Důvodem, proč je pH vaší pokožky právě takové, je celkem praktická věc. Je to dáno tím, že takové prostředí je celkem nehostinné pro různé kožní patogeny. Takové pH má tedy na vaší kůži ochranný film, který ji může chránit před vnějším působením čehokoliv špatného. Pokud má ochranná vrstva vaší kůže toto pH, máte jistotu, že je vše v pořádku.
Oboustranné výkyvy jsou špatné
Jaké pH je tím neutrálním a jaké je to, které je na vaší kůži, to již víte. Nyní se podívejme také na to, že oboustranné výkyvy pH pokožky jsou velmi špatné.
- Pokud by docházelo k tomu, že by stoupalo k dané zásaditosti, znamenalo by to, že by vaše kůže byla mnohem náchylnější k různým patogenům a její ochranný film by neplnil takovou funkci, jakou plnit má.
- Pokud by došlo k výkyvy na druhou stranu, tedy že by se pokožka stala kyselejší, mohlo by to znamenat její poškození. Sami jistě víte, že kyseliny mohou pokožku poleptat a popálit. A ke stejnému efektu by došlo, pokud by začínala stoupat její kyselost. Samozřejmě by to bylo v nižší míře, ale bylo by to nepříjemné.
Proč sledovat pH u různých produktů?
A nyní se celkem jasně dostáváme k informaci, která je spojena s tím, proč je vhodné pH u jednotlivých produktů sledovat. Mohou totiž narušit přirozenou hodnotu vaší kůže. Je proto třeba dávat si pozor hlavně na ty agresivnější produkty, jako mohou být čističe běžně používané v domácnostech.
Uškodit kůži ale zcela pochopitelně mohou i běžná mýdla a produkty standardní hygieny. Pokud tedy chcete vybrat pravý produkt, je třeba si jeho pH pochopitelně zjistit. Ne každý produkt má tuto informaci na svém obalu. A tak musí v úvahu přicházet jiné cesty, jako je oslovení výrobce s cílem si tuto informaci vyžádat. Jednodušší ale může být domácí měření. Výsledky získáte v podstatě okamžitě a daný test není ani nijak drahý. Ideální jsou speciální papírky, které se podle intenzity pH zbarví do určitého odstínu. Ten porovnáte s tabulkou a rázem zjistíte, jak si který produkt v tomto ohledu stojí.
TIP: Jakékoliv mýdlo, které nemá na obalu slova „mýdlo na čištění obličeje“, pravděpodobně není vhodné pro vaši tvář.
Sponzorováno
Kůže umí regenerovat
Ideální produkt, která vaší kůži neuškodí a který nijak nenaruší je ten, který nemá pH neutrální – tedy 7. Je to ten, který má pH ještě o něco nižší. Zde je jistota, že i při pravidelném a také častém kontaktu bude ochrana vaší kůže fungovat stále tak, jak fungovat má.
Pokud však přijdete do styku s něčím, co nemá pH takové, jaké potřebujete, není důvod se až tak znepokojovat. To samozřejmě z toho důvodu, že vaše kůže má celkem dobré regenerační schopnosti. A když si tedy dokáže poradit s různými zraněními, je celkem jasné, že dokáže obnovit i hodnotu svého pH. Například u mýdla po klasické hygieně může stačit i jedna až dvě hodiny a vše je v normálu. Pokud se tedy večer umyjete ne příliš kvalitním mýdlem, ráno máte jistotu, že je vše v pořádku. Přesto vám doporučíme si hodnotu pH nejenom hlídat, ale je třeba hledět i na to, jak dlouho konkrétní produkt na kůži působí. Čím je to déle, tím déle musí lidské tělo logicky regenerovat.
Zajímavost: Znáte micelární vodu pro odlíčení? V 90. letech 20. století byla Francie proslulá tím, že měla tvrdou vodu, takže jeden tamní chemik „vynalezl“ micelární vodu, aby si francouzské ženy mohly čistit své tváře nekyselou vodou.
Význam stravy pro pH pokožky
Určitě víte, že naše tělo používá potraviny k tomu, aby živiny z nich využilo prostřednictvím metabolismu. Jakmile je potravina metabolizována nebo absorbována, zanechává buď kyselé nebo alkalické zbytky. Typicky bílkoviny a uhlohydráty zanechávají kyselý zbytek a zelenina či ovoce alkalický zbytek. Kyselé jídlo nemusí nutně mít na tělo kyselý účinek – například citrusové plody mají chuť kyselou, ale v podstatě jsou alkalické.
Takže je důležité pochopit povahu potravin, které pravidelně jíte. Mezi potraviny, které tvoří kyselinu, patří ječmen (a výrobky z něj), chléb, med, houby, oves, těstoviny, lískové ořechy, a dále v menší míře i potraviny s vysokým obsahem živočišných bílkovin, jako je maso a sýr. Alkalické potraviny jsou pak jablka, banány, brokolice, česnek, kokos, okurky, rostlinné oleje, citrusové plody, sójové boby či špenát.
Jeden typ nemusí být lepší než druhý – existuje mylná představa, že kyselé potraviny jsou pro vás vždy špatné, ale spíše je to o celkové rovnováze. Zdravá a vyvážená strava je nejlepší způsob, jak udržet tělo a pokožku šťastné. To si pamatujte.
Takže to je část z oblasti vašeho jídelníčku – a co se týká péče o pleť? Existují některé jednoduché změny, které můžete provést, pokud se vaše kůže nezdá vyrovnaná. Obecně platí, že byste:
- se měli držet dále od drsných mýdel a čistících prostředků, které jsou příliš alkalické,
- měli používat vlažnou namísto horké vody, aby nedošlo k podráždění a vysoušení pokožky,
- měli kontrolovat složení výrobků, které kupujete (aby v nich nebyly skryté škodlivé chemikálie),
- se měli pokusit používat pouze ty produkty, které mají správné pH.
Jak zjistit, že pokožka není úplně ok?
Pokožka, která je příliš kyselá:
- Kůže po očistění vypadá mastně.
- Zvlhčovač způsobuje, že kůže je příliš mastná.
- Kůže je reaktivní a hodně citlivá na výrobky.
- Kůže je náchylná k různým problémům, záněty, ekzémy.
- Kůže vypadá červeně a dráždí se relativně snadno.
Pokožka, která je příliš alkalická:
- Po očistění je pokožka napjatá a suchá.
- Zvlhčovač je potřebný více než jednou denně.
- Na kůži jsou suché skvrny.
- Kůže vypadá matně, s jemnějšími liniemi a vráskami.
- Po aplikaci přípravků máte pocit podráždění.
- Kůže se někdy jeví jako napuchlá nebo mírně červená.
Testování pH produktů
Pokud nevidíte na vašem mýdle napsanou informaci ohledně pH, můžete ho snadno otestovat sami pomocí digitálního pH testeru nebo lakmusového papíru.
Test digitálním měřičem pH
Použití digitálního testeru pH je velmi snadné.
- Pro testování mýdla je ideální použít destilovanou vodu, takže pH vody pak nemá vliv na pH mýdla. (Destilovanou vodu najdete v jakémkoliv obchodě s potravinami nebo na trhu). Nalijte šálek destilované vody do hrnce (pokud používáte sporák) nebo keramického nádobí (pokud používáte mikrovlnku). Potřebujete uvařit vodu, aby byla dostatečně horká, aby roztavila mýdlové hobliny.
- Zatímco je voda ohřívána, udělejte pomocí škrabky z mýdla hobliny.
- Nalijte vodu na mýdlové hobliny, aby je voda roztavila; pak ještě zamíchejte.
- Chvíli čekejte, aby se voda dostatečně ochladila.
- Jakmile se směs mýdla a vody ochladí, zapněte pH-metr a měřte.
Test pH s pomocí lakmusového papírku
Můžete si koupit pH testovací proužky. Chcete-li pak produkt otestovat, stačí pásek namokřit produktem, a pak jen počkat, až se ukáže barva. Pak je porovnáte výslednou barvu s tabulkou.
A co vy a pH pokožky? Máte na toto téma nějaký tip nebo připomínku? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
A co si dále o pokožce přečíst?
- Jak na péči o pleť v očním okolí?
- Jak správně pečovat o citlivou pokožku?
- Jak na krásně čistou pleť? Vyzkoušejte těchto 11 ověřených tipů
- Jaká je normální pH hodnota krve člověka a jak ji změnit?
VIDEO: Na pH kosmetiky záleží zejména při čištění pleti
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články