Sponzorováno

S jakými problémy se setkávají lékaři v roce 2019? 4.83/5 (6)

S jakými problémy se setkávají lékaři v roce 2019?Soukromí lékaři, kteří provozující své ambulance, ať už jako praktici nebo specialisté, se setkávají s řadou problémů. Podle Koalice soukromých lékařů může v roce 2020 chybět v ambulancích na 800 odborníků, které nebude mít kdo nahradit. Řada doktorů dlouhodobě přesluhuje a marně hledají nástupce. Ambulance se jim nedaří prodat nebo předat. Důvodů je hned několik:

  • velký objem pacientů na jednoho lékaře;
  • přebujelá byrokracie, která ještě v roce 2018 vzrostla kvůli eReceptu a EET, které podle lékařů nefungují dobře a zbytečně zatížili soukromé praxe dalšími výdaji;
  • diskriminace ambulantních lékařů ze strany zdravotnických pojišťoven;
  • menší platy lékařů a sester než ve státních nemocnicích;
  • nedostatek a fluktuace zdravotních sester.

Ne se všechny tyto problémy je možné účinně řešit hned, protože se musí nejdříve změnit z hora. Ale s některými nedostatky při provozování soukromé praxe se dá alespoň částečně zabojovat.

Zdroj: Bigstock.com

Zdroj: Bigstock.com

I sestra potřebuje zajímavou práci

Poslední jmenovaný problém o nedostatku sester je ožehavým tématem, nejen v případě soukromých, ale i veřejných zdravotnických zařízení. Na důležitosti řešení tohoto problému se shodli také přední představitelé státu na začátku tohoto roku.

Všeobecná sestra měla přitom v minulém roce v soukromých zařízení menší plat než sestra ve státních zařízeních. To stejné platí pro většinu dalšího středního a nižšího zdravotnického personálu. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky od roku 2014 platy sester vzrostly a dostaly se na průměr platů v EU. V roce 2017 byl průměrný plat všeobecné sestry necelých 33 927 Kč zatímco v roce 2014 byl něco nad 27 134 Kč.

Sponzorováno

Výška platu ale už není pro sestry jediným faktorem, který rozhoduje, zda v práci zůstanou nebo zda kývnou na pracovní nabídku. Podstatná je pro ně také náplň práce a možnost skloubit práci s rodinou. I přesto často vídáme v ambulancích sestry, které přes své odborné vzdělání spíše zastávají roli sekretářky, která spravuje kartotéku, objednává pacienty, eviduje zdravotnické potřeby a další zdravotnický materiál. Samozřejmě, ani těmto činnostem se sestra v ambulanci nevyhne a právě tato variabilita ji dělá ještě zajímavější, ale sestry chtějí dělat i svoji odbornou práci. Pokud tedy lékař nechce, aby mu dobrá sestra zase hned odešla, měl by se zamyslet i nad organizací práce v ambulanci tak, aby zdravotní sestra využita naplno své zdravotnické vzdělání. Sestra by měla být samostatně fungující jednotka, která je pro lékaře partnerem.

Myslete na zmírnění administrativy

Pokud vás i vaše sestru trápí zbytečné papírování, zkuste si od kolegů zjistit, jak s tím pracují oni. Pomohou různá fóra na sociálních sítích a jiné diskuze. Zjišťuje si informace z různých zdrojů, abyste našli co nejefektivnější řešení. Například díky zavedení EET se objevila řada podvodníků, kteří vnutili ambulancím nepotřebné informační zařízení za několik desítek až stovek tisíc korun, přitom řešení bylo mnohem levnější a jednodušší. Řada lékařů se v tom však bohužel nevyzná a stát jim pomocnou ruku nepodal. Neustálé získávání informací od kolegů je tak jediným způsobem, jak zjistit se dopracovat co nejlepšího výsledku.

Nové softwary pomohou s organizací

I ve zdravotnictví mohou moderní technologie usnadnit práci lékaře i sestry. Na trhu tak už existuje řada softwarů, které pomohou správě kartotéky nebo zajistí organizaci fronty v čekárně, vyhledání karty následujícího pacienty. Vyzkoušejte také online objednávání do ambulance. Je to jednoduché a usnadňuje to život lékaři i pacientovi.

Zdravotnické potřeby a zařízení objednávejte online

Sponzorováno

Výdaje na zdravotnické potřeby, materiál, lékařské přístroje a pomůcky patří mezi základní a často pravidelné výdaje soukromé ambulance. Injekční stříkačky, obvazy, další potřeby, ale i lékařské přístroje a další vybavení ambulance a čekárny třeba vybírat obezřetně. Jejich ceny stoupají a kvalitnější přístroje, které jsou spolehlivější a déle vydrží, většinou mají vyšší cenu. Naštěstí také veškeré vybavení do ordinací je možné nakoupit v nejrůznějších obchodech online. Můžete tak jednoduše porovnávat ceny, hledat recenze a vše je doručeno přímo do ambulance.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva