Obsah článku
Proč? Snídaně totiž pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi, doplnit tolik potřebnou energii a také tekutiny, které tělo v průběhu noci ztratilo. A mezi tekutiny rozhodně nepočítáme kávu. Samotná snídaně ovšem nestačí, je potřeba, aby snídaně byla skutečně vyvážená a obsahovala vše, co vaše tělo potřebuje. Naučte se pravidelně snídat a rozložit si celodenní příjem energií na 5 porcí, jedině tak můžete skutečně zhubnout.
Zkuste to jinak a lépe
Možná si říkáte, že pravidelně snídáte a proto se vás tento problém netýká. Nicméně jen málokdo je schopný zvládnout přípravu snídaně, tak jak by skutečně měl. Navíc každý člověk má trochu jiné potřeby a potřebuje jiný příjem energie. Jak by vlastně měla vyvážená snídaně vypadat? Co si pod tímto pojmem představit?
Pokud chceme žít stravě je potřeba začít u jídelníčku a konkrétně u snídaně. Ta by měla být co nejpestřejší. To znamená, že by měla obsahovat cereálie nebo pečivo, ale také mléčné výrobky, maso (kvalitní šunku), vejce a zapomínat bychom neměli ani na ovoce a zeleninu. Tím ovšem nemyslíme, že uvedené produkty budete konzumovat najednou! Každá snídaně přeci nemusí být stejná, podobně jako oběd, jen je potřeba si jednotlivé potraviny rozvrhnout tak, aby pokryly naše nutriční potřeby, a to není snadný úkol.
Vydatnou snídani budete trávit delší dobu a to vám zajistí přiměřenou glykémii a nasycenost. Nebojte se, není to zase taková věda.
Správná skladba je základ zdravé snídaně
Velice důležitá je skladba vaší snídaně. Jeden den si dopřejte jogurt s vločkami a čerstvým ovocem, druhý den můžete zvolit celozrnné pečivo namazané nízkotučným sýrem a obložené šunkou, k tomu zeleninu.
Občas lze také vyzkoušet celozrnné pečivo s domácí marmeládou (popřípadě vybírejte takovou, která má velký podíl ovoce). Jogurt poskytne tělu bílkoviny, které tolik potřebuje. Müsli je zase zdrojem sacharidů a vlákniny. Ovoce a zelenina vám poskytnou potřebné vitamíny, kterých není nikdy dost.
Sponzorováno
Součástí každé snídaně by měly být také nápoje. Většina z nás si ráno neodpustí kávu, což je pochopitelné. Káva nás doslova „nakopne“, nicméně také velice odvodňuje. Proto si ke kávě dopřejte ještě sklenici džusu nebo vody s citronem.
Jakmile dorazíte do práce, uvařte si ovocný čaj nebo si opět dopřejte sklenici vody či ředěné šťávy. Snažte se pít opravdu hodně, nejlépe šťávy. Tekutiny jsou velice důležité pro nastartování metabolismu. Odborníci dokonce upozorňují, že téměř zázračná je po ránu nalačno vlažná voda s čerstvě vymačkaným citrónem.
Udělejte si na kvalitní snídani čas
Na snídani si udělejte dostatek času. Nejde pouze o to, co budete jíst a v jakém množství, ale také jakou formou. Pokud budete snídat rychle a v poklusu, docílíte pouze toho, že vás bude bolet žaludek a za dvě hodiny budete mít hlad.
Vyčleňte si na snídani alespoň deset až patnáct minut, pomalu žvýkejte a vychutnávejte si každé sousto. Pokud se vám nedaří najíst se doma, raději nechte snídani na později a najezte se v práci. Možná jste dosud netušili, že správně zvolená snídaně podporuje psychickou vyrovnanost, má také pozitivní vliv na paměť a soustředění. Chutná a sytá energie vám dodá dostatek energie a také pozitivní náladu. Budete se cítit mnohem lépe a zvládnete tak pracovní den s přehledem.
Naopak hladoví se budete cítit mnohem více unavení, bez chuti do života. Následkem je velký hlad, který zaženete v „bufetu“ bagetou. To je ta největší dietní chyba, kterou můžete udělat. Pokud se tedy marně snažíte zhubnout, pak vězte, že snídaně je začátek.
A co si děláte na zdravé snídaně vy?
A co si dále o zdravé snídani přečíst?
- TOP 10 tipů pro zdravé a chutné snídaně
- Zkuste i nízkotučné snídaně
- Jak rozhýbat zpomalený metabolismus?
VIDEO: Jak na jednoduché a zdravé snídaně
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Metabolismus, Zdravá snídaně, Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články