Obsah článku
Rozchodnici se také říká Zlatý kořen
Rozchodnice růžová se vzhledem k citronově až zlatavé barvě kůry kořenů lidově nazývá zlatý kořen. Přívlastek růžová dostala podle specifické vůně připomínající růži. Je známa také pod názvy kořen růžový, rodiola růžová. Je to rostlina, rostoucí v horách a na kamenných loukách. Na Slovensku i v Čechách patří mezi zákonem chráněné rostliny.
Roste především ve vysokohorských oblastech bývalého SSSR (jižní Sibiř, Ural, Zabajkalí), Mongolska, Číny, západní a střední Evropy a Balkánu. Odborníci věnují výzkumu biologických účinků rozchodnice velkou pozornost. Výsledky fytochemických studií z posledních let pouze potvrzují opodstatněnost jejího širokého použití v tradiční lidové medicíně, kde se už staletí užívá zejména jako tonikum při rekonvalescenci.
Rozchodnice se pěstují pro listí a květy – hodí se do skalky nebo přední části smíšeného nebo trvalkového záhonu. Daří se jí ve středně úrodné půdě, na plném slunci.
Rozchodnice růžová a její pěstování
Na pěstování vyžaduje v našich podmínkách slunné stanoviště. Nesnáší hladinu spodní vody a zamokřené stanoviště. Hodně jí vyhovuje propustná humusovitá zemina.
Semena vyséváme na jaře, případně na podzim. Po jarním výsevu klíčí asi po měsíci. Při vegetativním množení použijeme koncem léta silné odřezky tak, aby na každém odřezku byly puky-odřezky. Uložíme je do nádoby se zeminou a ponecháme přes zimu v místnosti bez mrazu.
Rozchodnice růžová a zdraví
A proč je Rozchodnice cennou bylinkou?
1. Obsahuje cenné látky pro naše zdraví
Obsahuje flavonoidy, heteroglykosoidy, steroidy, třísloviny a jiné cenné látky.
2. Zvyšuje výkonnost – skvělá pro sportovce
Účinně působí na vitalitu a energii v oblasti těla i duše. Proto je vhodná pro všechny, kteří jsou vystaveni zvýšené duševní a fyzické zátěži. Dobře prozkoumány jsou její pozitivní účinky na fyzickou výkonnost – od 70. let je pro tento účel dokonce hojně využívaná vrcholovými sportovci v zemích bývalého SSSR i dalších státech.
Kromě toho také podporuje a harmonizuje vylučování tzv. neurotransmiterů, což jsou látky zjišťující proces nervových vzruchů, a příznivě tak ovlivňuje náladu, duševní rovnováhu a emocionální stabilitu.
3. Zvyšuje také vitalitu, podporuje vylučování inzulínu
Tonizující účinky této rostliny jsou známy na Altaji více než 400 let. Pro místní lidi byla prostředkem zvyšujícím pracovní schopnosti a léčila mnohé onemocnění. Tradiční čínská medicína rozchodnici po staletí využívá k podpoře vylučování inzulínu a zvýšení vitality.
Sponzorováno
4. Snižuje vysoké teploty
Má pozitivní vliv na astenické stavy po infekčních onemocněních, intoxikacích. Snižuje vysoké teploty, léčí žaludeční a také některé gynekologické problémy. Aktivuje funkci štítné žlázy, je však třeba dát pozor, protože zvyšuje krevní tlak.
5. Upravuje spánek i chuť k jídlu
Při stavech vyčerpání a nespavosti z nervozity přípravek z rozchodnice upraví spánek, chuť k jídlu a navodí psychické uvolnění.
6. Má výborný vliv na kognitivní vlastnosti
Zlepšuje paměť (podle některých zdrojů údajně více než žen-šen), potlačuje únavu, stimuluje přirozenou hormonální aktivitu, zvyšuje imunitní reakci organismu a má i detoxikační účinky.
7. Super pro srdce a cévy
Příznivě ovlivňuje funkci srdce a cév, má výrazné antioxidační účinky.
8. Zrychluje metabolismus
Přispívá k zrychlenému metabolismu a ovlivňuje pocit hladu, takže se využívá i jako doplněk redukčních diet.
Benefity rozchodnice růžové v kostce
Účinky na zdraví této bylinky v kostce jsou:
- Působí proti stresu a depresi, má normalizační vliv na psychologické funkce jedince
- Při stavech vyčerpání a nespavosti z nervozity přípravek z rozchodnice upraví spánek, chuť k jídlu a navodí i psychické uklidnění
- Posiluje funkce srdečního svalu
- Reguluje srdeční rytmus
- Má kardioprotektivní účinek
- Má adaptogenní účinky a zlepšuje imunitu
- Zlepšuje imunitní průzkum (protinádorový účinek)
- Zmírňuje škodlivé účinky chemoterapie
- Zvyšuje sportovní výkon
- Zlepšuje duševní funkce
- Harmonizuje sexuální funkce u obou pohlaví
- Harmonizuje regulaci cukru v krvi
- Chrání játra
- Má silné antioxidační účinky na úrovni buněk
- Je vhodná na prevenci nemocí a anomálií souvisejících s vyšším věkem.
- Normalizuje tělesné funkce bez ohledu na existující chorobný stav – koriguje hypo nebo hyperfunkční poruchu organismu.
- Pro organismus neškodná a netoxická rostlina.
Jak bylinku užívat?
Rusku a v některých dalších zemích jsou k dispozici nejen léčivé extrakty, ale také tonizující nealkoholické nápoje. U nás se setkáváme nejčastěji s tinkturou z této bylinky.
Na závěr malé upozornění: je vhodné ji nepoužívat dlouhodobě a nadměrně.
Bojujte s civilizačními chorobami – třeba pomocí bylinek
Nezapomínejme, že každý máme zodpovědnost za své zdraví a za svůj osud. Každý kdo si vybral tuto cestu, měl by volit způsoby a metody, které vedou k prevenci před civilizačními chorobami a k dobrému zdraví. Ptáte se, které to jsou?
- změna postoje k životu
- změna stravy
- občasné léčebné půsty
- pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu
- úprava celého režimu dne
- zařazení bylinné léčby, která je pro dobré zdraví nezbytná, protože jsme součástí přírody.
Vše z přírody, bylinné prostředky jsou nám nápomocné při řešení zdravotních problémů, ale sílu zvítězit nad onemocněním musíme mít v sobě, musíme využít další možnosti a zvolit si cestu, bojovat a hlavně nevzdávat se. Nezapomínejme že bylinky účinkují v souladu a v harmonii s přírodou – léčí pomalu, postupně a výsledek je trvalejší.
VIDEO: Rhodiola – rozchodnice růžová
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články