Obsah článku
Šípky se často používají do džemů, želé a sirupů pro jejich sladkou a mírně pikantní chuť. Ale mohou být také použity pro přípravu poctivého bylinného čaje. Šípkový čaj má dokonce mnoho benefitů pro naše zdraví. Podívejte se do našeho článku na to, kdy pro naše zdraví může být šípkový čaj opravdu velmi užitečný. Šípkový čaj je bez kofeinu a má osvěžující ostrou, štiplavou chuť – velmi podobný neslazenému brusinkovému džusu. Pít se dá horký nebo studený. Šípky mají významně vyšší hladiny vitaminu C než třeba citrusové plody.
Obsahují také vitamíny A, B-1, B-2, B-3, E, K, P, organické antioxidační bioflavonoidy, polyfenoly, karotenoidy, lykopen, rutin, draslík, vápník, železo a pektin. Mrkněte na benefity šípkového čaje.
1. Antioxidanty
Šípový čaj je bohatý na vitamín C a flavonoidy, které jsou zodpovědné za jeho antioxidační účinek. Antioxidanty zabraňují nemocem spojených s oxidaci, jako jsou například srdeční onemocnění, artritida a různé druhy rakoviny. Antioxidanty také zabraňují poškození volnými radikály, které hrají roli v předčasném stárnutí. Šípkový čaj je významným zdrojem lykopenu, antioxidantu, jehož je mnoho zejména v rajčatech. Tento antioxidant je spojován se sníženým rizikem srdečních onemocnění a rakoviny.
2. Bojuje proti rakovině
Ve studii v roce 2012 vědci izolovali různé fytochemikálie z šípkového čaje a zjistili, že polyfenoly kvercetin a kyselina ellagová inhibují množení nádorových buněk ve zkumavkách.
3. Zvyšuje aktivitu imunitního systému
Podle studie na University of Maryland Medical Center obsahuje šípkový čaj (potažmo šípek) opravdu hodně velké množství vitamínu C – jeho pravidelné popíjení tak může efektivně snížit závažnost a frekvenci nachlazení. Šípkový čaj je také dobrým zdrojem vitaminu A, což je další posilovač imunitního systému. Vitamin A pomáhá chránit před bakteriální a virovou infekcí a pomáhá zahnat vaše stávající nemoci.
Sponzorováno
4. Bojuje s revmatoidní artritidou
Šípky jsou široce uznávané k léčbě revmatoidní artritidy. Jejich pravidelná konzumace, třeba ve formě čas, přispívá ke zvýšení mobility o 20 až 25%. Snižuje bolest a zlepšuje celkovou náladu pacienta. U lidí, kteří užívali šípkový čaj došlo k významnému snížení bolesti, ztuhlosti a zánětu kloubů. Protizánětlivé vlastnosti šípků jsou užitečné při léčení pacientů trpících na artritidu kolene nebo kyčle.
5. Výhody pro diabetiky
Diabetici mohou také těžit z šípků a šípkového čaje, protože pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, může snižovat riziko vzniku cukrovky a zlepšuje příznaky stávajících případů.
6. Pomáhá se žaludečními problémy
Šípky se používají k léčbě žaludečních poruch – třeba žaludeční křeče, nedostatek žaludeční kyseliny, zabraňuje celkově podráždění žaludku a střev. Šípky se také používají k léčbě žaludečních poruch, jako je průjem, zácpa, žlučové kameny, onemocnění žlučníku, dna a infekce močových cest.
7. Na onemocnění dásní
Trpíte-li onemocněním dásní nebo paradentózou, je právě šípek pro vás vhodným přírodním medikamentem.
Pár tipů s šípům nakonec
Připravili jsme pro vás několik tipů, určitě si je přečtěte
- Dělejte ze šípků výluh, nikdy je dlouze nevařte. Vaření šípků ve vodě zničí jejich obsah vitamínu C.
- Vyhněte se šípkům z růží stříkaných chemickými insekticidy nebo pesticidy.
- Poraďte se se svým lékařem o pití šípkového čaje, zejména pokud užíváte nějaké léky na předpis.
- Pokud budete mít nějaké nežádoucí účinky, okamžitě přestaňte šípkový čaj pít zeptejte se svého lékaře proč tomu tak je.
- Vyhněte se přípravě šípků v hliníkových nádobách. Hliník negativně poznamenává vlastnosti čaje a také ničí obsah vitamínu C. Použijte nádoby z nerezové oceli nebo skla.
- Vyvarujte se ukládání šípků v kovových krabicích, krabičkách a kontejnerech, působí na ně negativně (čaj nebude tak barevný a zdravý).
Tip od rehabilitace.info – šípkový čaj na unavené oči
Zkuste pomoci šípkového čaje uklidnit unavené oči. Ponořte 2 vatové tampony do chladného, silného šípkového čaje. Lehněte si, zavřete oči a dejte si tampony na oči a odpočívejte.
Co si ještě přečíst o šípcích?
VIDEO: Domácí šípkový čaj
VIDEO: Šípkový čaj – takto vám bude chutnat
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Effect of brewing conditions on antioxidant properties of rosehip tea beverage: study by response surface methodology Autoři: Huri Ilyasoglu a Tuba Eda Arpa
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články