Obsah článku
U lidí důchodového věku je samota častou realitou života. Ani vy si memáte s kým popovídat? Nedivte se, že každý měsíc bojujete s virózou. Pořiďte si alespoň zvířátko, ale ne ledajaké. Dlouhodobé studie ukazují, že osamělí lidé umírají dříve. Proč? To nikdo neřešil. Odborníkům z univerzit v Chicagu a Kalifornii to nedalo a blíže se podívali na DNA samotáře. Hledali předpoklady na deprese, demenci, rakovinu, srdeční infarkt i na mozkovou mrtvici. Snažili se vypátrat, proč mají samotáři problémy se spánkem, s trávením a častěji bojují s infekcemi. A mají to! Imunita samotáře je bídná. Jakoby jí chyběl trénink, kterému je vystavena obranyschopnost společenského zbytku populace. Ukázal to výzkum na 22 – tisícové vzorku.
Novodobá epidemie
Britská Nadace pro duševní zdraví nazvala samotu epidemií dnešní doby. Přes třetina Britů a obdobná část Američanů vede samotářský život. „Proč se musím uchýlit víkendu k nakupování, abych se mohla promluvit alespoň s pokladní?“ Ptala se vyděšeně Emily Whiteová, autorka knihy Opuštěná nebo Jak se naučit žít se samotou. Když se se svým problémem svěřila lékaři, muži s manželkou, třemi dětmi a plnou ordinací pacientů, vysmál ji. Prý co by on dal za to, kdyby byl chvíli sám.
„Taková reakce však osamělým lidem ani trochu nepomůže! Cítí se ještě osamělejší a navíc nepochopení, protože si uvědomí, že se ani o své samotě nemají s kým popovídat, protože ji nikdo jiný necítí“ vysvětluje Whiteová.
Vymýšlejí si, co dělají
Jak si představujete osamělého člověka? Je neatraktivní, hloupý, trapný, nudný? Z popisu Britů bylo jasné, že se samotářských něco není v pořádku. „Tomuto stereotypu nezodpovídám!“ ohradila se Emily. „Jsem vysoká, štíhlá, mám světlé vlasy a vysokoškolské vzdělání. Při psaní své knihy jsem se setkala s tuctem osamělých, kteří byli atraktivní, vtipní a moudří“ protiřečí. Navíc zjistila, že samotáři se stydí ke své samotě přiznat. „Pracovala jsem jako právnička a když někdo v kanceláři řekl, že vypadám unaveně, předstírala jsem, že za to může můj bohatý společenský život. Myslela jsem, že to dělám jen já, ale čím víc samotáře jsem potkala, tím více z nich dělalo totéž. Když jsou večer doma sami, na druhý den všem tvrdí, jak se měli fantasticky. Víkend mezi čtyřmi stěnami se v pondělí před kolegy změní na nekonečnou party“ přiznává. „Proč to děláme? Televizní seriály jsou plné spokojených lidí. V reklamách se všichni uznale poplácáváme po ramenou. Družnost se slaví a předvádí jako standard. Kdo by chtěl vyčuhovat?“ obhajuje osamělé Emily.
Sponzorováno
Zdědil samotářství?
Samotářství lze zdědit stejně jako lenost nebo pořádkumilovnost. Pokud byl jeden z vašich rodičů samotář, máte až padesátiprocentní šanci, že jím budete také. Mnoho osamělých se tváří, že jim to tak vyhovuje. Frustrace spojená se samotou však může zapříčinit zhoršení zdravotního stavu. „Dokázali jsme, že biologický vliv sociální izolace zasahuje do nejzákladnějších vnitřních procesů a ovlivňuje činnost našich genů“ řekl jeden z vědců a autorů nové studie molekulární biolog Steve Cole.
Jste sami?
- Před samotou vás sociální sítě nezachrání. Potřebujete reálný lidský kontakt.
- Pozvali vás do společnosti, ale vy si chcete jít raději domů číst knihu nebo si prohlédnout stopadesátou epizodu oblíbeného seriálu? Přinuťte se jít mezi lidi.
- Mít domácí zvířátko má určitě lepší vliv na psychiku, jak mluvit se zrcadlem. Vybírejte si však mazlíčky, s nimiž můžete jít mezi lidi. Například komunita pejskařů je obrovská.
Posilte si imunitu
Výzkumy ukázaly, že nejhorší imunitu mají samotáři. Víte, čím si ji můžete kromě společnosti lidí podpořit?
- Dodržujte pitný režim
- Vyzkoušejte propolisovou tinkturu
- Echinacea brání množení virů
- Dopřejte si koupel ve slané vodě alespoň jednou za týden
- Při sprchování střídejte teplou a studenou vodu
- Často větrejte
- Hýbejte se tři – až čtyřikrát týdně po třicet až čtyřicet minut
- Smějte se nahlas
- Jděte spát vždy ve stejnou hodinu
- Neproste lékaře o antibiotika za každou cenu
- Každý den snězte ovoce i zeleninu.
- Nezapomeňte snídat
VIDEO: Jak se vyrovnat se samotou?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Imunita a imunitní systém
Přečtěte si také naše další články