Obsah článku
Aniž byste si to možná uvědomovali, během svého života zažíváte celou řadu situací, kdy svému sluchovému ústrojí nějak neprospíváte, ba dokonce dochází také k tomu, že mu dokonce škodíte. O jaké situace se může jednat? Buďte si jisti, že některé rozhodně překvapí i vás samotné.
Neustálé čištění pomocí ušních tyčinek
Ušní hygiena je samozřejmě velmi důležitá, ale nutno říci, že se nic nemá přehánět. Pokud jde o maz, který se tvoří v ušním kanálku, tak ten má díky své konzistenci schopnost toho, že sám z ucha vytéká (např. při kousání potravy apod.). Proto by čištění mělo být založeno spíše na tom, že ho odstraňujete z viditelných míst, nebo ho během sprchování vyplavíte jemným proudem vody. Co je rozhodně chybou, která vašemu ušnímu ústrojí nijak neprospívá, to je špatné čištění za pomoc ušních tyčinek. Máme na mysli situaci, kdy si uši čistíte tak intenzivně, že tyčinku zasouváte, co nejhlouběji to jenom jde. Co vám to může způsobit? Mezi hlavní problémy může patřit:
- Riziko posouvání ušního mazu zpět k bubínku
- Riziko ucpání ucha ušním mazem
- Riziko protržení ušního bubínku (extrémní případ)
Ze si přečtěte jak správně na ušní hygienu.
Potápění bez zkušeností
Pokud se jedná o takzvané šnorchlování, riziko zde téměř nehrozí – tedy pokud pomineme možné problémy s infekcí, která může být spojena s bakteriemi ve vodě. Klasické potápění ale už rizikem být může. Platí, že čím větší hloubka, tím více hrozí problémy spojené nejenom s možným tlakem – přetlakem a pod tlakem, ale tím více je reálné i riziko protržení ušního bubínku.
Zkušení potápěči nejenom že vědí, jaké hloubky si mohou dovolit, ale znají i správné tempo potápění i vynoření, stejně jako umí částečně tlak v uchu regulovat. Amatéři, kteří však absolvují třeba jenom několikahodinový kurz v tomto směru, mohou velmi riskovat. Když už se chcete amatérsky potápět, je vždy lepší absolvovat několik prvních ponorů se zkušeným odborníkem, od kterého získáte nejenom potřebné zkušenosti, ale budete moci od něho také jednoduše okoukat ty správné návyky a postupy, které později přijmete za vlastní a logicky i zcela automaticky u každého ponoru pod hladinu.
Nadměrný hluk
Nemalým problémem, který se může výrazně podepisovat na kvalitě vašeho sluchu, je pochopitelně nadměrný hluk. Tomu byste se měli co možná nejvíce vyhýbat. Pokud jste milovnice třeba hlasité hudby, není to pro vaše uši rozhodně nic pozitivního. Pokud jste naopak vystaveni hluku v práci, mělo by být na místě použití různých ochranných pomůcek. A to jak ve formě špuntů, tak třeba také ve formě klasických sluchátek. Čím větší je intenzita hluku, a čím jen dlouhodobější, tím vyšší je riziko poškození sluchu. A to jak částečné, tak i trvalé.
Sponzorováno
Konkrétní hladinou, kterou odborníci označují jako reálně hrozivou, je zhruba 140 decibelů. Pokud vás pro představu zajímá, jak velký hluk může být součástí okolí, podívejte se na několik našich příkladů:
- Běžný hovor nebo šepot přímo do ucha – 50 decibelů
- Klasický ruch dopravy ve frekventovaném městě – 90 decibelů
- Práce s motorovou sbíječkou – 130 decibelů
Např. je sluch ohrožen, budeme-li vystaveni hladině 100 decibelů po 2 hodiny nebo 90 decibelům 20 hodin.
Náušnice, nebo piercing
Máte rádi náušnice? Jestliže ano, pohlížejte na ně nejenom na doplňky vaší krásy, ale pohlížejte na ně také jako na jedno z možných rizik, které se mohou dotýkat vašeho sluchového ústrojí. I proto mějte na paměti, že když už chcete mít uši propíchnuté, vždy by měl daný krok provádět odborník. Totéž platí třeba v případě, kdy necháte propíchnout uši své malé dcerce. A jaké je zde riziko? Pokud nejsou dodrženy hlavní zásady hygieny, a to během zákroku, ale i později, může dojít k infekci vnější chrupavky. Odtud už je to jenom kousek do okolních tkání a samozřejmě do oblasti středního ucha. Pamatujte také na to, že tato infekce může nejenom poškodit váš sluch, ale při dlouhodobém neléčení se může dostat dokonce až do mozku.
Koupání v ledové vodě
V souvislosti s potápěním jsme již lehce nastínili to, že problémem pro vaše ušní ústraní rozhodně může být koupání ve špatné vodě, plné bakterií. Kromě toho ale škodí i koupání ve vodě, která je příliš studená. Pokud patříte mezi vyznavače otužování, doporučujeme se osvěžovat tak, aby došlo k co možná nejmenšímu kontaktu studené vody s uchem. Ta by mohla způsobit podráždění ušního kanálku, vlivem čehož by se v něm mohly začít pomalu vytvářet nepříjemné kostěné výběžky. Na základě toho dojde k situaci, kdy můžete nejenom hůře slyšet, ale může dokonce dojít také k tomu, že můžete i ohluchnout. Samozřejmě podobně jako v případě řady jiných zmíněných situací se tento stav týká hlavně pravidelného dráždění daného kanálku. Pokud jde jenom o nárazový kontakt se studenou vodou, tělo si s touto situací dokáže poradit celkem snadno.
Prevence poškození sluchu. Jak předejít jeho sluchu?
Doporučení jsou asi jasná, ale přesto je zmíníme:
- Přecházejte poškození sluchu hlasitými zvuky, jako je třeba hudba nebo pracovní prostředí. Používejte ochranné pomůcky, sluchátka, špunty do uší a podobně. Pobýváte -li v hlučném prostředí, dopřejte si přestávky v tichém prostředí.
- Nic si nedávejte do ucha, nic co by vaše ucho nebo váš sluch mohlo poškodit.
- Posloucháte-li přehrávač a používáte-li při tom sluchátka, dejte přednost těm, které se nevkládají do uší, ale která uši obalují – jsou bezpečnější než klasické „pecky“.
VIDEO: Hluk a sluch
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Uši - zdraví a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články