Sponzorováno

Sibiřská čaga – Znáte ruský recept na mládí? 4.83/5 (6)

Sibiřská houba čaga

Sibiřská houba čaga

Tradiční čínská medicína ji zná tisíce let, Rusové ji stovky let pijí jako čaj. O čem je řeč? O houbě známé pod názvem sibiřská čaga nebo také chaga. Houbu, která omlazuje, pomáhá na žaludeční potíže a vědci dokonce zkoumají její protirakovinné účinky. Přečtěte o téhle léčivé houbě víc!

Z Číny přes Rusko až k nám

Sibiřská čaga je dřevokazná houba, která roste především na břízách v chladných lesích Asie a Evropy. Z Číny, kde jsou její účinky známé už tisíce let, se v 16. století dostala do ruského léčitelství na Sibiři a Uralu. Tamní lidé si z ní vařili čaj – a vědci zjistili, že právě v této oblasti trpí lidé mnohem méně rakovinou a žaludečními potížemi a často se dožívají sta let!

Kouzlo? Ne, betulin a melanin

Za účiny čagy nehledejte žádná kouzla, ale dvě podstatné složky: betulin (a kyselinu betulinovou) a melanin. Betulin je obsažený v březové kůře, na které čaga roste. Z kůry ho vstřebá do sebe, a to je přesně to, co potřebujeme. V houbě je totiž betulin pro lidské tělo lépe zpracovatelný. A jaké jsou účinky betulinu a kyseliny betulinové?

  • působí protizánětlivě
  • tiší horečku
  • díky antioxidantům chrání lidské tělo proti volným radikálům
  • léčí bolesti břicha
  • pomáhá v boji s viry
  • vědci dokonce zkoumají vliv této látky na rakovinu

O melaninu jste už určitě slyšeli. Je to pigment obsažený v kůži, vlasech, nervové soustavě a šišince, který všechny tyto části našeho těla potřebují. Jelikož je velmi náročný na živiny, tělo ho s příchodem stáří, při dlouhodobém stresu nebo při nedostatečně výživné stravě nedokáže vytvořit dostatek. Je důležitý pro mladistvý vzhled, ale i pro ochranu proti UV záření. Sibiřská čaga obsahuje víc melaninu než jakákoliv známá potravina nebo bylina.

Sponzorováno

Léčí chaga díky betulinu rakovinu?

Už jsme zmínili, že vědci zkoumají možnosti využití kyseliny betulinové, kterou čaga obsahuje, v léčbě rakoviny. Výzkum prováděný na myších ukázal, že kyselina betulinová dokáže v těle najít místo postižené nádorem a způsobuje rozklad rakovinných buněk. Proto dnes řada pacientů užívá sibiřskou čagu jako podporu léčby rakoviny.

Tím účinky betulinu a kyseliny betulinové v čaze nekončí. Už ruští léčitelé znali protizánětlivé účinky březové kůry a doporučovali ji na hnisavé rány. Proti zánětům pomáhá bříza bojovat právě díky betulinu, který z ní čaga „čerpá“.

Betulin (a tedy i čaga) má také antibakteriální a antivirové účinky. Pomáhá na některé typy oparů a vědci dokonce testují jeho vliv na vir HIV. Pro antiseptické účinky betulinu se březová kůra využívá k výrobě antiseptického aktivního uhlí. To pomáhá na žaludeční potíže – stejně tak čaga.

Březová kůra se používá také v kosmetice, betulin totiž pomáhá chránit pokožku. Díky němu i čaga funguje proti infekci a podráždění a podporuje tvorbu zdravých kožních buněk.

Omládněte díky melaninu v houbě čaga

Sibiřská čaga je typická svým tmavým zbarvením. Může za něj pigment melanin, který potřebuje také naše tělo. Tím, že ho doplníte pomocí čagy, ulevíte tělu od náročného procesu jeho tvorby, a zároveň mu trochu „píchnete“ v případě že melanin nestíhá vytvářet.

Výsledek uvidíte na své kůži i vlasech. Melanin vám také pomůže s ochranou proti škodlivému UVB záření, které způsobuje rakovinu kůže. Chrání tělo i v případě radioterapie – to je další důvod, proč je čaga vhodná jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny.

Sponzorováno

Máte se sibiřskou čagou zkušenosti? Napište do komentářů, s čím pomohla vám!

Co více si o této houbě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva