Sponzorováno

Šankaprakšalána (Šankhprakšalána) – detoxikace střev i osvěžení trávicího traktu 4.91/5 (53)

Šankprakšalána je stará jogínská technika očisty těla

Šankprakšalána je stará jogínská technika očisty těla

Důkladná jogínská očista neexistuje bez techniky zvané šankaprakšalána – očista střev i celého trávicího systému. Je to jakási střevní sprcha v domácích podmínkách s kompletním promytím orgánů podílejících se na trávení – přes celý trakt se totiž pomocí čtyř jednoduchých cviků přežene slaná voda. Ta se díky obsahu soli osmoticky nevstřebá do těla, ale prostě projde přes celý zažívcí systém, berouce sebou všechny vedlejší látky metabolismu usazené na stěnách trávicích orgánů i střev. Jednoduché, účinné, a ověřené.

Očista a detoxikace střev má smysl

V posledních letech vzrůstá zájem o tuto formu detoxikace organismu. Široká veřejnost přichází na to, že střevní očista má svůj smysl, a není potřeba zajímat k ní negativní stanovisko. Přece když máme špinavé ruce, jdeme si je umýt. Pokud jsme snědli toxické jídlo, žaludek se sám přihlásí nevolností a jdeme ho vyprázdnit. Následuje za tím půst a dieta, čímž se funkce žaludku obnoví. Jak se však projevuje nedostatečná funkce tlustého střeva? Kromě známého pocitu, že musíme být blízko toalety, jinak máme problém, to mohou být i jemnější varovné projevy, které si nemusíme hned s problémem střev spojit – a tedy je moc neřešíme.

Znečištěné střeva znamenají předčasné stárnutí

Jedním z nejčastějších příčin předčasného stárnutí organismu je tělo zanesené odpadními látkami. I když náš organismus se intoxikuje pravidelně a celý tento proces již prakticky od mladého věku, očistná schopnost těla není dokonalá. Navíc s přibývajícími léty přestávají mechanismy v těle pracovat tak, jako kdysi. Chronické poruchy trávení, chyby ve stravování, nekvalitní potraviny – to jsou doprovodné známky doby, ve které žijeme.

V důsledku toho se v nějakém okamžiku „pohár naplní“ a tlusté střevo přestane pracovat tak, jak má – zleniví ve své práci, zpomalí se trávení a odpadní látky metabolismu se buď nedostanou v dostatečném množství z těla ven, nebo zůstávají déle v trávicím traktu. Tím se zpětně vstřebávají skrz stěny tlustého střeva a dále intoxikují tělo.

Prvotním a jasně viditelným projevem tohoto jevu je pocit nadýmání a plného břicha, nepravidelná stolice nevhodné konzistence, zácpa a podobně. Jiné projevy, které si nemusíme hned se znečištěním střeva spojit je pocit únavy, snížená imunita, alergie, znečištění pleti … V neposlední řadě jsou to neviditelné biologické činitele, jako například hromadící se odpadní i karconogenní látky, které ve finále způsobí záněty, polypy a střevní onemocnění – včetně rakoviny tlustého střeva.

Očista střev se v tomto ohledu přirovnává k omlazovacím kúrám, protože účinně čistí zanesené střeva od odpadních látek, a následně je podporuje v detoxikační činnosti.

„Moji spolupracovníci a já jsme si na základě zkušeností ověřili, že je hodně pravdy na indickém pořekadlu: Jsi tím, co jíš.“ Gándhí

Držíme smutné prvenství v nemocech zažívacího traktu

Věděli jste, že smutné prvenství v počtu onemocnění trávicího traktu (konkrétně rakoviny tlustého střeva a konečníku) NA SVĚTĚ držíme my, Češi? Faktem je, že česká národní jídla, i když bohaté na suroviny jsou obecně náročná na trávení (známá trojice svíčková, knedlo-vepřo-zelo a pečená kachna svědčí o tom, čemu rádi dáváme přednost). Jasná převaha masa v jídelníčku (nedostatečně vyvážená obilovinami a zeleninou) mají za následek výše uvedené jevy. Navíc, dnes je mnoho odborníků na výživu přesvědčeno, že dnešní lidé nejsou masožravci, a tedy bychom neměli jíst maso vůbec. Pokud se však masa nedokážete úplně vzdát, zvažte omezení jeho konzumace na rozumnou hranici (udává se maximálně 2-3krát týdně).

Řešení problému – střevní sprcha?

Pokud bychom se na řešení tohoto problému podívali holisticky, tedy celistvě, tak bychom si museli přiznat, že nejúčinnějším řešením je změna stravovacích návyků a způsobu života (klasická kombinace rád typu zdravější strava, více pohybu, méně zlozvyků). Účinnější cesta prostě neexistuje.

Pokud se spokojíte s polovičním řešením, střevní sprcha spojená s jednodenním půstem by mohla být vaše první volba. I zde však existuje více možností – buď realizovat očistu střev v domácích podmínkách, nebo využitím služeb specializovaných zařízení.

Očista střev doma nebo v zařízení?

Šankaprakšalána

V domácích podmínkách máte opět několik možností. Nejjednodušší a nejdostupnější metodou je zmiňovaná šankaprakšalána. Při ní se vypije větší množství jemně osolené vody (orientačně 1,5 až 2 litry). Voda se nepije najednou, ale po sklenicích – po každém poháru se zacvičí série čtyř cviků, které mají za úkol posouvat vodu v trávicím systému místo vstřebání se. Voda vychází ven jako při klasické stolici – dokud není vizuálně čirá.

Každý ze čtyř cviků má svůj účel: první cvik – Tadasana s úklonou – otevírá svěrač jícnu, a tím umožní vodě posunout se dále až do žaludku. Druhý cvik – kati čakrásana s torzí – otevírá svěrač dvanáctníku. Další cvik – tirjak bhudžangásana – umožní vodě posouvat se do tenkého střeva. Nakonec čtvrtý cvik připomínající vrány chůzi pomáhá pohybu vody v hrubých střevech, z nichž se dostává ven z těla konečníkem. Cviky najdete ve videu pod tímto článkem.

Domácí klstýr

Dalším způsobem je použití domácího klystýru. K tomu už je třeba trochu zručnosti, a navíc se udává, že domácí klystýr není tak účinný jako profesionální udělaný vyškoleným pracovníkem.

Střevní sprcha absolvovaná v specializovaném zařízení

Alternativou k domácím procedurám je střevní sprcha absolvovaná v specializovaném zařízení (tzv. Colon hydroterapie). Při ní se očista střev dělá roztokem, který se do těla dostává přes trubici v konečníku (zavádění trubice je nejméně příjemná část, jinak je celá procedura bezbolestná). Po chvíli se voda stejným způsobem vypustí ven, berouce s sebou hrubé nečistoty. Jedná se o proceduru čistou, kulturní, každým rokem více a více vyhledávanou.

Tradice jógy nebo moderní přístup?

Tradiční jógových očista tlustého střeva je poměrně nenáročná a zvládnutelná běžně doma – a navíc zcela zdarma. Jediné, co potřebujete zvládnout je najít si den volna, mentálně se na proceduru naladit, pít vodu a cvičit tak dlouho, dokud nedosáhnete potřebnou čistotu. Šankaprakšalána sice trvá déle než moderní střevní sprcha a vyžaduje jistou tělesnou zdatnost, na druhé straně je důkladnější, a máte ji k dispozici prakticky kdykoliv. Za střevní sprchu v specializovaném zařízení, která je i fyzicky méně náročná, zaplatíte zpravidla od 500Kč a výše.

Šankaprakšalána – Jak na to

Ideálně by se jógových střevní očista měla učit u zkušeného učitele na specializovaných kurzech. Pokud nemáte přístup k těmto informacím z první ruky, tady je kompletní postup střevní očisty podle jógové tradice:

Sponzorováno

  1. Připravte si den předem malý hrnec vařené bílé rýže (může být i trochu rozvařená). Dejte si lehčí bezmasou večeři.
  2. Ráno ihned po probuzení začněte se šankaprakšalánou. Připravte si cca 2 litry jemně osolené vlažné vody (na toto množství stačí 1 zarovnaná polévková lžíce soli, ale řiďte se svou chutí). Slaná chuť vody by měla připomínat polévku a neměla by vás dráždit – pokud vám příliš vadí, rozřeďte koncentraci přidáním vody.
  3. Vypijte první sklenici vody a začněte se sérií čtyř cviků (na videu). Každý cvik zacvičte v svižnějším tempu 4 až 6-krát na obě strany.
  4. Po docvičení vypijte další pohár a opět si zacvičte sérii čtyř cviků. Po docvičení vypijte třetí pohár a za tím opět cviky atd. Zůstaňte v blízkosti WC. Takto pokračujte střídavě pití – cviky – záchod.
  5. První pocit na stolici přijde někde od 6. poháru a více – v závislosti na stupni znečištění. Pokud by nedošlo k pocitu na vyprázdnění ani po 10. sklenici, přestaňte na chvíli pít vodu, a pouze cvičte. Můžete zkusit zaujmout na chvíli polohu svíčky (Sarvangasana), nebo si zkusit krouživými pohyby promasírovat nakrémování prstem konečník (uvolní se tak svěrače a proces by se měl spustit). Během celé šankaprakšalány byste měli vypít okolo 10 až 15 sklenic vody.
  6. Ideální je místo toaletního papíru použít na otření vodu – pokud máte bidet nebo sprchu v záchodě – zamezí se tím podráždění konečníku slanou vodou. Pokud tuto možnost nemáte, můžete použít i vlhčené hygienické ubrousky.
  7. První stolice se nebude lišit od běžné – odstraníte „zátku“ z střev. Další už by měli mít převážně vodnatou konzistenci, a postupně se stolice změní na vodu. Vypijte vodu a cvičte dál cviky, dokud z vás nevychází vizuálně čirá voda – tehdy jste dosáhli úplné vyčištění trávicího traktu a střev a můžete s cvičením přestat. Tradiční jogíni dělají po šankaprakšaláně ještě Vamana dhautí – tj vyčistí obsah žaludku pomocí tří sklenic čisté vody, kterou poté vzvrací zpět. Tím přeruší cirkulaci vody ve střevech.
  8. Bezprostředně po docvičení si na půl hodinu odpočiňte – budete z cvičení pravděpodobně trochu unavení. Během této doby nepijte – ani čistou vodu, i kdybyste cítili žízeň (průtok by se obnovil).
  9. Po půl hodinovém odpočinku si dejte snídani – misku rýže s trochou másla (tuk vytvoří na sliznicích ochrannou vrstvu). Zkuste dodržet tento harmonogram, protože je vysloveně nevhodné nechávat žaludek prázdný déle než hodinu. Druhým jídlem může být opět vařená rýže nebo rýžová kaše se zeleninou, červenou čočkou a trochou másla nebo oleje. Svačina může být musli nebo ovesné vločky. Večeře může být již klasické vařené jídlo, ale netučné a bezmasá (ideálně čočka, brambory, nebo těstoviny s tvrdým sýrem). S kávou, alkoholem, kyselými mléčnými výrobky, čerstvou zeleninou a masem počkejte alespoň 24 hodin.
  10. Střevní sprcha má kromě proplachování účinku a odstranění parazitů ještě jeden vedlejší efekt – jemné narušení střevní flóry, kterou jste měli vybudovanou. I když obnova střevní flóry je ve zdravém střevě po takové proceduře rychlá, urychlíte ji přísunem probiotik pár dní po očistě.
  11.  

    Jak si usnadnit očistu střev

    • Šankaprakšalánu si naplánujte na víkend (ideální je sobota), nebo si vezměte den volna.
    • Během cvičení zůstaňte uvolnění a klidní – zbytečné obavy, napětí nebo mentální blok se přenese do oblasti břišní dutiny – to může způsobit, že se vám proudění vody ve střevech nastartuje později, nebo vůbec. Cvičte tedy uvolněně – během cviků si můžete vizualizovat, jak vám každý cvik otevírá příslušné „brány“, usnadňuje pohyb vody v útrobách, a dostává vás blíže k pocitu čistoty.
    • Ideální je očistu střev sladit s biorytmy přírody – zvláště pokud s podobnými procedurami nemáte zkušenosti. Vhodnou dobou je úplněk a nov, nebo fáze ubývajícího Měsíce – snadněji se tak zbavíme odpadních látek.
    • Ještě snadněji vám půjde střevní sprcha po dni půstu – jestliže 24 hodin před šankaprakšalánou nebudete nic jíst (případně vynecháte tuhou stravu), značte si usnadníte i urychlíte tuto proceduru.
    • Buďte připraveni, že celá šankarpakšalána trvá přibližně 1 až 2 hodiny (pouze v extrémních případech 3-4 hodiny) v závislosti na stupni znečištění, i času, když se nastartuje proudění vody v trávicím systému.
    • Po zbytek dne neplánujte žádné náročné aktivity – ideální je zůstat doma a dělat nějakou klidnou činnost. Můžete zvážit i krátkou procházku.

    Co se může pokazit

    • Voda nepostupuje do střev a konečníku – toto může mít příčinu v mnoha věcech – od fyzického bloku (zácpa, nadměrná plynatost ve střevech) až po psychický. Řešením je zmiňovaná svíčka, uvolnění napětí v břišní dutině (zejména během cvičení) a celkové psychické uvolnění. Zkusit můžete i masáž břicha ve směru hodinových ručiček a posunout tak obsah střev směrem ven. Nejhorší, co se vám může stát je, že vypijete velké množství vody a ta se vám z větší části vstřebá do těla místo toho, aby se posunula do střev. Je to podobné, jako byste vypili množství polévky (ta je častokrát i slanější než voda na šankaprakšalánu). S tím byste asi problém neměli, že?
    • Pokud byste se přece obávali tolika množství vypité slané vody, vyvolejte zvracení podrážděním kořene jazyka a vodu dostanete ven z těla.
    • Nedokážete vypít dostatečné množství vody kvůli chuti. Pokud máte problém se slanou chutí vody, ještě si ji zřeďte, ale v šankaprakšaláně nepřestávejte. Zkušení jogíni sůl častokrát neřeší vůbec.
    • Pocit nadutosti až nevolnosti – znamená to, že svěrač dvanáctníku se neotvírá tak, jak by měl a voda nepostupuje do střev. Tehdy zacvičte první a druhý cvik uvolněně ale důkladně několikrát. Pomoci může i na chvíli si dřepnou (jakoby jste si ulevovaly v přírodě …).
    • Po šankaprakšaláne se může objevit negativní doprovodné známky detoxikace: bolesti hlavy, potřeba zvracet … Intenzivnější mohou být zejména po prvním zážitku, případně při velkém zanesení organismu. Čím déle a pravidelněji budete očistu střev absolvovat, tím menší intenzitu budou mít, případně se neobjeví vůbec.

     

    Pár faktů na závěr

    Očista tlustého střeva, resp. šankaprakšalána by se ideálně měla dělat při změně ročních období, tedy 4x za rok (nekladou se však omezení, pokud byste ji chtěli cvičit častěji, například 1x za měsíc). Minimum představuje alespoň na dvakrát ročně – na jaře a na podzim v rámci celkové detoxikace těla. Existuje i odlehčená varianta – Laghi šankaprakšalána – tehdy se vypije pouze 6 sklenic vody. Vhodná je pro ty, kteří nemohou dělat úplnou očistu střev. Odlehčenou variantu je možné provádět i častěji – například 1x za měsíc, nebo i 1x za týden v rámci alternativní léčby chronické zácpy nebo cukrovky.

    Pro koho je šankaprakšalána nevhodná?

    Pokud máte problémy se žaludečními vředy nebo chorobami trávicího traktu, fyzicky se cítíte oslabení, nebo trpíte hypertenzí resp. onemocněním srdce, jater nebo ledvin, střeva sprcha takového typu nebude pro vás pravděpodobně vhodná. Poraďte se o její vhodnosti s vaším lékařem.

    Šankaprakšalána není zázračná

    Účelem střevní očisty není přinést zázraky na počkání – pokud znečištění nebylo příliš velké, nebo ji neděláte s cílem zhubnout pár kilo, její blahodárné účinky nepocítíte okamžitě. Postupně se však objeví průvodní jevy jako pravidelný metabolismus i vylučování, stolice bez zápachu, odstranění únavy i podrážděnosti, zlepšení spánku, tělesného zápachu i stavu pleti (pokud příčina jejího stavu není někde jinde). To jsou pouze účinky, které můžeme na sobě bezprostředně vnímat – na mikrobiologické úrovni je toho mnohem víc (regulace činnosti žláz v trávicím traktu, zlepšení látkové výměny aj.).

    Střevní sprcha je společně s půstem a proplachem nosu jednou z nejdůležitějších a nejužitečnějších způsobů vnitřní očisty našeho těla. Je dostupná, pro průměrně zdatného člověka snadno zvládnutelná a bez problémů si ji osvojí i začátečníci. Díky ní přispějete ke zpomalení celkového stárnutí organismu, což se projeví na změnách nejen ve vašem fyzickém těle, ale i ve vaší duši.

    VIDEO: Cviky pro pravidelnou stolici a čisté tlusté střevo

    Sponzorováno

      Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

      Autor článku

      Daniel Borník (více o nás)

       

      Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

      Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


      Štítky: ,

      Přečtěte si také naše další články

       

    5 Komentářů u článku “Šankaprakšalána (Šankhprakšalána) – detoxikace střev i osvěžení trávicího traktu”

    1. Radim napsal:

      Zdravím. Pořád vydím rady jak si vyčistit tlusté střevo. Ale co tenké střevo?? Čistí Šankaprakšalána i tenké střevo nebo je na to jiná metoda? Děkuju

      • dan napsal:

        radim: voda se pije. prochází skrze žaludek dále trávicím traktem tedy i přes tenké střevo. potom dále do tlustého střeva a konečníku. instruktážní video není moc dobré, doporučuji zhlédnout jiný zdroj jako video nebo obrázky apd. poslední cvik je haluz :-)

        • Milly napsal:

          Otázka na Dana: Mám žaludeční vřed a v takové situaci se Šankaprakšalána nedoporučuje – nikde se ale nevysvětluje proč. Můžete mi vysvětlit proč je to nevhodné?
          Moc děkuju, Milly

          • Ano, pro pacienty trpící vředy, srdečními chorobami, vysokým nebo nízkým krevním tlakem, epilepsií nebo selháním ledvin není doporučeno dělat shankhaprakshalanu (možná pod lékařským dohledem, zkrácená forma shankhaprakshalany může být někdy dovolena i v těchto problémech).

    2. Monika napsal:

      Zdravím,

      dnes jsem zkoušela, po první a druhé sklenici vyšla ven stolice, ale ne průjem, od té chvíle se to celé zastavilo. Voda nepostupovala do střev, jelikož jsem se stále cítila plná a bylo mi lehce nevolno chvilkama. Celkem jsem vypila asi 13 sklenic v celkovém čase 4 hodin, cviky jsem prováděla po každé sklenici.
      Nevíte, čím to mohlo být způsobeno? Kdy (popř. zda) mohu techniku v tomto případě vyzkoušet znovu?

      Děkuji

      Monika

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva