Sponzorováno

Skotské střiky – na co jsou vhodné? 4.63/5 (8)

Skotské střikySkotské střiky jsou vodoléčebná procedura, která využívá střídání teplé (38 – 42 stupňů Celsia) a studené vody (10-16 stupňů Celsia). Skotské střiky jsou velmi radikální, silně povzbudivou, dráždivou a stimulující procedurou, jejíž podstatou je kontrastní aplikace chladu a tepla. Aplikuje se vodním proudem z trysky pod tlakem 3 atm a ze vzdálenosti 3 – 4 m. Začíná se střikem vodou teplou 38 – 42 °C po dobu 30 sekund, následuje střik studený 16 – 18 °C po dobu 5 – 10 sekund. Střídání se opakuje několikrát, a to nejprve v oblasti horních a dolních končetin, pak trupu a břicha (zepředu i zezadu). Procedura se zakončuje studeným střikem. Navozuje pocit dobře prokrvené, teplé kůže, zvyšuje odolnost, podporuje metabolismus, upravuje vegetativní a funkční poruchy, stimuluje imunitní systém.

Jaký je princip skotských střiků?

Skotské střiky jsou název masážní techniky, kterou většinou nabízejí parní masážní boxy. Spočívá ve střídání spršek teplé a studené vody (v boxech ho lze programovat), které dokáže člověka velmi rychle osvěžit a nabít novou energií. Teplá voda tělo uvolní a chladná dodává fyzickou a duševní energii. Skotská sprcha zlepšuje také pružnost pokožky a působí preventivně proti celulitidě. Celý cyklus se 4-6x opakuje a procedura končí studeným střikem. Délka procedury je cca 15 minut.

Sponzorováno

Kdy se doporučují a používají?

Používají se pro aplikaci vhodně usměrněných proudů vody na tělo pacienta. Léčivý účinek vody proudem je kromě mechanické masáže také v možnosti okamžitého střídání účinků studené a teplé vody na povrch těla, což způsobuje podráždění a následně i vyšší prokrvení. Působí zároveň na svalstvo i na centrální nervový systém, čímž přispívá k vhodnému přeladění organismu.

Skotské střiky jsou vhodné při:

  • nízkém krevním tlaku,
  • hormonálních funkčních poruchách,
  • při potřebě zvýšení odolnosti,
  • doporučují se při onemocněních pohybového aparátu, zejména páteře,
  • při svalových bolestech,
  • na regeneraci a relaxaci těla.

Blahodárně působí proti celulitidě, na zpevnění tonu pokožky a na prokrvení celého těla. Procedůru většinou předepisuje lékař. Dále se doporučují při stresu, přepracovanosti, nespavosti, na celkovou regeneraci organismu.

Kdy se skotské střiky nedoporučují?

Tato procedura není vhodná při selhávajících chronických onemocněních zejména srdce, vysokém krevním tlaku, křečové žíly na holeních. Další kontraindikace mohou být sklon k hematomům, závažnější srdeční a cévní onemocnění (i chronické), těžší osteoporóza.

Skotské střiky jsou silně povzbudivou, dráždivou a stimulující procedurou, s kontrastní aplikací chladu a tepla.

Co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak vypadají Skotské střiky (skotská sprcha)?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva