Obsah článku
1. Pryč ze sluníčka
Jste venku a začínáte pociťovat, že vás kůže lehce pálí? A když se na ní podíváte, vidíte jasné zarudnutí? Pokud ano, snažte se co nejrychleji dostat ze sluníčka. Ideální jsou místa ve stínu, který je vytvořený skutečně nepropustnou konstrukcí. Třeba klasickou střechou. Pokud se schováte jenom pod slunečník, nebo se obléknete, je to sice ochrana, ale ne stoprocentní. Látka jako taková dokáže sluneční paprsky propouštět a ty tak budou stále dopadat na spálenou pokožku a její stav zhoršovat. A to je problém. První rada tedy zní – běžte pryč ze slunce.
2. Začněte chladit
Hned druhá věc spojená s tím, že odejdete ze sluníčka, je nutnost chlazení vaší kůže. Čím dříve, tím pochopitelně lépe. Díky tomu nejenom eliminujete bolest, ale výrazně také eliminujete budoucí problémy. A jaké jsou nejlepší možnosti chlazení? Je jich hned několik a záleží samozřejmě na dostupných podmínkách. Pokud jsou tři maximálně doporučované varianty, jedná se o:
- Studené obklady
- Studenou sprchu
- Panthenol nebo podobný přípravek
Jsou ale i další možnosti, které jsou na chlazení vaší kůže vhodné. Můžete například použít i sáčky s ledem. Zde však pozor na přílišné podchlazení daného místa. Hitem jsou ale i různé chladicí gely, které se pro tento účel prodávají. Použít ale můžete i něco tak běžného, jako je bílý jogurt, který na postižená místa nanesete a který je bude příjemně chladit.
TIP: Jak zlepšit stav vaší pleti?
3. Pokožku klasicky ošetřujte
Jakmile poskytnete vaší kůži tolik potřebnou první pomoc, již je třeba se snažit ji co nejvíce regenerovat. Dnes k tomu poslouží bohatá nabídka různých krémů a gelů, které můžete zakoupit v lékárně, nebo i v drogerii. Jejich účel je v podstatě jasný. Mají za cíl kůži vašeho těla i nadále zklidňovat a také chladit.
Dále se nezapomíná ani na potřebnou hydrataci, která je důležitá hlavně proto, aby spálená kůže nestárla. Dále nechybí ani to, že dané přípravky velmi často obsahují i panthenol, který dále napomáhá zklidňování. Opomíjet nesmíme ani potřebnou výživu, kdy jsou doplňovány různé vitamíny, jako třeba vitamín E, stejně jako jsou doplňovány různé další prospěšné látky.
4. Snižte zánět
U prvního náznaku spáleniny sluncem může pomoci užívání nesteroidního protizánětlivého léčiva, jako je ibuprofen, naproxen nebo aspirin. To může pomoci s nepohodlím a případným zánětem. Můžete pokračovat s nesteroidními protizánětlivými přípravky podle pokynů v příbalovém letáku, dokud spálenina není o něco lepší. Aloe vera může také potlačit mírné popáleniny – ta je na spáleniny opravdu vynikající. Používejte volné, měkké, prodyšné oděvy, abyste zabránili dalšímu podráždění pokožky a zůstaňte mimo slunce.
Sponzorováno
5. Doplňte tekutiny
Popáleniny přitahují tekutinu na povrch pokožky a oddělují ji tak od zbytku těla, takže se můžete snadno stát dehydrovaní. Je důležité rehydratovat tím, že pijete tekutiny, zejména vodu a sportovní iontové nápoje, které pomáhají doplnit elektrolyty ihned, zatímco se pokožka léčí. Takže při spálené pokožce hodně pijte, je to důležité.
TIP: Jak dále na spálenou kůži? Mrkněte na další rady.
Pozor na puchýře
Pokud se jedná jenom o klasické spálení, které je charakteristické červenou barvou, vymizí následky během několika dní. Pokud se ale jedná o spálení intenzivnějšího rázu, mohou se objevit i puchýře. Co dělat v takovém případě? Rozhodně je nepropichujte, neprořezávejte, ani nic podobného. Je to proto, že byste si mohli způsobit infekci. Když už je daný krok třeba, je dobré raději navštívit lékaře, který použije sterilizované nástroje a místo dostatečně vydezinfikuje. Pamatujte si, že když se vytvoří puchýře, tak se jedná o jeden z osvědčených obranných mechanismů těla. Když budeme konkrétnější, tak díky němu:
- Dochází k ochraně poškozené tkáně
- Dochází díky tekutině k ochlazování
- Dochází k celkové dezinfekci
Puchýř proto nechte takový, jaký je, a snažte se ho chránit až do doby, kdy praskne sám, nebo sám vymizí. To je už chvíle, kdy je kůže pod ním dostatečně zregenerovaná.
Co s odlupující se kůží
Nedílnou součástí spálení pokožky je také to, že se poškozená kůže začne odlupovat. V první řadě je třeba počítat s tím, že to může být lehce nepříjemné, jelikož budou daná místa výrazně svědět. V takových případech proto opět doporučujeme používat kvalitní, nejlépe potom hydratační a i znecitlivující krémy, které toto dokážou eliminovat. Pokud se kůže začne loupat, je také třeba nijak jí nepomáhat a nechat ji, ať se odstraní běžným třením.
Jakkoliv jí budete pomáhat může být spojeno s nežádoucím efektem. A to takovým, že sloupnete kus kůže, pod kterým ještě není plnohodnotně vytvořena nová vrstva. Rázem vznikne opět citlivé a bolestivé místo, které se bude muset hojit, a to bez své původní ochranné vrstvy. Příliš intenzivní strhávání a příliš velké poškozené dokonce může vést i ke vzniku jizev. Proto nechte své tělo, ať dělá svou práci tak, jak umí.
TIP: Jak se zbavit zarudlé a červené pokožky v obličeji?
Noste správné oblečení
Po celou dobu spálenin, a i ve chvíli, kdy se kůže loupe, je třeba nosit správné oblečení. Pamatujte na pravidlo, že pokožka by měla primárně dýchat a neměla by být nijak drážděna. Proto je třeba nosit hlavně lehké a dokonale prodyšné materiály, které toto zaručí. Ideální je třeba kvalitní stoprocentní bavlna. Pokud jste doma, není problémem chodit i bez oblečení. I to přispívá k eliminaci podráždění a tomu, že pokožka díky přísunu kyslíku rychleji regeneruje. Navíc přísun vzduchu, třeba v podobě lehkého vánku může dané místo i lehce ochlazovat. Čemu se pochopitelně doporučujeme vyhýbat, to je až příliš těsné oblečení z různých umělých vláken, které vašemu stavu rozhodně neprospěje.
Naše rada na závěr: Lékařskou pomoc byste měli vyhledat, pokud vy nebo dítě trpíte velkými puchýři na velké části těla, máte horečku a zimnici, nebo jste zmatení.
Sponzorováno
Naše druhá rada: Nastrouhejte na jemno bramboru a dejte ji na spálené místo. Krásně chladí a bezvadně to pomáhá.
Co si také přečíst na toto téma?
- Opalování a děti
– co je důležité? - 7 TOP tipů pro zdravé opalování
- Jak ochránit pokožku před sluncem?
- Kokosový olej na popáleniny – je vhodný?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla, Slunce a zdraví
Přečtěte si také naše další články