Sponzorováno

Salmonelóza může ohrozit zejména rozvojem dehydratace 4.75/5 (12)

  • Dehydratace je nebezpečným aspektem salmonelózy a mnoha jiných střevních infekcí z několika důvodů.
  • Ztráta tekutin: Salmonelóza zahrnuje časté symptomy, jako je průjem a zvracení. Tyto symptomy mohou způsobit významnou ztrátu tekutin z těla. Když ztratíte mnoho tekutin, může dojít k dehydrataci, což znamená, že tělo nemá dostatečný přísun tekutin, aby udrželo normální funkci.
  • Elektrolytová nerovnováha: Spolu s tekutinami můžete také ztratit elektrolyty, jako jsou sodík, draslík a chlorid. Toto může způsobit nerovnováhu elektrolytů, což může vést k různým zdravotním problémům, jako je svalová slabost, křeče nebo poruchy srdečního rytmu.
  • Zhoršení stavu: Dehydratace může zhoršit celkový stav pacienta s salmonelózou. Mohou se objevit další příznaky, jako je závratě, slabost, rychlý puls a suchá kůže.
  • Riziko pro citlivé skupiny: Děti, starší osoby a lidé s oslabeným imunitním systémem jsou obzvláště ohroženi dehydratací v důsledku salmonelózy. Může dojít k vážnějším komplikacím a vyžadovat hospitalizaci.
  • Proto je důležité při salmonelóze udržovat dostatečný přísun tekutin, aby se předešlo dehydrataci. V případě vážné salmonelózy, zejména u dětí a starších osob, může být nutná hospitalizace a intravenózní hydratace, aby se kompenzovala ztráta tekutin a elektrolytů. Pokud máte podezření na salmonelózu, měli byste konzultovat lékaře, který vám může poskytnout vhodné léčebné pokyny.

Máte salmonelózu? Pak vás čeká menší dieta.

Máte salmonelózu? Pak vás čeká menší dieta.

Jakákoliv průjmová onemocnění jsou velmi nepříjemná a dokážou člověku zkazit náladu na několik dní. Zvláště potrápit mohou zejména malé děti, seniory nebo těžce nemocné. Jednou z nemocí, která může mít právě u těchto osob velmi vážný průběh, patří právě salmonelóza.

Z jakého důvodu salmonelóza vzniká a jak jí nejlépe předcházet?

Původcem onemocnění je bakterie Salmonela. Ta se do těla může dostat cestou přes ústa – z nevhodně upraveného jídla, nádobí nebo z rukou. Větší výskyt onemocnění je popisován zejména v letních měsících. To je spojeno s rychlejší kazivostí potravin v teple, ale i s neopatrnou konzumací některých jídel. K nákaze může dojít během rodinného grilování nebo po zakoupení nedostatečně tepelně zpracovaného masa. Při táboření nebo pobytu na dovolené též může být v kuchyni méně úzkostlivá hygiena než v domácím prostředí.

Za přenos bakterie může být zodpovědný též hmyz, zejména mouchy.

Opatrnost při vaření se vyplatí

Riziková je zejména konzumace nedostatečně tepelně upravených pokrmů z vajec a masa. Opatrnosti je třeba obecně při jakékoliv manipulaci se syrovým masem. Pokud by v něm byly bakterie obsaženy, stačí použití jednoho nože nebo třeba prkénka na krájení něčeho dalšího a bakterie se nám již může dostat do těla, přestože samotné syrové maso konzumovat nebudeme. Pro zničení bakterie je opravdu nutné teplo. I při zmražení dojde pouze k její deaktivaci, nikoliv zabití.

Nebezpečí dehydratace při salmonelóze

Hlavní příznakem nemoci bývají střevní obtíže. Již několik hodin po proniknutí bakterie do těla začne nemocného trápit průjem, ve stolici může být obsažena krev nebo hlen. Přidávají se křeče v břiše, pocity na zvracení až zvracení, někdy i horečka. Další nebezpečí tkví ve schopnosti bakterie Salmonely pronikat i do dalších vrstev sliznic a šířit tak infekci po celém těle.

Sponzorováno

Jak již bylo řečeno, mezi ohrožené skupiny patří zejména děti, senioři a nemocní lidé. Největším rizikem je u nich rozvoj dehydratace. Ta se projevuje apatií, vysokou únavou, oschlými sliznicemi. Pokud u dehydratovaného jedince vytvoříme na těle kožní řasu, dochází velmi pomalu k opětovnému vyrovnání kůže. U kojenců je možné sledovat poklesnutí v místě velké fontanely na hlavičce, moč je při dehydrataci přítomná ve snížené míře, má tmavší barvu a silnější zápach.

Doplnění tekutin

Základem léčby je zejména doplňovat ztráty tekutin způsobené průjmem a případně i zvracením. Vhodné je pití minerálních vod (tělu dodají navíc i potřebné ionty), ke zklidnění žaludku může posloužit černý čaj. Lze též zakoupit rehydratační roztoky v lékárně. Prodávají se ve formě prášku, který stačí rozpustit ve vodě. Obvykle se podává nápoj vychlazený, je možné jej i zamrazit a pro nejmenší z nich připravit jakési nanuky k lízání nebo ledovou drť, která ochladí trávicí cesty a bude vhodně působit proti zvracení.

Pokud dochází k dehydrataci a není možné ji v domácích podmínkách již nadále zvládnout, je třeba vzít nemocného do nemocnice, kde mu budou potřebné tekutiny dodávány pomocí infuze. Pro zlikvidování bakterií je možné dále předepsat léky (střevní desinficiencia), podávat živočišné uhlí nebo medikamenty zabraňující dalšímu zvracení.

Většina lidí se z infekce salmonelou uzdraví kombinací odpočinku a udržováním dostatečného příjmu tekutin.

Většina lidí se z infekce salmonelou uzdraví kombinací odpočinku a udržováním dostatečného příjmu tekutin.

 

Salmonela a dieta

Zcela nezbytné je při nemoci několikadenní dodržování diety. V prvních dnech lze vynechat veškeré potraviny (zejména pokud nemocný opravdu nemá na nic chuť) a soustředit se pouze na dostatečný příjem tekutin. V dalších dnech lze postupně zařazovat nedráždivé potraviny – banán, pečivo (ideálně ne zcela čerstvé), nastrouhané jablko, vařenou mrkev s brambory nebo rýží. Postupně lze přidávat další jídla, je však nutné několik dní nekonzumovat mastné a kořeněné pokrmy.

Rychlost návratu k běžné stravě se řídí zejména zdravotním stavem a pocity nemocného. Po nemoci je vhodné zařadit do jídelníčku probiotika – ať již ve formě přípravků z lékárny nebo mléčných výrobků s živou kulturou. Pomohou obnovit rovnováhu v trávicím traktu.

Sponzorováno

Prošli jste si salmonelózou? Napište nám o tom do komentářů.

Co si dále přečíst o salmonele?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva