Špenát je jednou z nejvýživnějších potravin na světě, která má zároveň minimum kalorií. Jeden šálek této chutné listové zeleniny obsahuje více než denní doporučenou dávku vitamínu K a vitamínu A, téměř celou dávku manganu a kyseliny listové a 40 procent hořčíku. Najdete v něm řadu dalších živin včetně vlákniny, vápníku a bílkovin. Nezanedbatelné plus je v tom, že jedna šálek surového špenátu nemá ani jen deset kilokalorií.
Máte rádi špenát? Ne? Škoda!
Potravina, kterou mnoho dětí a dokonce i dospělé nemůže ani cítit, působí i jako prevence proti rakovině. Je v ní totiž více než deset různých flavonoidů, které mají antioxidační účinky. Bojuje proti účinkům nebezpečných volných radikálů, které se spojují právě s tímto zákeřným onemocněním. Jistý výzkum například ukázal, že ženy, které pravidelně konzumují špenát, méně riskují rakovinu prsu. Vědci se také domnívají, že může pomoci i při rakovině kůže či žaludku.
Špenát našemu tělu prospívá
Časopis Journal of Nutrition v roce 2004 zveřejnil výzkum, ve kterém zjistili, že špenát obsahuje karotenoid neoxantin, který ničí buňky rakoviny prostaty. Flavonoid zvaný kaempferol zas snižuje riziko vzniku rakoviny vaječníků. Špenát prospívá i srdci. Jeho antioxidační vlastnosti dokáží předejít škodlivé oxidaci cholesterolu, která je pro srdce i cévy mimořádně nebezpečná. Hořčík zas zabezpečuje zdravý krevní tlak, stejně jako draslík, přičemž špenát zároveň obsahuje málo sodíku, jehož nadbytek tlak zvyšuje. Zkuste si dát i jen malý špenátový salát, uvidíte, že se to na vašem tlaku projeví.
Sponzorováno
Co se týče zmiňované kyseliny listové, je možné, že dokáže snížit riziko mrtvice. Ukázal to výzkum z roku 2007, ale tuto souvislost je ještě třeba prověřit. Stejně by ji měli konzumovat těhotné ženy, protože je mimořádně důležitá pro správný vývin plodu.
Ideální je pravidelná konzumace špenátu
Tato zelenina zajistí, aby vám to lépe myslelo. Dopřejte si ji pravidelně a ochráníte váš mozek před předčasným stárnutím a jeho typickými projevy. Pokud vám záleží na tom, aby váš mozek správně fungoval iv pokročilejším věku, řiďte se jednoduchým pravidlem – čím tmavší listová zelenina, tím lépe. Špenát si dokáže poradit i s problémy se zrakem, dokonce i při makulární degeneraci způsobené věkem. Je totiž dobrým zdrojem betakarotenu či luteinu, které prospívají očím. V tomto případě je lepší upřednostnit tepelně upravený špenát.
Vitamín K, který najdete právě v špenátu, dokáže zadržovat vápník v kostech, takže jsou pevnější. K tomu přispívají i další minerály, které tato mimořádně zdravá zelenina obsahuje. Takže pokud se bojíte osteoporózy, špenát je jednou z odpovědí.
Kromě zmíněných pozitivních účinků dokáže špenát zabránit vzniku vředů a díky rozmanitým phytonutrientům a pigmentem ochrání pokožku před škodlivým UV zářením. Při špenátu si nelze nevzpomenout na legendárního Pepka námořníka. Ten ho miloval a vděčil mu za své svaly. Něco na tom skutečně je, špenát obsahuje tolik bílkovin a dalších živin, že zejména u dětí přispívá ke správnému růstu.
Sponzorováno
TIP: Další důvody, proč jíst špenát
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravá zelenina
Přečtěte si také naše další články
[…] betakaroten najdete kromě mrkve i v meruňkách, špenátu, rebarboře, papáji či v mangu. Pokud vám přírodní forma nevoní a patříte k nekuřákům, […]
[…] patří zejména sója (28 mg/kg), fazole (26 mg/kg), arašídy (18 mg/kg), jablka (až 6 mg/kg), špenát (2,9 mg/kg) a cibule (1,3 – 3,3 […]
[…] višně, jahody, pomeranče, grapefruity, hrozny, meloun, papája, jablka, rajčata, brokolice, špenát, kapusta a […]
[…] brokolice, zelí, paprika, květák, špenát, salát, okurky, […]
[…] (vhodné jsou např. fazolové lusky, brokolice či špenát), především ta kvašená, pomůže při trávení bílkovin obsažených v mase a také s […]
[…] i ve věku 90 let zůstává fit. Pravidelný pohyb a elixír mládí – špenát, jsou jeho tajemstvím mládí a energie. John van Walwyk, přezdívaný také “Skutečný […]