Sponzorováno

Scintigrafie – co je to? A jak funguje? 4.75/5 (16)

  • Scintigrafie, také nazývaná jaderná scintigrafie, je diagnostický zobrazovací postup v oblasti medicíny. Používá se k vizualizaci a hodnocení různých tělesných struktur a funkcí. Tento postup zahrnuje aplikaci malého množství radioaktivního materiálu (radiotraceru) do těla pacienta. Radiotracer obsahuje radioaktivní izotop, který vytváří gamma záření. Po aplikaci radiotraceru se sleduje jeho rozložení a koncentrace v určitých orgánech nebo tkáních pomocí detektorů záření, což umožňuje vytvoření snímků.
  • Scintigrafie se často využívá k následujícím účelům: Zobrazování funkce orgánů: Může být použita k posouzení funkce orgánů, jako jsou srdce, plíce, játra, ledviny a štítná žláza. Například scintigrafie srdce může odhalit oblasti s nízkým přísunem krve. Detekce onemocnění: Pomáhá lékařům diagnostikovat a posuzovat patologie a onemocnění, jako jsou zhoubné nádory, metastázy, záněty nebo poranění. Hodnocení onemocnění kostí: Využívá se ke sledování kostních lézí, fraktur, a ke stanovení aktivity kostního růstu. Studium funkce močového měchýře: Scintigrafie močového měchýře umožňuje sledovat tok moči a vyhodnocovat problémy s močovým traktem. Výzkum vědeckých otázek: Scintigrafie se používá k provádění vědeckých studií a výzkumu v oblasti medicíny a farmakologie.
  • I když scintigrafie zahrnuje vystavení radioaktivnímu záření, množství použitého radiotraceru je obvykle v bezpečných dávkách a zdravotní rizika jsou minimalizována. Lékaři a jaderní medicína specialisté používají scintigrafii k dosažení důležitých diagnostických a léčebných informací.

Scintigrafie může poskytnout včasnou detekci rakoviny.

Scintigrafie může poskytnout včasnou detekci rakoviny.

Scintigrafie je diagnostická (vyšetřovací) metoda používaná v nukleární medicíně. Skeletální scintigrafie pomáhá diagnostikovat a vyhodnocovat celou řadu onemocnění a stavů kostí za použití malých množství radioaktivních materiálů nazývaných radiofarmaka, které jsou injektovány do krevního řečiště. Radiofarmaka cestují přes zkoumanou oblast a vydávají záření ve formě gama paprsků, které jsou detekovány speciální gamma kamerou a počítačem pro vytváření obrazů vašich kostí (vše se převádí do podoby dvojrozměrných obrazů). Protože je schopna určit molekulární aktivitu v těle, skeletální scintigrafie nabízí potenciál k identifikaci onemocnění v jeho nejranějším stádiu.

Postupy zobrazování nukleární medicíny jsou neinvazivní a – s výjimkou intravenózních injekcí – obvykle bezbolestné lékařské testy, které pomáhají lékařům diagnostikovat a hodnotit zdravotní stavy. Tyto zobrazovací snímky používají radioaktivní materiály nazývané radiofarmaka nebo radiotracery. Vyzařovaná radioaktivní energie je detekována speciální kamerou nebo zobrazovacím zařízením, které produkuje obrazy kostí nazývané scintigramy. Abnormality jsou indikovány abnormálními oblastmi kosti, která zachycují více nebo méně radiofarmaka, které se na scintigramu objevují světlejší nebo tmavší než normální kost.

Vzhledem k tomu, že postupy nukleární medicíny dokáží zobrazovat funkce těla na molekulární úrovni, nabízejí potenciál k identifikaci onemocnění v jeho nejranějším stádiu. Ve skutečnosti tento kostní sken může často najít kostní abnormality mnohem dříve než běžná rentgenová vyšetření.

Kdy se scintigrafie používá?

Lékaři objednávají kosterní scintigrafii například v těchto případech:

  • při hledání rakoviny kostí nebo zjištění, zda se rakovina z jiné oblasti těla, jako jsou prsa, plíce nebo prostata, rozšířila do kostí.
  • diagnostikuje příčinu nebo polohu nevysvětlitelné bolesti kostí, jako je například pokračující bolest zad
  • pomáhá určit polohu kosti ve složitých kostních strukturách, jako je noha nebo páteř. Následné hodnocení může být provedeno pomocí počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MRI).
  • může diagnostikovat zlomené kosti, jako jsou třeba různé únavové zlomeniny nebo zlomeniny kyčle, které nejsou zřetelně vidět na rentgenovém vyšetření.
  • při hledání poškození kosti způsobené infekcí nebo jinými stavy, jako je Pagetova choroba.

To jsou případy, kdy se scintigrafie používá v případě kostí. Ale dá se použít i v dalších případech, například:

Sponzorováno

  • scintigrafie perfuze myokardu,
  • renální scintigrafie,
  • scintimamografie
  • scintigrafie štítné žlázy
  • scintigrafie ledvin (Scintigrafie ledvin je rychlá neinvazivní metoda pro hodnocení funkce a poruch ledvin a vývodných cest močových)
  • scintigrafie plicní perfuze

A podobně.

Jak se připravit na vyšetření?

Informujte svého lékaře, pokud existuje možnost, že jste těhotná nebo kojíte. Ujistěte se také, zda jste nedávno neužívali léčivý přípravek obsahující bismut, jako je přípravek Pepto-Bismol (Bismut subsalicylát), nebo jiný, který má barium-rentgenový kontrast. Diskutujte s lékařem o všech nedávných nemocech, zdravotních stavech, alergiích a lécích, které užíváte, včetně vitaminů a doplňků z bylin. Váš lékař vás bude instruovat, jak se připravit. Možná budete muset čekat několik hodin mezi injekcí radiotraceru a vyšetřením kostí, takže si sebou vezměte něco na čtení a podobně. Nechte také šperky doma.

Jak to vlastně funguje?

Při běžných rentgenových vyšetřeních se obraz vytváří procházením rentgenových paprsků tělem pacienta. Naproti tomu postupy nukleární medicíny používají radioaktivní materiál, nazývaný radiofarmaka nebo radiotracer, který se injektuje do krevního oběhu (dají se i polknout nebo vdechovat jako plyn). Tento radioaktivní materiál se hromadí v orgánu nebo v oblasti vašeho vyšetřovaného těla, kde vydává malé množství energie ve formě gama záření. Speciální kamery detekují tuto energii a pomocí počítače vytvářejí obrazy s podrobnými informacemi o struktuře a funkci orgánů a tkání ve vašem těle.

Takto vypadá scintigrafie štítné žlázy

Takto vypadá scintigrafie štítné žlázy

 

Jaké jsou výhody scintigrafie

  • Prohlídky těla pomocí jaderného lékařství poskytují jedinečnou informaci – včetně podrobností o funkční a anatomické struktuře těla, která je často nedosažitelná pomocí jiných zobrazovacích postupů.
  • U mnoha nemocí získávají nukleární léčiva nejdůležitější informace potřebné pro stanovení diagnózy nebo určení vhodné léčby, pokud existuje.
  • Jaderná medicína je levnější a může poskytnout přesnější informace než různé průzkumné operace.
  • Kontrola kostí pomáhá lékařům vyhodnotit stav vašich kostí a zjistit zlomeniny a další abnormality, které mohou být při testu kostní radiografie nebo na rentgenovém testu vynechány.
  • Scintigrafie může poskytnout včasnou detekci rakoviny a rakoviny, která se rozšířila do kostí z jiných částí těla.
  • Scintigrafie může detekovat osteomyelitidu, infekci kostní dřeně.
  • Scintigrafie pomáhá sledovat účinky léčby na kostní abnormality.
  • Postup je bez akutních nebo dlouhodobých nežádoucích účinků a s výjimkou případů velmi mladých pacientů je uspání pacienta jen zřídkakdy nutné.

Jaká jsou rizika a nevýhody scintigrafie

  • Mohou se objevit alergické reakce na radiofarmaka, jsou však extrémně vzácné a jsou obvykle mírné. Přesto byste měli informovat personál nukleární medicíny o jakýchkoli možných alergiích nebo o jiných problémech, ke kterým mohlo dojít během předchozích zkouškách jaderného lékařství.
  • Injekce radiofarmaka může způsobit slabou bolest a zarudnutí, které se však rychle zahojí.
  • Vždy existuje malé riziko poškození buněk nebo tkání před vystavením jakémukoli záření, včetně nízké úrovně záření radiofarmaka použitého při tomto testu.
  • Postup může vystavit vyvíjející se plod radiaci a radiofarmaka mohou být přenášena na dítě skrze mateřské mléko.

Sponzorováno

Byli jste nascintigrafii? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva