Obsah článku
Navíc lyžařská střediska na sáňkaře rozhodně nezapomínají a také jim připravují ideální podmínky. Navíc lyžování a sáňkování se nevylučuje. Můžete tyto dva sporty střídat podle nálady. Sáňkařské dráhy jsou všude tam, kde ani kopce ani sjezdovky nejsou daleko. Navíc je málo sportů, při kterých si užijete tolik zábavy, jako při sáňkování. Takže ať jste malý, nebo velcí, sáňkování vás bude bavit!
Pohyb na čerstvém vzduchu
V zimě už nebývá tolik příležitostí trávit čas venku, jako je tomu v létě. Všichni netrpělivě čekáme na sněhovou nadílku, která se často do nižších poloh nedostaví. To ale nevadí, na horách bývá sníh téměř pořád, a pokud ne na českých, tak v Alpách je to jistota. Sáňkování a bobování milují nejvíce naše děti.
Oproti lyžování má sáňkování mnoho výhod. Tak předně sáně nebo boby nejsou finančně náročné a nepotřebují zvláštní údržbu. Jezdit na saních zvládne každý bez ohledu na kondici a věk. Sáňkovat můžete prakticky kdekoliv, stačí alespoň mírný kopec či svah.
Samozřejmě nejvíce zábavy si užijete na speciální lyžařské dráze, které je upravena tak, abyste si sáňkování mohli užít na 100 %. Navíc výběr saní, pekáčů, bobů a další pomůcek je skutečně pestrý. Jezdit se dá prakticky na čemkoliv.
Oblíbené a skladné jsou také takzvané nafukovací boby, které jednoduše vyfouknete a uložíte do batohu. A samozřejmě můžete použít také vyřazené pneumatiky či gumové „talíře“.
Kde můžete sáňkovat?
Zkusme si nyní představit místa v České republice, kde na sáňkaře rozhodně nezapomněli. Například skiareál Sněžník na Dolní Moravě přináší jedinečnou možnost užít si sáňkování a to nejen ve dne, ale také večer, kdy je dráha osvětlená. Nachází se zde trať dlouho 2,5 kilometru, která je určena pouze pro sáňkování a bobování. Tato sáňkařská dráha zde funguje již od roku 2010 a rodiny s dětmi si zde užijí mnoho zábavy.
Sponzorováno
Také ve Špindlerově Mlýně myslí na sáňkaře, kteří si zde mohou vychutnat sáňkování na speciálně upravených sáňkařských tratích.
Doslova letitou tradici má sáňkařská cesta, která vede z Černé hory po Zvonkově cestě do Janských Lázní. Zde se jezdilo už před sto lety a můžete si zde užít skutečně jedinečnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem. Cesta je dlouhá 3500 metrů a převýšení činí 560 metrů.
Jaké sáně pořídit?
Sáně už odedávna patří mezi tradiční zimní nástroj, který se pohybuje pomocí sanic po sněhu. Ačkoliv dnes mají sáně konkurenci v bobech a dalších pojízdných pomůckách, stále si drží svou přední příčku v oblíbenosti a to nejen mezi dětmi, ale také u dospělých. Základní výhodou sání je skutečnost, že nesedíte přímo na zemi, jako je tomu u bobů. Sáně tedy tolik nestudí a jsou také pohodlnější.
TIP: Zkuste i geocaching
Můžete si zvolit mezi saněmi dřevěnými a plastovými. Dřevěné saně však přinášejí mnoho výhod. Zejména tedy jsou bytelnější a trvanlivější. Pokud máte malé děti, jistě oceníte možnost připevnit dřevěnou ohrádku. Na druhou stranu jsou těžké a poměrně neskladné. Plastové sáňky mají nižší hmotnost a jsou tedy lépe skladné. Oproti dřevěným sáním jsou o dost levnější, zároveň ale také mnohem méně odolné.
Sáňkování – to je zábava, při které zhubnete
Věděli jste, že sáňkování je nejen zábava, ale zároveň jde o sport, při kterém zhubnete. Dolů z kopce se sice vezete, ale sáňky pak musíte ručně vytáhnout do kopce a to je pořádná dřina. Navíc při jízdě budete „řídit“ a držet rovnováhu. Jde tedy o jedinečnou kombinaci zábavy a nenásilného pohybu, který bude bavit každého.
A co si dále přečíst o zajímavých zimních sportech?
VIDEO: Sáňkování na Dolní Moravě
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Redukce hmotnosti
Přečtěte si také naše další články
Že při sáňkování s dětmi zhubnu, mě vůbec nepřekvapuje. Stačí je 1x vytáhnout na kopec a už funím jak stará saň. Eliška