Sponzorováno

Salpingektomie – odstranění jednoho nebo obou vejcovodů – kdy a jak se provádí 4.45/5 (11)

  • Salpingektomie je chirurgický zákrok, při kterém dochází k odstranění jednoho nebo obou vejcovodů (latinsky salpinx).
  • Tento zákrok se provádí z různých důvodů, například při mimoděložním těhotenství, při infekcích či zánětech vejcovodů (salpingitida) nebo při prevenci rakoviny vaječníků (někdy v kombinaci s odstraněním vaječníků).
  • Salpingektomie může být provedena laparoskopicky (minimálně invazivně) nebo otevřenou operací v závislosti na okolnostech.

Salpingektomie je chirurgické odstranění jednoho nebo obou vejcovodů. Vejcovody jsou dva, každý spojuje s dělohou jeden vaječník. Úkolem vejcovodů je, jak už napovídá jejich jméno, dopravit vajíčko po ovulaci do dělohy. Tento zákrok se provádí z různých důvodů, například při mimoděložním těhotenství, při infekcích či zánětech vejcovodů. Lékaři také navrhnout postup jako prostředek antikoncepce nebo ke snížení rizika rakoviny vaječníků.

Ženský reprodukční systém - vidíte na něm i vejcovody

Ženský reprodukční systém – vidíte na něm i vejcovody

 

Účel salpingektomie

Lékař může doporučit odstranění jednoho nebo obou vejcovodů z následujících důvodů:

Antikoncepce

Odstraněním obou vejcovodů se zabrání otěhotnění tím, že se zabrání, aby se vajíčko dostalo do dělohy.

Mimoděložní těhotenství

K mimoděložnímu těhotenství dochází, když se oplodněné vajíčko uhnízdí někde jinde než uvnitř dělohy.

Pokud se implantuje do vejcovodu, chirurg možná bude muset vejcovod odstranit, aby zabránil jeho prasknutí a život ohrožujícímu krvácení.

Prevence rakoviny vaječníků

Současná teorie o tom, jak se rakovina vaječníků vyvíjí, je ta, že začíná ve vejcovodu. Mnoho lékařů se domnívá, že odtud rakovinné buňky putují do vaječníků. Pokud má osoba vysoké riziko rakoviny vaječníků, může její lékař doporučit salpingektomii ke snížení rizika.

Jedna studie zjistila, že ženy s vysokým rizikem vzniku rakoviny, jako jsou ženy s mutací genu BRCA, měly o 40 % nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny po odstranění obou vejcovodů.

Léčba rakoviny

Lékař může doporučit odstranění určitých ženských orgánů, včetně jednoho nebo obou vejcovodů, jako prostředek k léčbě některých typů rakoviny. Může také navrhnout salpingektomii jako léčbu jiných gynekologických problémů, jako je endometrióza nebo závažná infekce vejcovodů.

Přístupy k salpingektomii

Chirurg může provést salpingektomii jedním ze dvou způsobů. Může udělat otevřený řez v břiše, v postupu zvaném laparotomie.

Nebo může použít postup nazvaný laparoskopie, což je minimálně invazivní přístup, který znamená operaci pomocí vkládání nástrojů jen do malých řezů v podbřišku.

Chirurgové mohou také provézt salpingektomii spolu s jinými postupy. Mohou tak učinit například během císařského řezu u žen, které se rozhodly pro salpingektomii jako metodu antikoncepce. Postupy se mohou samozřejmě lišit. Příklady těchto přístupů jsou následující:

Částečná salpingektomie

Jedná se o odstranění jednoho vejcovodu. Může to být správný přístup například u mimoděložního těhotenství, infikovaného vejcovodu nebo rakovině v jednom z vejcovodů.

Bilaterální salpingektomie

To znamená odstranění obou vejcovodů. Chirurg tento přístup používá, když je cílem zákroku antikoncepce, snížení rizika rakoviny vaječníků nebo léčba některých gynekologických problémů.

Salpingo-ooforektomie

Tento přístup znamená odstranění jednoho nebo obou vaječníků a vejcovodů. Může pomoci při léčbě rakoviny vaječníků, endometriózy nebo torze vaječníků, což je zkroucení vaječníku. Chirurg může také zvolit tento přístup k řešení mimoděložního těhotenství.

TAH-BSO

Totální abdominální hysterektomie s bilaterální salpingo-ooforektomií (TAH-BSO) je operace k odstranění vejcovodů, vaječníků, dělohy a děložního čípku. Lékař to může doporučit ženám s extrémně silnou menstruací, těžkým krvácením, endometriózou, děložními myomy, rakovinou nebo kombinací těchto problémů. Je důležité důkladně prodiskutovat riziko.

Sponzorováno

Co očekávat před salpingektomií

Lékař (chirurg) by měl ženě vysvětlit obecný postup a konkrétní přístup. Měl by také popsat:

  • rizika, přínosy a alternativy salpingektomie
  • předpokládanou dobu trvání operace
  • jak dlouho může žena očekávat, že zůstane v nemocnici
  • jak dlouho bude pravděpodobně trvat celé zotavení

Pokud se žena rozhodne pokračovat v postupu, lékař jí pravděpodobně dá nějaké předoperační pokyny, jako třeba:

  • nejíst a nepít po půlnoci před operací
  • užívání nebo neužívání některých léků před operací
  • dočasně upustit od užívání léků na ředění krve se zvláštními pokyny od lékaře, který je předepsal
  • den před operací nepoužívat parfémy, pleťové vody nebo pudry
  • mytí speciálním mýdlem nebo ubrousky, aby se snížilo riziko infekce

V jiných situacích, třeba u mimoděložního těhotenství, může chirurg provést salpingektomii jako nouzový postup.

Co se děje během salpingektomie?

Obvykle je žena v celkové anestezii a spí a o zákroku neví. Nejprve anesteziolog tedy podá anestetikum.

Chirurg se obvykle pokusí provést zákrok s použitím minimálně invazivního přístupu. Pokud se tímto způsobem nemůže dostat k vejcovodům, může přejít na otevřenou operaci.

Níže jsou uvedeny typické kroky v minimálně invazivní salpingektomii:

  1. Chirurg provede malé řezy v pupíku a nejméně dvou dalších oblastech břicha.
  2. Do těchto řezů vkládá nástroje, jako je tenká kamera na trubici, nazývaná laparoskop, a odsávací nástroj.
  3. Chirurg naplní břicho oxidem uhličitým, aby umožnil lepší vizualizaci pánevních orgánů.
  4. Pomocí laparoskopu vizualizuje pánevní orgány a posuzuje zdraví obou vejcovodů, i když odstraňuje pouze jeden.
  5. Chirurg pomocí nástrojů odstraní vejcovod nebo vejcovody a minimalizuje krvácení.
  6. Poté uvolní oxid uhličitý, zkontrolují krvácení a odstraní přebytečnou krev nebo tekutinu.
  7. Chirurg odstraní nástroje a zašije řezy stehy.

Délka operace se liší v závislosti na anatomii osoby a přístupu, který chirurg používá.

Jak je to s regenerací po operaci?

Po operaci odvezou anesteziologové a ošetřovatelé pacienta na jednotku poanesteziologické péče nebo do zotavovací místnosti. Tam bude sestra či lékař monitorovat vitální funkce a úroveň bolesti, aby zkontroloval případné bezprostřední komplikace a aby pacient zůstal v pohodě.

V závislosti na postupu a odpovědi osoby mohou pacienti opustit nemocnici ještě tentýž den. Když je operace rozsáhlá, jako u TAH-BSO, může být nutné, aby osoba zůstala přes noc kvůli pečlivému sledování.

Žena pak obdrží předpis na léky proti bolesti a pokyny, jak pečovat o ránu a kdy může dělat obvyklé činnosti, jako je sprchování. Každá žena, která během rekonvalescence zažije cokoli neobvyklého, by měla kontaktovat lékaře.

Zotavení z minimálně invazivního výkonu (laparoskopie) je obvykle kratší než zotavení z otevřené operace.

Rizika

Stejně jako u každého chirurgického zákroku může salpingektomie způsobit určité komplikace. Rozsah rizik závisí na typu operace. Například TAH-BSO je podstatně invazivnější a časově náročnější postup než parciální salpingektomie.

Obecně platí, že rizika salpingektomie jsou tato:

  • krvácení
  • infekce
  • poranění blízkých orgánů
  • nežádoucí reakce na anestezii

Navíc, ať už lékař odstraní jeden nebo oba vejcovody, může to bránit průtoku krve do jednoho nebo obou vaječníků.

V důsledku toho nemusí být vaječníky schopny adekvátně přenášet hormony, které produkují, a to může vést k předčasnému nástupu menopauzy.

Lze salpingektomii zvrátit?

Chirurg nemůže zvrátit salpingektomii. Jakmile chirurg vejcovod či vejcovody odstraní, nelze je znovu „připojit“. Tím se salpingektomie liší od podvázání vejcovodů.

Shrnu to

Salpingektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní jeden nebo oba vejcovody. Tento postup se může provádět z různých důvodů.

Před zákrokem je důležité důkladně prodiskutovat důvody, rizika a možnosti s lékařem nebo chirurgem. Délka rekonvalescence závisí na chirurgickém přístupu a celkovém zdravotním stavu osoby.

Sponzorováno

Salpingektomie může být prováděna jako samostatný zákrok nebo v kombinaci s jinými operacemi, například při hysterektomii (to je odstranění dělohy).

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva