Sponzorováno

Samovolný únik moči – inkontinence – trpí zejména starší populace 4.54/5 (13)

inkontinence

Samovolný únik moči (inkontinence) se týká všech lidí, mužů, žen všech věkových kategorií. Nejčastěji je problém úniku moči nebo stolice spojován s populací ve starším věku. Inkontinencí moči trpí 25% lidí starších 60 let a 55,6% lidí ve věkové skupině 80 let a více. Občanské sdružení InkoFórum se snaží pomoci lidem trpícím únikem moči nebo stolice. I letos je sdružení zapojeno do celosvětové kampaně, kterou organizuje Mezinárodní společnost pro kontinenci. Cílem kampaně je „odtajnění“ tématu inkontinence a aktivizace zájmu lidí o vlastní zdraví, vyhledání odborné pomoci.

Nepříjemná inkontinence

V současném moderním a vyspělém světě, který nabízí převratné možnosti léčby různých druhů onemocnění, lidstvo nezaznamenává tak vysokou mortalitu jako během předchozích generací a stává se dlouhověké. Proto můžeme pozorovat i fakt, že únikem moči nebo stolice trpí stále více seniorů. S vyšším věkem jsou spojeny změny organismu, zvyšuje se výskyt urologických potíží, přičemž jednou z nejzávažnějších je samovolný únik moči (inkontinence). Inkontinence moči postihuje až do 34% seniorů žijících v domácnosti a 40-70% v zařízeních pro staré lidi (domovy důchodců, léčebny dlouhodobě nemocných atd.). Obecně platí, že inkontinencí moči ve starším věku trpí více žen než mužů (u mužů – 3-11%, u žen 30-50%).

„Charakteristickými rysy úniku moči u seniorů jsou jeho multifaktoriální příčiny, vyšší výskyt inkontinence než u jiných skupin obyvatelstva, vyšší výskyt komplikací a chronických případů při problému s únikem moči, funkční postižení, závislost na pomoci jiných, vysoké náklady spojené s léčením inkontinence, tzn. výraznější sociální dopad, malá informovanost ze strany pacientů konstatuje prof. MUDr. Štefan Krajčík, CSc. geriatr, místopředseda Odborného výboru InkoFóra na Slovensku.

„Důležitým předpokladem pro úspěšnost léčby inkontinence moči u starších lidí je aktivní zájem ze strany lékařů, ale i zájem o řešení problému ze strany pacienta, či spíše rodinné příslušníky, kteří nejlépe znají chování, návyky i denní režim svých příbuzných – seniorů,“ vysvětluje předseda slovenského InkoFóra Doc. MUDr. Ján Švihra, PhD.

Sponzorováno

Problémy s inkontinencí

Obecně platí, že únik moči představuje i společenský, hygienický a ekonomický problém. Proto je důležité tento problém řešit a řešit ho adekvátně. Vyhledání lékařské pomoci je základním předpokladem úspěchu. I když tímto problémem pacient trpí, neznamená to, že se má uzavřít, zůstávat doma, přerušit kontakty s lidmi. Existuje množství hygienických zdravotnických prostředků, které jsou plně hrazeny pojišťovnou. Absorpční pomůcky umožňují i ​​starším pacientům se samovolným únikem moči realizovat oblíbené aktivity (výlety, návštěvy, procházky …), pacienti se nemusejí cítit sociálně izolovaní. Inkontinence – samovolný únik moči nebo stolice je problém, který se dá řešit.

Léčba inkontinence?

Léčba inkontinence moči u seniorů je interdisciplinární (vyžaduje přístup více specialistů – urologa, gynekologa, neurologa, geriatrie) a měla by být individuálně přizpůsobena aktuálnímu psychickému / fyzickému stavu seniora (převážně se volí konzervativní postupy v léčbě).

Významný důraz se klade na režimová opatření: úprava prostředí – osvětlení, odstranění překážek, optimalizace pitného režimu, dostatečná fyzická aktivita, zajištění dostupnosti toalety (WC křeslo, láhev), pomůcky usnadňující mobilitu, zjednodušení oblečení. Seniorovi při léčbě inkontinence pomáhají i behaviorální techniky, zaměření se na zlepšení, obnovení porušené kontroly močení ze strany centrální nervové soustavy, trénink měchýře, močení podle rozvrhu. Důležitá je i rehabilitace, která přináší velmi pozitivní výsledky u seniorů trpících samovolným únikem moči.

A co si dále o inkontinenci přečíst?

VIDEO: Cvičením proti inkontinenci

VIDEO: Příčiny a projevy inkontinence – 1. část

VIDEO: Příčiny a projevy inkontinence – 2. část

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Samovolný únik moči – inkontinence – trpí zejména starší populace”

    1. […] Vědecké studie dokazují, že ženy, které po porodu začnou s vhodným pohybem, jsou méně ohroženy poporodní depresí. Díky cvičení organismus také rychleji regeneruje a pomáhá zamezit dalším obtížím – například bolestem zad nebo problémům s udržením moči. […]

    2. […] Vydržte tak deset sekund a uvolněte. Opakujte pětkrát za sebou. Tento cvik pomáhá i při inkontinenci. Posílené svaly udrží více. I […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva