Sponzorováno

Spina bifida occulta – skrytá forma rozštěpu páteře – příznaky, příčiny a léčba 4.33/5 (6)

Spina bifida occulta je nejlehčí a nejčastější forma vrozené vývojové vady známé jako spina bifida (rozštěp páteře). Jedná se o tzv. „skrytou“ variantu, která bývá mnohdy bezpříznaková a objevena náhodně, například při rentgenovém vyšetření dolní části páteře. Přesto však u části pacientů může vést k neurologickým obtížím, a proto je vhodné znát její podstatu, diagnostiku a možnosti léčby.

Etiologie a patofyziologie

Spina bifida vzniká v důsledku poruchy uzávěru neurální trubice během 3. až 4. týdne embryonálního vývoje. V případě spina bifida occulta dochází k neúplnému vývoji oblouku obratle (obvykle v oblasti L5 nebo S1), přičemž kůže nad defektem je intaktní a mícha s nervovými strukturami zůstává nezasažená. Nejde tedy o otevřený defekt jako u jiných forem (např. meningokéla, myelomeningokéla), ale o skrytý strukturální problém, který může být bez klinických projevů.

Spina bifida occulta

Spina bifida occulta

 

Epidemiologie

Spina bifida occulta je poměrně častý nález – odhady prevalence se pohybují mezi 10–20 % populace. Častěji se vyskytuje u mužů než u žen. Většina případů zůstává nediagnostikována, protože nejsou přítomny žádné symptomy.

Vývoj neurální trubice - ilustrace

Vývoj neurální trubice – ilustrace

 

Příznaky a klinické projevy

Spina bifida occulta je mírná forma spina bifida a jen zřídka způsobuje nějaké příznaky. Děti s diagnózou spina bifida occulta mohou mít po narození viditelné znaménko na kůži ve spodní části zad, které se projevuje jako bulka, červená nebo fialová skvrna (hemangiom), tmavá skvrna (mateřské znaménko) nebo důlek.

Ve většině případů je spina bifida occulta asymptomatická. Přesto se mohou objevit následující známky nebo symptomy:

  • Kožní změny nad místem defektu (důlek, pigmentace, hemangiom, dermální sinus, ochlupení)
  • Chronická bolest v oblasti dolní bederní páteře nebo kříže
  • Neurologické příznaky: slabost dolních končetin, parestézie, zhoršená koordinace
  • Urologické potíže: močová inkontinence, retence moči
  • Poruchy chůze nebo skolióza

Diagnostika

Diagnóza spina bifida occulta se vyskytuje prenatálně během ultrazvuku, ale protože spina bifida occulta je mírná a „skrytá“, mnoho případů spina bifida occulta zůstává nediagnostikováno nebo je diagnostikováno později v dospělosti, protože příznaky tohoto stavu jsou zřídkakdy. Nejčastěji k diagnóze spina bifida occulta dochází po nehodě nebo zranění, kdy je nutný rentgenový snímek páteře.

Sponzorováno

Diagnóza je obvykle stanovena náhodně při zobrazovacím vyšetření, zejména rentgenu, který ukáže rozštěp oblouku obratle. Pro přesnější zhodnocení neurologických struktur se využívá:

  • MRI (magnetická rezonance) – zobrazuje míšní struktury, případnou přitaženou míchu či lipomy
  • CT – vhodné pro hodnocení kostních struktur obratlů
  • Ultrazvuk – u novorozenců lze použít transdermálně

V případě klinických příznaků se doporučuje neurologické vyšetření, případně urodynamické vyšetření močového měchýře.

Diferenciální diagnostika

Je důležité odlišit spina bifida occulta od jiných forem rozštěpů páteře (meningokéla, myelomeningokéla) a od jiných příčin bolesti zad či neurologických obtíží (např. skolióza, hernie disku, vrozené syndromy jako Klippel-Feilův syndrom).

Léčba Spina bifida occulta

Většina případů spina bifida occulta nevyžaduje léčbu. Pokud se objeví příznaky, léčba se zaměřuje na snížení napětí na míše.

Ve většině případů není nutná žádná aktivní léčba. Pokud se však objeví symptomy, přistupuje se k cílené terapii dle příznaků:

  • Fyzioterapie a rehabilitace – na posílení zádového svalstva a zlepšení držení těla
  • Používání vybavení pro mobilitu, jako je opěrka zad, chodítko nebo invalidní vozík.
  • Analgetická terapie – pro zvládání bolesti
  • Užívání léků k léčbě problémů s močovým měchýřem nebo střevy.
  • Neurochirurgický zákrok – v případě syndromu přitažené míchy nebo jiných strukturálních anomálií

Prognóza

Prognóza pacientů se spina bifida occulta je obecně velmi dobrá. U asymptomatických pacientů nevznikají žádná funkční omezení. V případech s přidruženými neurologickými příznaky je důležité včasné odhalení a sledování, aby se předešlo trvalému poškození nervové tkáně.

Prevence

Primární prevencí spina bifida je užívání kyseliny listové v perikoncepčním období (minimálně 400–800 µg denně). Suplementace kyselinou listovou významně snižuje riziko vývojových vad neurální trubice, včetně spina bifida.

Závěr

Sponzorováno

Spina bifida occulta je často benigní a bezpříznakový nález. Přesto je důležité být si vědom její možné přítomnosti, zejména pokud se objeví neurologické symptomy, bolesti zad či poruchy močení. Díky dostupnosti moderních zobrazovacích metod je možné tuto vrozenou vadu včas odhalit a předejít tak případným komplikacím.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva