Sponzorováno

Sigmoidoskopie – co je to a kdy se provádí? 4.54/5 (24)

  • Sigmoidoskopie je lékařský postup, při kterém se vizuálně vyšetřuje dolní část tlustého střeva (zejména esovitou kličku neboli sigmoideum) a konečník pomocí přístroje zvaného sigmoidoskop. Sigmoidoskop je tenká, ohebná trubice vybavená kamerou a světlem na konci, která umožňuje lékaři prozkoumat vnitřek střeva na přítomnost abnormalit, jako jsou polypy, nádory, zánětlivé změny nebo krvácení.
  • Sigmoidoskopie se často provádí k diagnostice nebo sledování různých onemocnění střev, jako jsou polypy, zánětlivá onemocnění střev, rakovina tlustého střeva a podobně.
  • Sigmoidoskopie je méně invazivní než celková kolonoskopie, protože se zkoumá jen dolní část tlustého střeva. Nicméně neumožňuje prozkoumat celé tlusté střevo, a pokud jsou podezřelé nálezy v horních částech střeva, může být nutná kolonoskopie.
  • Tento postup je užitečný pro včasnou detekci určitých střevních onemocnění, ale má své omezení, pokud jde o rozsah vyšetřené oblasti.

Sigmoidoskopie - co je to a kdy se provádí?Vaše střevo pomáhá tělu absorbovat vodu a živiny z potravy, kterou jíte. Je to také místo, kde se formuje vaše stolice.

Někdy je potřeba střevo vyšetřit. Kolonoskopie pomáhá lékařům vyšetřit celé tlusté střevo. Sigmoideoskopie (zkrácená obdoba kolonoskopie) umožňuje lékaři z konečníku nahlédnout jen do koncové části tlustého střeva – colon sigmoideum (esovitá klička). To je (poslední) část tlustého střeva ústící do konečníku.

Sigmoidoskopie, nazývaná někdy také flexibilní sigmoidoskopie, je procedura, která umožňuje, aby váš lékař vyšetřil tuto poslední část tlustého střeva pomocí pružné hadičky s osvětlením. Pomáhá lékaři kontrolovat:

  • vředy
  • abnormální buňky
  • polypy
  • rakovinu

Obvykle se jako vzorky odeberou kusy tkáně, aby se zkontrolovala abnormální změna buněk.

Sigmoidoskopie je méně invazivní než celková kolonoskopie, protože se zkoumá jen dolní část tlustého střeva

Sigmoidoskopie je méně invazivní než celková kolonoskopie, protože se zkoumá jen dolní část tlustého střeva

 

Kdy je prováděná sigmoidoskopie?

Informujte svého lékaře, pokud si všimnete něčeho z následujícího:

  • změny ve vašich střevních zvycích
  • rektální krvácení
  • bolest břicha
  • nevysvětlitelná ztráta hmotnosti

Mohou to být příznaky různých onemocněních tlustého střeva a sigmoidoskopie může být způsob, jak pomoci určit příčinu vašich příznaků. Sigmoidoskopie je také obecným screeningovým nástrojem pro rakovinu tlustého střeva.

V závislosti na vašem osobním zdravotním stavu a na tom, zda se ve vaší rodině objevila v minulosti rakovinu tlustého střeva, možná budete muset podstoupit sigmoidoskopii každých pět let po dosažení věku 50 let.

Sponzorováno

Druhy sigmoidoskopie

Existují 2 hlavní typy sigmoidoskopie:

Flexibilní sigmoidoskopie

Používá se ohebný sigmoidoskop, který je schopen dosáhnout dále do střeva, obvykle do sigmoideum (esovité kličky), což je část tlustého střeva těsně před konečníkem.

Rigidní (tuhá) sigmoidoskopie

Používá se rigidní, tedy tuhá trubice, která je kratší a méně ohebná. Tento typ vyšetření je méně častý a používá se obvykle jen k vyšetření konečníku.

Příprava na sigmoidoskopii

Příprava na sigmoidoskopii je podobná přípravě na kolonoskopii. Pravděpodobně podstoupíte klystýr – jeden nebo i více přibližně dvě hodiny před zahájením procedury.

Příprava se tedy podobá tomu, co potřebujete udělat při kolonoskopii. Jeden až tři dny před zahájením procedury možná budete mít speciální jídelníček. Mohou vám být podána laxativa – to také pomáhá vyprázdnit vaše střeva. Kapaliny, které můžete konzumovat, zahrnují:

  • kávu nebo čaj
  • voda
  • bujón
  • želatina
  • sportovní nápoje s elektrolyty

Budete se muset vyhnout tekutinám s červeným nebo fialovým barvivem, protože to může vypadat jako krev ve vašem tlustém střevě.

Nutnost: Před zahájením léčby informujte svého lékaře o všech zdravotních problémech, které máte, a o všech lécích a doplňcích, které užíváte.

Průběh sigmoidoskopie

Před zahájením procedury bude lékař poprosí, abyste si lehli na levou stranu těla na vyšetřovací stůl. Zavede tenkou, flexibilní trubičku nazývanou sigmoidoskop do konečníku. Ta má na konci světlo a velmi malou kameru, takže snímky mohou být přenášeny na monitor, který pak lékař vidí. Trubička také nafukuje vaše tlusté střevo pomocí trochy vzduchu – pak je vyšetření snadnější.

Může vám být to být nepříjemné, ale postup obvykle není bolestivý. Během sigmoidoskopie se obvykle nepoužívají sedativa. Ale lékař po domluvě s vámi může nějaká použít.

Pokud lékař během vyšetření vidí jakékoliv polypy nebo výrůstky, může je odstranit.

Rizika jsou minimální, ale v ojedinělých případech může dojít k poranění na tlustém střevě nebo stěně konečníku. Pokud váš lékař vezme vzorek tkáně, může dojít k mírnému krvácení v místě, kde byl vzorek odebrán.

Celý postup trvá 10 až 20 minut. Lidé se mohou zpravidla vydat hned domů.

Co potom?

Obvykle je po sigmoidoskopii normální, že máte mírné nadýmání nebo křeče. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud se u ás objeví:

  • těžká bolest břicha
  • závrať
  • krvavá stolice
  • horečka

To může být známka něčeho vážnějšího.

Váš lékař vám pak zavolá, abyste spolu prodiskutovali výsledky biopsie. Pokud existuje pozitivní výsledek, který vyžaduje další testování, může být nutné postup opakovat.

Sponzorováno

Poraďte se svým lékařem o jakýchkoli otázkách nebo obavách týkajících se vašeho kolorektálního zdraví nebo výsledků.

Co si ještě přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Sigmoidoskopie – co je to a kdy se provádí?”

  1. Olga Adámková napsal:

    Dobrý den, nevím kdy si mám dát klysma před výkonem.
    Když výkon bude 11.30 hodin v kolik hodin bych si měla
    dát klysma? A za jak dlouho působí. V návodu tato informace není.
    Jedná se vyšetření sigmoideoskopie .
    Děkuji za odpověď

Zanechat komentář ke článku

Zpráva