Sponzorováno

Růžová voda a její výroba – jaké má účinky a na co je dobrá? 4.66/5 (59)

Zkuste si růžovou vodu udělat doma. Je to snadné.

Zkuste si růžovou vodu udělat doma. Je to snadné.

Růžou vodu můžete najít prakticky v každé indické domácnosti. Proč tomu tak je? Je to vlastně jednoduché. Růžová voda je nepochybně magický lektvar pro krásu a je pozoruhodně univerzální. Ať už máte mastnou, suchou nebo jinou pokožku, můžete bez obav růžovou vodu používat.

To je to, co z ní činí tajemství krásy nebo spíše tajnou zbraní žen po celém světě. Při nákupu růžové vody buďte obezřetní, abyste koupili pouze 100% čistou růžovou vodu, tj. destilovanou vodu s růží (což je vedlejší produkt růžového oleje) bez chemických látek.

Co je to tedy růžová voda?

Růžová voda vzniká destilováním růžových okvětních plátků parou. Růžová voda je krásně voňavá a někdy je používána jako mírná přírodní vůně jako alternativa k chemicky naplněným parfémům.

Trošku informací z historie

Používání růžové vody se datuje už někdy do raného Egypta, kdy ji Kleopatra používala jako přirozenou přípravu v režimu péče o pleť. To je reference co? Nyní můžeme i my následovat kroky nejslavnější královny krásy.

TOP 12 účinků růžové vody

Růžová voda se tradičně používá v kosmetických výrobcích, potravinářských a nápojových produktech. Má tedy mnoho potenciálních přínosů pro naši krásu i zdraví. Podívejte se na náš přehled benefitů.

1. Pomáhá potlačit podráždění pokožky

Jedním z největších přínosů růžové vody jsou její silné protizánětlivé vlastnosti. Tyto vlastnosti mohou pomoci při léčbě různých onemocnění, jak vnitřních, tak i vnějších. Může dokonce zmírnit příznaky ekzému nebo růžovky. Růžová voda pomáhá udržovat rovnováhu pH pokožky a také kontrolu nad nadbytečným mazem na pleti. Růžová voda pomáhá hydratovat, revitalizovat a zvlhčovat pokožku. Prostě jí dodává osvěžující vzhled.

2. Zklidňuje bolest v krku

Lékaři často předepisují antibiotika na bolest v krku, ale možná můžete také vyzkoušet růžovou vodu. Růžová voda se tradičně používá k uklidnění bolestí v krku. Výzkumy pro tuto skutečnost však ještě musí proběhnout.

3. Snižuje zčervenání kůže

Růžová voda je používána jako kosmetický přípravek již tisíce let, takže není překvapením, že může zlepšit kvalitu pleti a snížit zarudnutí pokožky. Její antibakteriální vlastnosti mohou pomoci snížit příznaky akné. A její protizánětlivé vlastnosti mohou snížit nepříjemné zarudnutí a otoky pokožky.

Růžová voda pomáhá vyčistit póry a tónovat pokožku. Aplikace růžové vody po napaření pleti stahuje kapiláry, snižuje začervenání a skvrnitost.

4. Pomáhá v prevenci a léčbě infekcí

Růžová voda má silné antiseptické vlastnosti, které mohou zabránit a léčit infekce. Z tohoto důvodu je růžová voda často zahrnuta v různých přírodních a léčivých prostředcích. Jedna studie dokonce zjistila, že při použití růžové vody v očních kapkách její antiseptické a analgetické vlastnosti pomohly při léčbě očních onemocnění.

5. Obsahuje antioxidanty

Okvětní lístky růží a růžový olej obsahují řadu silných antioxidantů, které mohou chránit buňky před poškozením. Jedna studie zjistila, že tyto antioxidanty mají potenciální inhibiční účinky na lipidovou peroxidaci. Tím je zajištěna silná ochrana buněk v našem těle.

Sponzorováno

6. Léčí řezy, jizvy a popáleniny

Růžová voda má antiseptické a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají rychleji léčit zranění. Tyto vlastnosti mohou pomoci vyčistit a potlačit infekci v ranách a popáleninách. Růžová voda může také pomoci řezným ranám, popáleninám a dokonce i jizvám k rychlejší léčbě a regeneraci.

7. Zlepšuje náladu

Růžová voda může mít silné antidepresivní a antianxiální (protiúzkostné) vlastnosti. Studie z roku 2011 zjistila, že extrakt z růžových okvětních lístků velmi pomáhá u myší uvolnit centrální nervový systém. To vedlo k antidepresivním a protiúzkostným účinkům.

Aroma růží obecně je silným prostředkem pro zlepšení nálady. To si pamatujte.

8. Snižuje bolesti hlavy

Růžová voda a růžový esenciální olej se běžně používají v aromaterapii, která pomáhá zmírnit bolesti hlavy. To může být způsobeno antidepresivními účinky popsanými výše. Jedna studie opravdu zjistila, že výpary růžové vody mohou efektivně potlačovat bolesti hlavy. Další možností je použití kapesníku namočeného v růžové vodě. Dejte si ho na hlavu. Nechte působit po dobu 45 minut.

9. Zpomaluje stárnutí

Růžová voda se často nachází v kosmetických přípravcích, jejichž cílem je zlepšit vzhled vrásek. A výrobci moc dobře vědí, proč růžovou vodu ve svých produktech používají. To proto, že může mít skutečně účinky proti stárnutí. Takže kromě uklidnění podrážděné pokožky může při lokální aplikaci růžová voda snížit vzhled vrásek.

10. Zlepšuje problémy s trávením

V lidové medicíně je růžová voda používána k podpoře trávení a ke zlepšení problémů s trávením. Podle studie z roku 2008 existují důkazy o tom, že růžová voda může pozitivně ovlivnit trávení a zmírnit problémy s trávením. Může také zlepšit sekreci žlučníku, což dále může pomoci s trávením.

11. Super na vlasy

Vynikající hydratační vlastnosti růžové vody zvyšují kvalitu vlasů. Může pomoci léčit mírné záněty pokožky hlavy a pomůže vám zbavit se lupů. Růžová voda také funguje jako přírodní kondicionér, revitalizuje vlasy a podporuje jejich růst.

12. Pomáhá usnout

Vůně růžové vody na polštáři vám může pomoci se spánkem. Budete spát lépe, takže se probudíte osvěžení.

Jak růžovou vodu použít?

Můžete si koupit růžovou vodu v obchodě, nebo si i můžete vyrobit i sami. Jakmile ji máte, můžete ji použít různými způsoby, včetně těch následujících:

  • Používejte růžovou vodu jako čisticí prostředek na obličej nebo jako toner. Prosté opláchněte obličej s růžovou vodou, jakmile si ho umyjete normálním čisticím prostředkem.
  • Použijte ji v různých receptech. Známý je třeba ledový čaj s růžovou vodou.
  • Vytvořte růžový vodní sprej nalitím do lahvičky. Můžete zaprášit růžovou vodu na zápěstích, na obličej nebo dokonce na polštář.

Jak si udělat růžovou vodu doma?

Pro domácí růžovou vodu budete potřebovat:

  • Organické růže (tolik, kolik chcete – například 7 růží)
  • Destilovaná voda (dostatečné množství k pokrytí okvětních lístků z růží – používáme asi 1,5 litru)

Jak postupovat?

  1. Odstraňte okvětní lístky ze stonků a opláchněte je vlažnou vodou, abyste odstranili nechtěné zbytky nečistot a tak.
  2. Dejte okvětní lístky do velkého hrnce a zalijte dostatečným množstvím destilované vody, abyste prostě zakryli ty lístky (ne více, nebo si tak zbytečně hodně zředíte růžovou vodu).
  3. Sporák zapněte na střední stupeň, přiveďte vodu k varu a zakryjte.
  4. Nechte vařit tak 20-30 minut nebo dokud okvětní lístky neztratí barvu a nebudou bledě růžové.
  5. Přeceďte (přefiltrujte) směs, abyste oddělili okvětní lístky od vody.
  6. Vyhoďte okvětní lístky a dejte vodu do skleněné nádoby.

Sponzorováno

A co vy? Používáte nějak růžovou vodu?

A co si dále přečíst o růžové vodě?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva