Sponzorováno

Seborea – příznaky, příčiny a léčba (+ přírodní léčba) 4.84/5 (45)

Seborea se projevuje tvorbou červených (růžových) ložisek s nánosem mastných šupin.

Seborea se projevuje tvorbou červených (růžových) ložisek s nánosem mastných šupin.

Seboroická dermatitida (neboli zkráceně seborea + nazývaná také seboroický ekzém), je zánětlivé onemocnění kůže. Nejčastěji postihuje pokožku hlavy a způsobuje jakousi šupinatost pokožky, objevují se červené skvrny na pleti. Tyto problémy se mohou také objevit na obličeji a vlastně kdekoliv na horní části těla. Problémové jsou v tomto směru zejména oblasti s mnoha mazovými žlázami.

Seborea není nakažlivá. Místo toho je výsledkem alergie nebo autoimunitní reakce. Seboroická dermatitida je považována za chronickou. To znamená, že její příznaky mohou být kontrolovány léčbou, ale není plně vyléčena.

Seboroická dermatitida často vyžaduje kombinaci několika metod léčby.

Příčiny seborey

Doposud není úplně jasné a zřejmé, co přesně způsobuje seboroickou dermatitidu. Zdá se, že je to kombinace více věcí a vlivů, například:

  • Stres
  • Vaše geny
  • Kvasinky, které normálně žijí na kůži
  • Některé další zdravotní stavy
  • Užívané léky
  • Studené, suché počasí

Novorozenci a dospělí ve věku 30-60 let mají vyšší pravděpodobnost seboroické dermatitidy. Je častější u mužů než u žen, a také u lidí s mastnou pokožkou. A dále i tyto zdravotní stavy mohou také zvýšit vaše riziko:

  • Akné
  • AIDS
  • Alkoholismus
  • Deprese
  • Poruchy příjmu potravy
  • Epilepsie
  • Parkinsonova choroba
  • Psoriáza
  • Rosacea

Pamatujte, že seborea nepochází z alergie nebo z nečistoty. A není nakažlivá.

Příznaky (symptomy)

Šupinatá pokožka jsou běžný název pro seboroickou dermatitidu. A je to vlastně název jednoho z příznaků. Kojenci 3 měsíce a mladší často mívají takto šupinatou pokožku – na jejich pokožce hlavy jsou takové šupinky žluté nebo hnědé barvy. Obvykle zmizí ještě předtím, než je dětem jeden rok, přestože se může vrátit, až dosáhnou puberty.

Seboroická dermatitida se může vyskytnout i jinde na hlavě, na tváři, zejména kolem nosu, obočí, očních víček nebo za ušima. Může se také objevit i jinde na vašem těle:

  • Okolo střední části hrudníku
  • Okolo pupíku
  • Na hýždích
  • V kožních záhybech – pod paží a na nohách
  • Ve slabinách
  • Pod prsy u žen

Kůže může svědit, pálit nebo být zarudlá, červená.

Protože seborea může vypadat jako jiné kožní problémy, měli byste navštívit svého lékaře, abyste získali správnou diagnózu a následně i správnou léčbu. Dermatolog se zeptá na vaši lékařskou historii a podívá se na vaši kůži. Možná budete potřebovat i nějaké další testy, pokud si lékař myslí, že seborea souvisí s jiným onemocněním.

Tradiční léčba seboroické dermatitidy

Topická (místní) léčba je nejčastěji doporučovaným řešením u seboroických dermatitid. Patří sem krémy a šampony, které obsahují kortikosteroidy nebo hydrokortizon. Ale tyto metody léčby mohou způsobit zeslabení pokožky (zejména v průběhu času). Takže je možné je používat jen několik týdnů. Doplnění těchto léčebných postupů o alternativní nebo přírodní léčbu může dlouhodobě pomoci snižovat nežádoucí účinky.

Antibakteriální gely jsou také předepisovány určitým lidem, jejichž seborea je vyvolána bakteriemi na pokožce hlavy. Metronidazol je nejběžnější účinnou látkou v těchto gelech. Také jsou někdy v tomto případě doporučovány protiplísňové šampony a krémy.

Někteří lékaři doporučují světelnou terapii k léčbě seboroické dermatitidy. Při této metodě ošetření lékař vystaví postiženou oblast pokožky ultrafialovému záření. Pomáhá uklidnit pokožku a snižuje svědění a zarudnutí.

Dospělí s seboroickou dermatitidou na pokožce hlavy mohou používat šampon, který obsahuje jednu z těchto klíčových ingrediencí:

  • Ketokonazol (fungistatické antimykotikum se širokým spektrem (kvasinky, dermatofyty i některé bakterie)
  • Kyselina salicylová
  • Sulfid selénu
  • Pyrithion zinečnatý (Pyrithion zinku je látka s antimikrobiálním a protizánětlivým účinkem)

Seborea u kojenců a malých dětí

Pro kojence se šupinkami ve vlasech se doporučuje jemný šampon a denně umývat pokožku hlavy teplou vodou a tímto dětským šamponem. Pokud to nepomůže, promluvte si s pediatrem. Šampon proti lupům může dráždit pokožku vašeho dítěte. Chcete-li nejprve změkčit husté šupinky, rozetřete do oblasti minerální olej a opatrně je opatrně hřebenem očistěte.

Přírodní (domácí) léčba seboroické dermatitidy

Konvenční léčba seborey je většinu účinná, ale domácí léky mohou také pomoci. Tak proč nevyzkoušet jakési babské rady i v případě tohoto problému, že. Při kombinování domácích metod s konvenčními způsoby léčby mohou přírodní léky pomoci vyřešit příznaky problému rychleji a s menšími vedlejšími účinky. Tak se na ně podívejme.

Sponzorováno

Rybí tuk

Doplňky rybího oleje mohou pomoci potlačit vzplanutí dermatitidy vyvolané alergiemi. Rybí olej má také další pozitivní vlastnosti. Doporučuje se pro celkové imunitní a kardiovaskulární zdraví, zejména díky obsahu omega-3 mastných kyselin.

Aloe vera

Aloe vera je rostlina s protizánětlivými vlastnostmi. Výzkum ukázal, že extrakt z aloe vera je velmi účinný při léčbě seboroické dermatitidy. Doplňky obsahující aloe vera gel nebo extrakty z této rostliny mohou pomoci potlačit vzplanutí seborey. Mohou také snížit závažnost vzplanutí, které už nastalo.

Probiotika

Probiotika se někdy doporučují k léčbě různých druhů dermatitidy, zejména u dětí. Existuje však jen málo výzkumu, který by spojil probiotika s účinnými výsledky u seboroické dermatitidy. Přesto probiotika mohou podporovat zdravější trávicí systém – a to ve finále může snížit zánětlivé problémy v celém těle.

Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou obecně hodně populární pro místní (lokální) léčbu kožních onemocnění. Při seboroické dermatitidě mohou některé oleje pomoci léčit stávající vzplanutí.

Tak třeba čajovníkový olej. Ten byl hodně studován při použití u mnoha kožních problémů. Jeho antibakteriální, antifungální a jeho protizánětlivé účinky z něj činí ideální léčbu seboroické dermatitidy. Nezapomeňte ale, že olej z čajovníku je poměrně silný. Před aplikací na pokožku hlavy je nutné ho zředit s nějakým nosným olejem, jako je kokosový olej nebo olivový olej. Zkuste použít osm až dvanáct kapek čajovníkového oleje smíchaného s nosným olejem nebo vodou na seboroickou dermatitidu (lokálně). Tato léčba může snížit svědění a podpořit hojení šupinatých skvrn na pokožce hlavy.

A co další esenciální oleje? Pupalkový olej, olej z černého rybízu a brutnákový olej mohou mít vlastnosti, které pomáhají snížit příznaky zánětu. Smíchejte některý z těchto olejů s nosným olejem a aplikujte ho na místo vzplanutí zánětu. Mohou krásně snížit svědění a zarudnutí v místě problému. Kokosový olej je pravděpodobně pro tento případ nejlepší nosný olej, který se smíchá s těmito esenciálními oleji. Jeho konzistence usnadňuje aplikaci. Navíc kokosový olej má své vlastní analgetické a antibakteriální vlastnosti.

Jablečný ocet

Jablečný ocet může také krásně snížit zánět v oblasti vzplanutí problému. Chcete-li tuto léčbu použít, nejprve si omyjte vlasy šamponem. Potom aplikujte do oblasti zředěný roztok jablečného octa. Nechte ocet a vodu působit na pokožce hlavy několik minut, pak opláchnete. Ujistěte se, že opravdu dobře opláchnete tuto směs z vlasů.

Olivový olej

Další možností pro ošetření doma je nanášení olivového oleje na pokožku hlavy. Olej nechte asi hodinu působit. Poté umyjte a šamponujte vlasy jako obvykle.

Jídlo a jídelníček

Seboroická dermatitida není přímo spojena s dietními návyky. Ale to neznamená, že vaše strava nemá žádný vliv na problémy pokožky. Jezte zdravě – na podporu svého imunitního systému a zaměřte se na potraviny, které mají protizánětlivé vlastnosti. Možná zjistíte, že se vaše příznaky hodně zlepšují.

Zkuste se zaměřit na tyto potraviny:

  • spousta zelené listové zeleniny
  • rajčata
  • olivový olej
  • plody, které obsahují antioxidanty, jako jsou třešně, jahody a borůvky
  • potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, jako jsou citrusy a papriky
  • mandle
  • sladké brambory
  • potraviny s velkým množstvím vitaminu E, jako jsou pšeničné klíčky a avokádo

Jak na prevenci?

Ačkoli je nejasné, co způsobuje seboroickou dermatitidu, existují některé spouštěče, které mají většinou pacienti s tímto onemocněním společné. Stres může zhoršit vzplanutí pro mnoho podmínek kůže a seborea zde není výjimkou. Snažte proto stres maximálně kontrolovat.

Je pravděpodobné, že vaše vzplanutí jsou spojeny s alergickou reakcí, a proto se pokuste dokumentovat, jestli je něco, co je neobvyklé nebo nové, když dojde k vzplanutí. Chcete-li zabránit spuštění těchto problémů, vyhněte se nošení vlněných čepic a svetrů. Místo toho se rozhodněte pro látky jako bavlna a hedvábí.

Oslabený imunitní systém může také přispět ke horšení vašich příznaků. Postarejte se o sebe v tomto směru a ujistěte se, že váš jídelníček je bohatý na vitamíny E, C a K.

Pokud se seborrická dermatitida dlouhodobě nezlepšuje, nebo pokud se oblast stane velmi bolestivou, červenou, nateklou nebo se začne objevovat hnis, vyhledejte svého lékaře.

Jaké máte zkušenosti s dermatitidou vy? Budeme moc rádi za komentáře a vaše poznatky v komentářích.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Seboroická dermatitida (As. MUDr. Š. Čapková) – přednáška

VIDEO: Jak na seboroickou dermatitidu ve vlasech – TIPY

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Seborea – příznaky, příčiny a léčba (+ přírodní léčba)”

    1. Ladislav napsal:

      Dobry den, domaci mast z marihuany. V zadnem pripade nefunguji komercni maste s obsahem jakoze marianky.

      Dekuji za Vase video.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva