Sponzorováno

Skiaskopie (fluoroskopie) – co to je, jak funguje a k čemu se používá? 4.75/5 (12)

Skiaskopie (fluoroskopie) - co to je, jak funguje a k čemu se používá?

Co je to fluoroskopie?

Fluoroskopie (nebo také skiaskopie) je vyšetřovací metoda vnitřku lidského těla. Slouží pro vyšetření pohybujících se tělesných struktur. Kontrolovanou částí těla prochází nepřetržitě rentgenový paprsek. Paprsek je přenášen na televizní monitor, takže je možné detailně vidět část těla a hlavně její pohyb. Fluoroskopie je tedy obrazová technika využívající rentgenových paprsků, která poskytuje pohyblivý obraz vnitřních částí těla v reálném čase.

Fluoroskopie, jako zobrazovací nástroj, umožňuje lékařům nahlédnout do mnoha tělesných systémů, včetně kosterních, trávicích, močových, dýchacích a reprodukčních systémů. Fluoroskopie může být provedena za účelem vyhodnocení specifických oblastí těla, včetně kostí, svalů a kloubů, jakož i pevných orgánů, jako jsou srdce, plíce nebo ledviny.

Fluoroskopie se využívá jak v diagnostice, tak v terapii.

Mezi další související postupy, které mohou být použity k diagnostice problémů kostí, svalů nebo kloubů, patří rentgen, myelografie (myelogram), počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance (MRI) a artrografie.

Jaké jsou důvody k tomu jít na fluoroskopii?

Fluoroskopie se používá v mnoha typech vyšetření a postupů, jako jsou irigografie je kontrastní rentgenové vyšetření tlustého střeva, srdeční katetrizace, artrografie (vizualizace kloubů nebo kloubů), lumbální punkce, umístění intravenózních (IV) katétrů (duté trubice vložené do žil nebo tepen), hysterosalpingogram a biopsie.

Skiaskopie může být použita samostatně jako diagnostický postup nebo může být použita ve spojení s jinými diagnostickými nebo terapeutickými postupy.

Při irigografii (kontrastní rentgenové vyšetření tlustého střeva) umožňuje samostatně použitá fluoroskopie lékaři vidět pohyb střev, jak se střevy barium pohybuje. Při srdeční katetrizaci se jako doplněk používá fluoroskopie, která umožňuje lékaři vidět průtok krve koronárními tepnami, aby se vyhodnotila přítomnost arteriálních blokád. Při nitrožilním zavedení katétru pomáhá fluoroskopie lékaři při vedení katétru na konkrétní místo uvnitř těla.

Mezi další použití fluoroskopie patří, mimo jiné, následující:

  • Lokalizace cizích těles
  • Anesteziologické injekce vedené podle obrázku do kloubů nebo páteře
  • Perkutánní vertebroplastika. Minimálně invazivní postup používaný k léčbě kompresních zlomenin obratlů páteře.

A dále mohou samozřejmě existovat i jiné důvody pro to, aby váš lékař doporučil fluoroskopii. Využívá se především k zobrazení trávící trubice (jícnu, žaludku, dvanácterníku, tenkého a tlustého střeva), zobrazení žlučového stromu, méně často k zobrazení ostatních dutých orgánů (moč. měchýře, děložní dutiny), páteřního kanálu či některých patologií.

Jaká jsou rizika skiaskopie (fluoroskopie)?

Možná je dobré zeptat se svého lékaře na množství záření použité během této procedury a rizika spojená s vaší konkrétní situací. Je také docela dobré si uchovávat záznamy o historii vaší radiační expozice, jako jsou předchozí rentgenování (a i jiné typy vyšetření), abyste mohli informovat svého lékaře. Rizika spojená s ozářením mohou souviset s kumulativním počtem rentgenových vyšetření a / nebo ošetřením po dlouhou dobu.

Pokud jste těhotná nebo máte podezření, že byste mohla být těhotná, měla byste to určitě oznámit svému lékaři. Radiační expozice během těhotenství může vést k vrozeným vadám.

Při použití kontrastního barviva existuje riziko alergické reakce na barvivo. Pacienti, kteří jsou alergičtí nebo citliví na léky, kontrastní látky, jód nebo latex, by měli informovat svého lékaře. Pacienti se selháním ledvin nebo jinými problémy s ledvinami by také měli informovat svého lékaře.

Určité faktory nebo podmínky mohou ovlivňovat přesnost fluoroskopického postupu. Nedávno podstoupená irigografie může interferovat s expozicí břišní nebo dolní části zad.

Sponzorováno

V závislosti na konkrétním zdravotním stavu mohou existovat další rizika. Nezapomeňte se před zákrokem poradit se svým lékařem. Všechny fluoroskopické přístroje musí splňovat specifická kritéria, aby mohly být považovány za bezpečné a účinné.

Skiaskopie je také používá v bezpečnostních skenerech na letištích – mohou se tak kontrolovat skryté zbraně a bomby. Tyto stroje používají nižší dávky záření než lékařské fluoroskopy. Důvodem vyšších dávek v lékařských aplikacích je, že je náročnější, pokud vyšetřujete tkáně.

Jak se připravit na skiaskopii?

BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ: Pokud jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná, před naplánováním zkoušky se poraďte se svým lékařem.

OBLEČENÍ: Odstraňte všechny piercingy a nechte všechny šperky a cennosti doma.

JÍDLO / NÁPOJE: Konkrétní pokyny vám budou poskytnuty na základě vyšetření, pro které jste naplánováni.

ALERGIE: Informujte alergologa nebo technologa, pokud jste alergičtí nebo citliví na léky, kontrastní barviva nebo jód.

Jak probíhá skiaskopie

Skiaskopie může být provedena ambulantně nebo jako součást vašeho pobytu v nemocnici. Postupy se mohou lišit v závislosti na vašem stavu a lékařských postupech dané nemocnice (nebo zařízení).

Skiaskopické vyšetření využívá podobně jako RTG vyšetření rentgenových paprsků X pronikajících lidským tělem. Obraz z vyšetření není však zaznamenáván na film, ale pomocí zesilovače a televizního řetězce je snímán a následně promítán na televizní obrazovce, kterou sleduje lékař provádějící vyšetření.

Skiaskopie má obvykle tento průběh:

  1. Budete vyzváni, abyste odstranili jakýkoli oděv nebo šperky, které by mohly interferovat s expozicí vyšetřované oblasti těla. Pokud tedy budete vyzváni, abyste se vysvlékli, tak se vysvlékněte.
  2. Může vám být podána nějaká kontrastní látka v závislosti na typu postupu, který je prováděn, polykáním, klystýrem nebo intravenózně (IV) do ruky či paže.
  3. Budete položeni na rentgenový stůl. V závislosti na typu postupu můžete být během provádění fluoroskopie požádáni o zaujetí různých pozic, přesunutí konkrétní části těla nebo zadržování dechu v různých intervalech.
  4. Pro procedury, které vyžadují zavedení katétru, jako je srdeční katetrizace nebo umístění katétru do kloubu nebo jiné části těla, může být další místo pro vložení použito v tříslech, loktech nebo jiném místě.
  5. K vytvoření fluoroskopických obrazů zkoumané nebo ošetřované struktury těla bude použit speciální rentgenový přístroj.
  6. V případě artrografie (to je konkrétně vizualizace kloubu) může být jakákoli tekutina ve kloubu aspirována (odebrána jehlou) před injekcí kontrastní látky. Po podání kontrastu můžete být požádáni o posun kloubu na několik minut, aby se kontrastní látka rovnoměrně distribuovala v kloubu.
  7. Délka procedury je přímo úměrná typu prováděného postupu a vyšetřované a / nebo ošetřované části těla.

I když fluoroskopie sama o sobě není bolestivá, konkrétní prováděný postup může být bolestivý, jako je třeba injekce do kloubu nebo přístup k tepně nebo žíle pro angiografii. V těchto případech radiolog provede veškerá možná opatření týkající se pohodlí, která mohou zahrnovat místní anestézii, sedaci při vědomí nebo celkovou anestezii, v závislosti na konkrétním postupu.

Při skiaskopickém vyšetření jícnu je vhodné nejíst a nekouřit několik hodin před vyšetřením.

Po skiaskopii

Typ péče vyžadovaný po zákroku bude záviset na typu fluoroskopie, která je prováděna. Některé postupy, jako je srdeční katetrizace, budou pravděpodobně vyžadovat dobu zotavení několik hodin s imobilizací nohy nebo paže, kam byl zaveden srdeční katetr. Jiné postupy mohou vyžadovat méně času na zotavení.

Pokud si po návratu domů po provedení procedury všimnete jakékoli bolesti, zarudnutí a / nebo otoku v místě zavedení, měli byste informovat svého lékaře, protože by to mohlo znamenat infekci nebo jiný typ reakce.

Po vyšetření nebo zákroku vám poskytne lékař podrobnější pokyny týkající se vaší péče.

Byli jste na skaiaskopii? Budeme rádi, když nám vše popíšete do komentářů.

VIDEO: Zajímavost – myš pozorovaná pomocí fluoroskopie

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva