Obsah článku
Co je nedílnou součástí vašeho denního režimu? Ano, je to zcela přirozeně spánek. Pokud se podíváme na četná doporučení, potom musíme říci, že souvisí s tím, že bychom měli spát zhruba 8 hodin denně. A to znamená, že třetinu svého života budete trávit jenom v posteli. Už to samo o sobě jasně ukazuje, jak je spánek v lidském životě důležitý a že byste ho neměli podceňovat. Má vliv nejenom na vaše zdraví, ale třeba také na vaši krásu.
Podívejme se proto společně na to, v čem konkrétně je důležitý a proč ho nepodceňovat.
Podpoříte svůj intelekt
Spánek má velký pozitivní vliv na činnost vašeho mozku. Platí, že jedině odpočatý mozek je schopen nejenom dobře přemýšlet, ale je schopen také správně uvažovat. Při dlouhodobém nedostatku spánku se tedy může postupně ztrácet schopnost myslet, stejně jako se může postupně ztrácet schopnost řešit i celkem jednoduché úlohy. Pokud má ale tělo spánku dostatek, dochází k takzvané regeneraci rozumových funkcí a v souvislosti s intelektem budete schopni fungovat zcela bez problémů. I proto se před dobou důležitých kroků ve vašem životě, které souvisí třeba se zkouškami znalostí a dovedností, doporučuje spát co možná nejvíce.
Zlepšíte také svou paměť
Ano, i ta souvisí se spánkem a samozřejmě také s mozkem. Kvalitní a dlouhodobý spánek má totiž pozitivní vliv na takzvanou plasticitu neuronů. Jedná se o proces, který nezbytně souvisí s tvorbou paměti. A to jak paměti dlouhodobé, tak i paměti krátkodobé. Pokud máte spánku dostatek, vaše tělo a vaše hlava v tomto případě funguje tak, jak má. Pokud se ale projeví dlouhodobý nedostatek spánku, může se to na kvalitě vaší paměti celkem negativním způsobem projevit. Pokud budeme konkrétní, tak hlavní problémy jsou tyto:
- Klesá rychlost, s jakou si vybavíte vzpomínky
- Některé vzpomínky mohou být nepřesné
- Řadu věcí jednoduše zapomenete
Spánek má vliv i na hormony v těle
Není to jenom oblast mozku, ale je to také oblast hormonů, která souvisí s tím, že je spánek pro lidský organismus potřeba. Jsou hormony, které se řídí takzvaným cirkadiánním rytmem. A to znamená, že některé jsou vylučovány jenom přes den a jiné zase jenom v noci, při spánku. Pokud je tedy spánku nedostatek, znamená to také fakt, že dané hormony vylučovány nejsou. A to negativně ovlivňuje činnost různých orgánů, i fungování těla jako takového. Během spánku je vylučován třeba růstový hormon. Z toho také jasně vyplývá, proč je spánek doporučován hlavně dětem, a to pro jejich bezproblémový vývoj. Není to ale hormon jediný a tak je více než jasné, že dostatečně spát by měly také dospělé osoby.
Sponzorováno
Zlepšíte také svou obranyschopnost
Dalším důvodem, proč kvalitní a zdravý spánek rozhodně nepodceňovat, to je jeho pozitivní vliv na obranyschopnost lidského těla. V kombinaci s pestrou stravou v podobě ovoce a zeleniny lze tímto způsobem celkem jednoduše zlepšit ochranu před různými nemocemi. Především potom těmi běžnými, kam se řadí:
- Rýma
- Kašel
- Chřipka
TIP: Nadměrné množství spánku pro nás není dobré
Pokud má tělo nedostatek spánku, je výrazně vyčerpané a tím organismus velmi těžce bojuje s případnými viry, nebo bakteriemi. Samozřejmě mluvíme o dlouhodobějším nedostatku spánku. Naopak odpočinutý organismus má síly více než dost a tím je imunita jako taková podpořena.
Spánek ovlivňuje i váš přístup k životu
Během spánku vaše tělo regeneruje, čerpá energii a tak po probuzení můžete cítit, že máte dostatek elánu. I proto je spánek velmi důležitý především při aktivním životním stylu, který je spojený třeba s dostatkem sportovní aktivity, na kterou tak máte energie více než dost. Dále nezapomínejme ale ani na to, že spánek má vliv i na vaši duševní kondici. Unavený člověk může být nevrlý a nepříjemný. Ten odpočatý naopak hýří psychickou aktivitou, stejně jako optimizmem. Samozřejmě vám doporučujeme právě druhý styl života, který je lepší nejenom pro vás, ale i pro vaše okolí, stejně jako třeba i pro celou řadu různých budoucích úspěchů.
Co si dále přečíst na téma spánku?
- Jak si zajistit opravdu kvalitní spánek?
- Přečtěte si přes 20 TOP tipů na super spánek
- Co dělat a co nedělat před spánkem?
- Nejzdravější poloha při spánku – která to je? To záleží
VIDEO: Jak na dobrý spánek?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvalitní spánek a nespavost
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den,po velkém stresu a obavy ze smrti jsem přestal spát,muj mozek mi nedovolil.Tělo chtelo mozek ne.Trva to už 3 týdny a jsem zoufalej.Ze zacatku jsem to prášky neresil prášky,ted mi daly prášky na spaní a antideptesiva.Lepší to je ale rano jsem stejne hned po probuzení rozpálené a stejne se nemuzu soustředit na nic.Nikdy pred tim jsem nic takoveho neměl.Obrovská únava si pres dneska asi 8 hodinovém spánku.Děkuji za odpoved
To je složitá otázka… může to být hypnofobie. Někteří pacienti s hypnofobií se bojí třeba toho, že ve spánku zemřou. Ta se léči i u specialisty.
Dobrou zprávou je, že drtivá většina lidí, kteří trpí strachem ze spánku, zjistí, že jim hodně pomáhá nějaký typ psychologické terapie.