Obsah článku
Máte sedavé zaměstnání a trávíte celé hodin vsedě za pracovním stolem? Vaše záda i paže mohou při nesprávném výběru židle nebo nesprávném sezení trpět. Pokud tuto občasnou bolest nebudete řešit, riskujete dlouhodobé problémy, kterých se budete zbavovat hůře. A tady se dostáváme ke klíčovému pojmu: syndromu RSI neboli poškození z trvalého namáhání.
Jakým problémům nejčastěji čelí lidé pracující vsedě u počítače?
Jsou to tyto problémy:
- poškození zad a krční páteře
- bolesti hlavy
- bolesti rukou, zápěstí, loktů a ramen
- syndrom tenisového loktu
- syndrom karpálního tunelu
- poškození hybnosti ramenních pletenců
Jak problémy řešit?
Je třeba upravit si své pracoviště a dbát na správné sezení. Prvním a nejdůležitějším bodem bude správný výběr kancelářské židle. Je třeba, aby židle odpovídala vašim tělesným proporcím, byla nastavitelná a podporovala jednotlivé části těla. Tak může při sezení ulehčovat vaší páteři, pažím a předcházet případné migréně způsobené nesprávným sezením.
Jak vybrat kancelářskou židli
Jaké jsou ty nejdůležitější body, na které byste se při výběru židle měli zaměřit?
Sponzorováno
Doba sezení
Existují židle, které vypadají profesionálně, přitom jsou vhodné jen pro krátkodobé sezení do 3 hodin. Pokud vaše židle má sloužit po celý den, ověřte si, že je vhodná pro dlouhodobé sezení.
Nastavitelný sedák a opěrák
Tyto dva prvky tvoří základ konstrukce židle a je třeba, aby bylo možné je nastavit podle výšky postavy. Platí totiž, že při sezení musíte mít chodidla položená na zemi, v kolenou i v pase byste měli mít odpovídající úhly a přitom se při sezení cítit pohodlně.
Bederní opěrák
Tato nepříliš častá součást kancelářských židlí dokáže s vašimi zády divy. Bederní opěrák nastavený do správné pozice vás bude motivovat ke vzpřímenému sezení a přitom vám bude udržování této polohy usnadňovat.
Područky
Tím, že si můžete ve správné pozici opřít lokty na područky, se vám bude snadněji pracovat na počítači a přitom nebudete příliš namáhat určité části těla. Ulehčíte zejména pažím a ramenním svalům. Pokud by vám područky z nějakého důvodu nevyhovovaly, jednoduše zvolte kancelářskou židli bez područek.
Co vám dále pomůže
Dbejte také na to, aby i další prvky podporovaly vaše správné ergonomické sezení. Zaměřte se například na výšku stolu, umístění obrazovky vašeho počítače nebo vhodnou kancelářskou myš.
A co si dále přečíst na toto téma?
VIDEO: Správné sezení na židli
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Problémy a zdraví zad
Přečtěte si také naše další články