Sponzorováno

Sérom – co je to a jak se ho zbavit? 4.87/5 (47)

Sérom - co je to a jak se ho zbavit?Pojmem sérom označujeme nahromadění tekutiny v ohraničeném prostoru, které dá vznik útvaru podobající se nádoru. Je to tedy nahromadění tekutiny, která se vytváří pod povrchem pokožky. Séromy mohou typicky vzniknout po chirurgickém zákroku, nejčastěji v místě chirurgického řezu nebo kde byla odstraněna tkáň. Tekutina, nazývaná sérum, se ale vždy nevytváří. Otok a tekutina se mohou začít tvořit několik týdnů po operaci.

Co způsobuje sérom?

Po chirurgickém zákroku se může vytvořit sérom. V některých případech se i po velmi malém chirurgickém zákroku může vyskytnout sérom. Většina serómů se však objeví po poměrně rozsáhlém zásahu nebo v případě, kdy je odstraněno nebo narušeno mnoho tkání.

Chirurgický tým umístí do a kolem řezu drenážní trubice, aby se pokusil zabránit seromu. Tyto drenážní („odtokové“) trubice mohou zůstat ve vašem těle několik hodin, nebo i několik dní po operaci, aby se zabránilo nahromadění tekutin. Tato drenáž má obecně za cíl odvod látek z těla (krve, sekretu, žluče, vzduchu atd) po operaci či zranění. Jejím cílem je zamezit hromadění tekutin či vzduchu v dané prostoru, což má za následek komplikace hojení.

V mnoha případech bude toto použití drenáže dostatečné k zabránění séromu. Nemusí to však fungovat vždy, a týden nebo dva po operaci můžete začít pozorovat příznaky nahromadění tekutiny poblíž řezu.

Nejčastější typy operací, které vedou k séroům, jsou:

  • „úprava“ těla, jako je liposukce, či úprava na ramenou, ňadrech, stehnech nebo hýždích (plastická nebo kosmetická chirurgie)
  • zvětšení prsou nebo mastektomie (chirurgický zákrok, při kterém se odstraňuje celá mléčná žláza)
  • operace kýly
  • abdominoplastika – úprava břišní stěny
  • zmenšení prsu
  • prsní implantáty
  • biopsie prsu

Rizikové faktory pro sérom

Existuje několik faktorů, které zvyšují riziko vývoje séromů po chirurgickém zákroku. Ne u všech s těmito rizikovými faktory se však tento problém vyvinul. Mezi tyto rizikové faktory patří:

  • rozsáhlé operace
  • postup, který naruší velké množství tkáně
  • anamnéza séromů po chirurgických zákrocích

Jak identifikovat sérom

V mnoha případech bude mít sérom vzhled opuchlé hrudky, nebo velké cysty. Může být také citlivý nebo bolestivý při dotyku. Je také častý jasný výtok z řezu (rány), pokud jde o sérom. Může dojít i k infekci, pokud se výtok stává krvavým, změní se jeho barva nebo zapáchá.

Ve vzácných případech může seróm kalcifikovat (zvápenatění). To zanechá v místě séromu tvrdý „suk“.

Jaké komplikace mohou být způsobeny séromy?

Sérom jako takový může čas od času odtékat na povrch pokožky. Tento výtok by měl být čistý nebo jen mírně krvavý. Pokud se u vás začnou projevovat příznaky infekce, může se sérom vyvinout do abscesu.

Pak budete potřebovat nějakou léčbu. Je nepravděpodobné, že zmizí sám, a může růst co do velikosti a stát se velmi nepříjemným. Infekce také může způsobit velké problémy, zvláště pokud se infekce šíří do krevního řečiště. To vás vystavuje riziku vzniku závažné nemoci nebo sepse.

Symptomy závažné infekce jsou:

Sponzorováno

  • horečka a zimnice
  • zmatenost
  • změny krevního tlaku
  • rychlá srdeční frekvenci nebo dýchání

Kdy hledat lékařskou pomoc

Závažné nebo dlouhodobé problémy spojené s séromem jsou velmi vzácné. Vyhledejte však lékařskou pomoc v nouzi, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:

  • bílé (hnisavé) nebo velmi krvavé výtoky ze séromu
  • horečka přesahující 38 °C
  • velké zarudnutí kolem séromu
  • rychle rostoucí otok
  • zvyšující se bolest
  • teplou pokožku na séromu nebo kolem ní
  • rychlá srdeční frekvence

Měli byste rovněž vyhledat lékařskou pomoc i v případě, že by otok způsobil otevření chirurgického řezu.

Sérom a léčba

Malé séromy se nemusí vždy léčit. To proto, že tělo může přirozeně reabsorbovat tekutinu během několika týdnů nebo měsíců.

Léčba nezpůsobí, že tekutina zmizí rychleji, ale možná budete muset (moci) brát léky proti bolesti, jako je ibuprofen, abyste snížili jakoukoli bolest nebo nepohodlí a pomohli zmírnit zánět způsobený séromem. Poraďte se s lékařem o vašich možnostech.

Větší serómy mohou vyžadovat lékařskou léčbu. Váš lékař může doporučit odsátí séromu, pokud je velký nebo hodně bolestivý. K tomu lékař vloží do seromu jehlu a kapalinu vyjme (odsaje) stříkačkou. Sérom se může vrátit a lékař může několikrát takto tekutinu odsát. V některých případech může lékař doporučit zcela odstranit sérom. To se pak dělá velmi malým chirurgickým zákrokem.

Domácí léčba séromu

Jak již bylo ve článku uvedeno, většina séromů se vyřeší sama (přirozeně). Obvykle se během měsíce reabsorbují do těla, i když to někdy může trvat až rok (v závažnějších případech).

Co můžete dělat doma? Na plochu se séromem můžete aplikovat příjemné teplo. Vyhřívací podložka nebo horký zábal lze aplikovat po dobu asi 15 minut každých několik hodin. To pomáhá s odtokem tekutin a současně poskytuje další pohodlí oblasti řezu.

Ale pozor, ať teplo není příliš horké. Příliš mnoho tepla může vést k dalšímu nahromadění tekutin v serómu.

A udržování problémové oblasti ve vyvýšené poloze může také pomoci zvýšit odtok v závislosti na postižené oblasti.

Můžete nějak zabránit séromům a jejich vzniku?

V některých chirurgických zákrocích se používají chirurgické drenážní systémy, aby se zabránilo vzniku a vývoji séromu. Ještě před zahájením léčby byste měli s lékařem projednat pravděpodobnost vývoje séromu a co můžete případně udělat, aby se mu zabránilo.

Zeptejte se také svého lékaře na kompresní oděvy. Ty jsou navrženy tak, aby pomohly pokožce a tkáni hojit se rychleji. Mohou také snížit otoky a modřiny po operaci. A mohou pomoci snížit riziko vývoje séromu.

Tyto relativně malé a bezvýznamné kroky mohou zabránit tvorbě séromu. Pokud se již sérom vyvine, nezapomeňte se poradit se svým lékařem, abyste spolu mohli rozhodnout o nejlepších krocích léčby. Ačkoli jsou otravné, séromy jsou jen zřídka kdy vážné.

Co může vypadat podobně jako sérom?

Existují příznaky, které se někdy mylně označují jako séromy. Jsou to:

  • Hematom: je to krevní výron, shluk krve v prostoru v těle. Výron krve z cév nejčastěji po nějakém traumatu, krev se vylévá do tkáně, do podkoží. Větší hematomy musí být odsáty, protože mohou být bolestivé, vedou k jizvení a způsobují infekci.
  • Lymfedém – to je nahromadění lymfatické tekutiny a následný otok.
  • Absces: Bolestivý shluk hnisu, který je zpravidla způsobena bakteriální infekcí. Hnis je tekutina, která obsahuje bílé krvinky, mrtvé tkáně a bakterie. Většina abscesů se tvoří pod kůží, ale může se vyskytovat i uvnitř těla v orgánu nebo v prostoru mezi orgány.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti se séromem? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva