Sponzorováno

Skleroterapie (sklerotizace) varixů (křečových žil) – jak probíhá? Co je důležité vědět? 4.65/5 (26)

Ve většině případů skleroterapie se sklerozant injektuje přes velmi jemnou jehlu přímo do žíly.

Ve většině případů skleroterapie se sklerozant injektuje přes velmi jemnou jehlu přímo do žíly.

Skleroterapie používá injekci speciální chemické látky (sklerozující) do křečové žíly, aby cíleně poškodila a zjizvila vnitřní výstelku žíly. To pak způsobí zavření žíly. Během tohoto postupu je postižená noha vyvýšena, aby se vypustila krev, a sklerozant (speciální látka ve formě tekutiny nebo pěny) je injektován do křečové žíly. Postup je prováděn v ordinaci nebo na klinice a trvá 5 až 30 minut, v závislosti na počtu křečových žil a na tom, jak velké jsou.

Provedení skleroterapie může být bolestivý zákrok a chemická (sklerozující) látka, která je injektována, může působit pocit pálení nebo křeče po dobu několika minut v oblasti, kde byl výstřel aplikován. V závislosti na rozsahu křečových žil a typu použitého sklerozantu budete možná potřebovat opakované návštěvy lékaře, který takto aplikuje více injekcí.

Novější, minimálně invazivní technika umožňuje lékaři vstříknout sklerozant katetrem. Katetr a sklerozant jsou vedeny k takto postižené žíle pomocí duplexního ultrazvuku. Tento postup umožňuje léčbu skleroterapie na větších křečových žilách, které se dříve mohly chirurgicky ošetřit jen ligací a odizolováním.

Co očekávat po skleroterapii varixů

Skleroterapie obecně nevyžaduje žádné období zotavení. Budete pravděpodobně schopni odejít ihned po léčbě. Vyhněte se namáhavým výkonům po dobu 1 týdne po ukončení procedury. Obecně se doporučuje procházka každý den po dobu nejméně 10 minut. Snažte se vyhnout sezení nebo ležení po dlouhou dobu. Vyvarujte se také vystavování nohou slunci po dobu prvních 2 týdnů po ukončení procedury. Pravděpodobně také budete muset nosit kompresní punčochy po krátké době po skleroterapii.

Kdy se tento zákrok nedoporučuje?

Skleroterapie by neměla být prováděna, pokud:

  • jste těhotná nebo kojíte. Není známo, zda chemická látka způsobuje vrozené vady nebo se nedostane do mateřského mléka.
  • máte v anamnéze alergii na sklerotizující nebo podobné látky.
  • máte krevní sraženiny nebo záněty v žílách (hluboká žilní trombóza).

Pokud jste v minulosti měli krevní sraženinu, rozhodujete se o vaší způsobilosti individuálně a bude záviset na celkovém zdravotním stavu oblasti, která potřebuje léčbu, stejně jako na příčině vzniku sraženiny.

Jak moc dobře skleroterapie funguje

Skleroterapie stojí méně než chirurgický zákrok, nevyžaduje žádný pobyt v nemocnici a umožňuje rychlejší návrat do práce a normální aktivity.

Skleroterapie může velmi snížit symptomy a zlepšit vzhled pokožky. Funguje asi u 85 ze 100 lidí. Méně než 10% lidí, kteří podstoupí skleroterapii, nereaguje na injekce vůbec. Přestože tento postup funguje u většiny pacientů, neexistují žádné záruky úspěchu.

Jak probíhá skleroterapie?

Ve většině případů skleroterapie se sklerozant injektuje přes velmi jemnou jehlu přímo do žíly. V tomto okamžiku může dojít k mírnému nepohodlí a ke křečím po dobu jedné až dvou minut (zvláště pak při injekci do větších žil). Samotný postup trvá přibližně 15 až 30 minut.

Mezi sklerotizující činidla používaná při skleroterapii patří:

  • polidokanol
  • tetradecylsulfát sodný
  • hypertonické solné roztoky

Počet žil injekčně aplikovaných v jedné relaci závisí na velikosti a umístění žil, stejně jako na celkovém zdravotním stavu pacienta. Skleroterapie je prováděna v lékařské ordinaci dermatologa nebo chirurga a vyžaduje, abyste nečinili žádnou aerobní aktivitu několik dní po proceduře.

Sponzorováno

Kapalný nebo pěnový roztok způsobuje, že stěny vstřikované žíly se uzavřou, takže krev je přesměrována do nepoškozené žíly. Časem vaše tělo „pohltí“ poškozenou žílu, čímž je méně viditelná.

Co dělat před skleroterapií

Před skleroterapií byste se měli vyhnout některým lékům. Poraďte se svým lékařem o všech lécích (včetně volně prodejných léků, bylin a doplňků stravy), které užíváte. Pokud potřebujete antibiotikum před skleroterapií, obraťte se na svého lékaře. Ani žádný krém by neměl být aplikován na nohy před samotnou skleroterapií.

Někteří lékaři doporučují vyloučit aspirin, ibuprofen (například Advil, Motrin a Nuprin) nebo jiné protizánětlivé léky 48-72 hodin před skleroterapií. Například Tylenol by však tento postup neměl ovlivnit. Určitě se poraďte o tomto s vaším lékařem.

Vedlejší a nežádoucí účinky skleroterapie

Po skleroterapii se mohou objevit určité nežádoucí účinky. Existují mírnější vedlejší účinky, jako je svědění, které mohou trvat jeden nebo dva dny po zákroku. Mohou se také objevit více červená místa v místě vpichu. Ty by měly zmizet během několika dní. Mravenčení se může také objevit v okolí místa vpichu a může trvat několik dní nebo týdnů. Na místě žíly se mohou objevit hnědé linie nebo skvrny. Ve většině případů zmizí během tří až šesti měsíců, ale mohou trvat i do neurčita.

Může také nastat tzv. neovaskularizace – vývoj nových drobných cév – se může objevit v místě léčby skleroterapií. Tyto drobné žíly se mohou objevit po několika dnech nebo týdnech po ukončení procedury, ale měly by zmizet bez další léčby během tří až dvanácti měsíců.

Co se děje po skleroterapii

Po skleroterapii se budete moci vydat domů a pokračovat v pravidelných každodenních aktivitách. Jak jsme již ve článku uváděli, chůze je velmi doporučována. Po injekci se vyvarujte aspirinu, ibuprofenu nebo jiných protizánětlivých léků po dobu nejméně 48 hodin. Tylenol může být použit v případě potřeby.

Také těmto aktivitám byste se měli vyvarovat následujících 48 hodin po léčbě:

  • Horké koupele
  • Horké obklady
  • Návštěva vířivky nebo sauny
  • Přímé vystavení slunečnímu světlu

TIP: Sprcha je povolena, ale voda by měla být chladnější než obvykle. Místa vpichu se mohou umýt jemným mýdlem a vlažnou vodou.

Během prvních 24 hodin po sklerotherapii může být doporučeno nosit kompresní ponožky nebo punčochy. Ty byste je měli odstranit pouze při sprchování. Měli byste také celkově zůstat aktivní, abyste snížili možnost vzniku krevních sraženin. Nicméně byste se měli vyvarovat aerobních cvičení, jako je běh, na pár dní. V některých případech vám může být doporučeno, abyste nelétali letadlem i po dobu několika dní.

Skleroterapie – obrázek před a po

Ukázka skleroterapie před a po.

Ukázka skleroterapie před a po.

A co si dále o křečových žilách přečíst?

VIDEO: Sklerotizace varixů

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva