Sponzorováno

Šelest na srdci – co je to? Příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (19)

  • Šelest na srdci (srdeční šelest), je zvuk, který lékař slyší při poslechu srdce stetoskopem během fyzického vyšetření pacienta. Tento zvuk je odlišný od normálního zvuku srdečního tepu a může naznačovat, že existuje nějaký problém se srdcem nebo okolními cévami.
  • Šelesty na srdci mohou mít různou povahu a způsob vzniku. Mohou být způsobeny turbulencí proudění krve skrz srdce nebo cévy, a to v důsledku různých faktorů.
  • Vrozené srdeční vady: Šelesty na srdci mohou být spojeny s vrozenými srdečními vadami, které se vyvíjejí během embryonálního vývoje.
  • Záněty srdce: Některé infekce nebo záněty srdce mohou způsobit šelest na srdci.
  • Poruchy srdečních chlopní: Poruchy chlopní srdce, jako je chlopňová regurgitace (zpětný tok krve přes chlopně), mohou vést k vzniku šelestů.
  • Ateroskleróza: Tvorba plaků v koronárních tepnách může způsobit šelesty spojené se sníženým průtokem krve srdcem.
  • Anémie: Nedostatek červených krvinek (anémie) může zvýšit rychlost průtoku krve srdcem a způsobit šelest.
  • Těhotenství: Šelesty na srdci se mohou objevit u těhotných žen kvůli zvýšenému objemu krve, který prochází srdcem.
  • Je důležité rozlišit mezi benigními a patologickými šelesty na srdci. Benigní šelesty jsou často neškodné a mohou být normální u některých lidí, zejména u dětí. Patologické šelesty mohou signalizovat srdeční problémy a vyžadují další vyšetření a sledování lékařem.
  • Diagnóza a léčba šelestů na srdci závisí na jejich příčině a závažnosti. Lékař může doporučit další testy, jako jsou echokardiografie, elektrokardiogramy (EKG) a rentgenové snímky hrudníku, aby zjistil přesnou povahu šelestu a určil, zda je potřeba léčba.

Šelest na srdci - co je to?Šelest na srdci (přesněji řečeno šelest na hrudi) je relativně častým nálezem při vyšetření pacienta poslechem (při použití fonendoskopu).

Jaká může být příčina šelestu na srdci?

Je dobré si uvědomit, že ne každá šelest na hrudi musí být spojen právě se srdcem, je to nicméně nejčastější příčina. Náhodně zjištěná šelest většinou není nijak závažný příznak, přesto by měl být každý poslechový nález detailněji vyšetřen včetně použití zobrazovacích metod.

Chlopenní vady

Náhodně zjištěná šelest na srdci bez dalších projevů je nejčastěji spojen s poruchou některé ze čtyř srdečních chlopní. Tyto poruchy spočívají buď v zúžení chlopně, kdy se chlopeň plně neotevírá a klade odpor toku krve, nebo nedomykavost chlopně, kdy se neuzavírá a umožňuje zpětný tok krve. Hlasitost šelestu obvykle odpovídá tíži vady, ale pozor, rozhodně to neplatí vždy.

Velice zkušený kardiolog by snad teoreticky dokázal určit typ poruchy poslechově, v dnešní době ale přesné určení vady poslechem ustupuje ultrazvuku srdce (ECHO), které přesně popíše typ vady i její závažnost.

Projevy závažnějších chlopenních vad jsou různé a obvykle jde o různé projevy srdečního selhávání (únava, omdlévání, dušnost aj.). Malé a nevýznamné poruchy chlopní se sledují, významné poruchy projevující se klinickými obtížemi se řeší kardiochirurgickými zákroky s implantací umělé chlopně (viz. příslušný článek o chlopenních poruchách).

Perikarditida

Perikarditida je zánětlivé onemocnění osrdečníku, což je vak obalující srdce. Má řadu vyvolávajících příčin a svými projevy (a někdy i změnami na EKG) může imitovat infarkt myokardu. Poslechově může být slyšet třecí šelest, jak se zánětem postižený osrdečník tře o srdeční sval. Po určité době se může v osrdečníkovém vaku drážděním začít vytvářet tekutina, což vede k vymizení obtíží. Je-li jí však velké množství, může teoreticky utlačit srdce a bránit mu v pumpování (tzv. srdeční tamponáda).

Infekční endokarditida

Jedná se o velice nebezpečné onemocnění, kdy se uvnitř srdce, obvykle na chlopních, vytvoří krevní sraženiny kolonizované bakteriemi. Tyto tzv. bakteriální vegetace pak mohou poškodit srdeční chlopně a navíc se mohou stát zdrojem infekce šířící se po celém těle nakaženou krví (tj. otrava krve). Bakteriální vegetace mohou klást překážku toku krve srdcem a mohou být tedy spojeny se vznikem šelestu.

Sponzorováno

Kromě šelestu se mohou objevovat příznaky infekce (horečky, únava, schvácenost, noční pocení) a příznaky narušení funkce srdce (srdeční selhávání, poruchy srdečního rytmu).

Vrozená srdeční vada

Srdeční vady spojené s abnormálním průtokem krve srdcem jsou spojené se vznikem šelestu. Bývají přítomné od narození a většinou jsou odhaleny při pravidelných prohlídkách dítěte pediatrem. U závažnějších vad se kromě méně nápadného šelestu objevují různě těžké projevy srdečního selhání a narušeného okysličování krve.

Jak se diagnostikuje šelest na sdrci?

Šelesty jsou většinou slyšitelné fonendoskopem přiloženým na hrudník, silné formy šelestů však mohou být slyšitelné i prostým uchem. Podle místa poslechu lze u chlopenních šelestů někdy rozlišit, která chlopeň je postižena a jaká je podstata jejího postižení. Bez ohledu na to je nutné provést EKG a zejména ultrazvuk srdce (ECHO), který odhalí jak vrozené vady, tak chlopenní poruchy, či některé formy perikarditidy.

Je i poměrně vysoká šance odhalit případnou infekční endokarditidu, ale úspěšnější je v tomto ohledu jícnové ECHO, kdy je sonda do blízkosti srdce zavedena hadičkou přes jícen. K vyloučení jiných příčin je vhodné provést rentgen hrudníku, který může objevit postižení plic a pohrudnice.

Léčba a terapie šelestu

Terapie pochopitelně závisí na vyvolávající příčině. Pokud jde o časté chlopenní poruchy, tak méně závažné se sledují, a závažnější se řeší různými variantami chirurgických zákroků. Zúžené chlopně se jednoduše řečeno roztahují a nedomykavé chlopně se nahrazují umělými (mechanickými či biologickými) chlopněmi.

Léčba šelestu na srdci tedy závisí na její příčině a závažnosti. Některé benigní šelesty nemusí vyžadovat léčbu a mohou být sledovány lékařem v průběhu času. Patologické šelesty, které signalizují srdeční problémy, mohou vyžadovat léčbu. Zde jsou některé obecné způsoby, jak se léčí šelest na srdci:

Identifikace příčiny: Nejdůležitějším krokem je identifikace příčiny šelestu. To zahrnuje detailní anamnézu, fyzické vyšetření a další diagnostické testy, jako jsou echokardiografie, elektrokardiogram (EKG) nebo rentgen hrudníku. Lékař se pokusí zjistit, co způsobuje šelest.

Sledování: V některých případech může lékař pouze sledovat šelest a kontrolovat jeho vývoj. To může být relevantní u benigních šelestů, které nejsou spojeny s vážnými srdečními problémy.

Léčba základního problému: Pokud je šelest způsoben základním srdečním problémem, jako jsou srdeční chlopňové vady, záněty nebo srdeční defekty, lékař může doporučit léčbu této příčiny. To může zahrnovat léky, chirurgické zákroky nebo jiné intervence.

Léky: V některých případech mohou být předepsány léky k léčbě srdečního onemocnění nebo k řízení symptomů, které mohou být spojeny se šelestí.

Chirurgický zákrok: Pokud je šelest způsoben vrozenou srdeční vadou nebo vážnými srdečními problémy, chirurgický zákrok může být nutný k opravě vad nebo korekci problémů.

Fyzická aktivita a životní styl: Někdy může lékař doporučit změny v životním stylu, jako je omezení fyzické aktivity nebo dieta, aby se minimalizovaly symptomy a zatížení srdce.

Je důležité spolupracovat s lékařem a dodržovat jeho doporučení ohledně léčby šelesti na srdci. Včasná diagnóza a léčba mohou pomoci minimalizovat riziko komplikací a zlepšit kvalitu života pacienta.

Sponzorováno

A co vy? Máte se šelestem na srdci nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva