Sponzorováno

Rakovina (nádory) míchy – příznaky, příčiny a léčba 4.62/5 (29)

Rakovina (nádory) míchy - příznaky, příčiny a léčbaPáteřní nádory jsou ty, které se vyvinou ve vašem páteřním kanálu nebo v kostech vaší páteře. Nádor míchy, nazývaný také intradurální nádor, je nádor páteře, který začíná v míše nebo v obalu míchy (dura – zevní obal centrálního nervového systému). Tumor, který postihuje kosti páteře (obratle), se nazývá páteřní nádor.

Nádory míchy mohou být klasifikovány jako jeden ze tří různých typů v závislosti na tom, kde se vyskytují vzhledem k ochranným membránám míchy.

Hlavní typy intradurálních nádorů jsou:

  • Intramedulární nádory začínají v buňkách v samotné míše, jako jsou gliomy, astrocytomy nebo ependymomy.
  • Extramedulární nádory rostou buď v membráně, která obklopuje míchu, nebo v nervových kořenech, které vedou z míchy. Ačkoli nevzniknou uvnitř samotné míchy, tyto typy nádorů mohou ovlivnit funkci míchy tím, že způsobí kompresi míchy a další problémy. Příklady extramedulárních nádorů, které mohou ovlivnit míchu, zahrnují meningiomy, neurofibromy, schwannomy (Schwannom – neurilemmom, případně neurinom – je benigní tumor ze Schwannových buněk postihující periferní myelinizované nervy a míšní kořeny) a nádory nervového pláště.

Nádory z jiných částí těla se mohou rozšířit (metastázovat) na obratle, podpůrnou síť kolem míchy nebo ve vzácných případech na samotnou míchu.

Nádory míchy nebo růsty jakéhokoli druhu mohou vést k bolesti, neurologickým problémům a někdy paralýze. Tato rakovina může být život ohrožující a způsobit trvalou invaliditu.

Léčba rakoviny páteře může zahrnovat chirurgii, radioterapii, chemoterapii. Nádory míchy jsou mnohem méně časté než třeba mozkové nádory. Míšní nádory můžeme rozdělovat podle několika typů.

Typy rakoviny míchy

Nádory míchy mohou být primární nebo sekundární.

  • Primární nádory míchy mohou být rakovinné nebo nekarcinogenní. Mohou pocházet z buněk uvnitř nebo vedle míchy. Pouze asi třetina primárních míchy pochází z buněk v míše. Tyto nádory mohou procházet uvnitř míchy a způsobit vytvoření dutiny plněné tekutinou – syringomyelie je označení pro přítomnost kavity v míše vyplněné tekutinou, takováto kavita se nazývá syrinx.

    Většina primárních nádorů míchy pochází z buněk vedle míchy, např. vrstvy tkáně, které pokrývají míchu. Meningiomy a neurofibromy, které pocházejí z buněk vedle míchy, jsou nejběžnější primární nádory páteře. Jsou nekarcinogenní.

  • Sekundární nádory míchy, které jsou častější, jsou metastázy rakoviny pocházející z jiné části těla a jsou tedy vždy rakovinné. Metastázy se nejčastěji šíří na obratle od rakovin, které pocházejí z plic, prsou, prostaty, ledvin nebo štítné žlázy. Metastázy zpravidla vyvíjejí tlak (kompresi) na mích. Lymfomy se mohou také rozšířit do páteře a stlačit míchu.

Dále dělíme nádory mícha dle toho, z jakých buněk se vyvinou.

  • Astrocytom – Astrocytom je nejčastějším gliomem. Objevuje se u dětí i u dospělých. Roste pomalu. Po chirurgickém vyjmutí se může opět objevit. Astrocytomy mají benigní i maligní formy, mohou se dokonce zvrhnout i ve velmi zhoubný glioblastom.
  • Chordom – Chordom je maligní nádor, který se tvoří z pozůstatků embryonální míchy. Toto onemocnění je vzácné. Vyskytuje se na axiálním skeletu, predilekčně v křížové oblasti (50-60 %).
  • Ependymom – Ependymom je nádor centrálního nervového systému, který se může vyskytovat v mozku a v míše. Ependymom vzniká z ependymových buněk. Vyskytují se na stěnách mozkových dutin a v míšním kanálu. Ependymom bývá také častým nádorem míchy. Ependymom se objevuje zejména u dětí a mladých lidí.
  • Gliom – Gliom vzniká z buněk podpůrné mozkové tkáně a podle chování je můžeme dělit na nízce agresivní a vysoce agresivní. Jednotlivé poddruhy gliomů jsou např. glioblastom či astrocytom.
  • Meningiom – nádor vycházející z obalů mozku a míchy (meningy). Pomalu rostoucí nádor, který má nezhoubný charakter. S ohledem na lokalizaci v CNS však může působit různě vážné obtíže (např. epilepsii).
  • Neurofibrom – Neurofibrom je poměrně často se vyskytující nezhoubný nádor, který vzniká z buněk tvořících obaly nervových vláken (Schwannovy buňky).
  • Schwannom – Neurinom (vhodný název pro schwannom) je nezhoubný (benigní) nádor vycházející z Schwannových buněk obalujících jednotlivá nervová vlákna a tvořících myelinovou pochvu. Zvláštním druhem je vestibulární schwannom.

Nádory míchy jsou méně častou skupinou nádorů a ve většině případů jsou nezhoubné. Nádory míchy jsou tedy relativně vzácné, ale jejich význam je velmi vysoký kvůli silnému dopadu na kvalitu života pacientů.

Sponzorováno

Příznaky (symptomy) rakoviny míchy

Míšní nádory mohou způsobit různé příznaky, zvláště když rostou. Tyto nádory mohou negativně ovlivnit vaši míchu nebo nervové kořeny, krevní cévy nebo kosti vaší páteře. Příznaky nádoru míchy mohou být:

  • Bolest v místě nádoru v důsledku růstu nádoru
  • Bolesti zad, které často vystřelují do jiných částí těla
  • Oblast je méně citlivá na bolest, teplo a chlad
  • Omezená funkce střev nebo močového měchýře
  • Obtížná chůze, někdy vedoucí k pádům
  • Bolesti zad jsou v noci horší
  • Ztráta citu nebo svalové slabosti, zejména v pažích nebo nohou
  • Erektilní dysfunkce
  • Svalová slabost, která může být mírná nebo těžká, v různých částech vašeho těla

Bolesti zad jsou běžným časným příznakem nádorů páteře. Bolest se může také rozšířit ze zad do boků, nohou nebo paží a může se časem zhoršovat – dokonce i při léčbě.

Lidé tedy mohou mít slabé svaly, ztrácejí pocit v určitých oblastech těla nebo úplně nemohou ovládat funkce střev a močového měchýře.

Tlak na míchu může také zablokovat přívod krve do míchy, což má za následek smrt tkání, akumulaci tekutin a otok. Akumulace tekutin může blokovat větší množství krve, což vede k začarovanému kruhu a dalšímu poškození. Symptomy způsobené tlakem na míchu se mohou rychle zhoršovat.

Diagnóza rakoviny míchy

Stlačení (komprese) míchy nádorem musí být diagnostikována co nejdřív a pak i okamžitě ošetřena, aby se zabránilo trvalému poškození.

Lékaři zvažují možnost vzniku nádorového onemocnění míchy u lidí, kteří trpí určitými druhy rakoviny v jiných částech těla, a kteří mají bolest v určité oblasti páteře a kteří mají určité vzory slabosti nebo brnění. Vzhledem k tomu, že mícha je uspořádána určitým způsobem, mohou lékaři lokalizovat nádor tím, že určují, které části těla nefungují normálně.

Lékaři musí vyloučit další poruchy, které mohou ovlivnit funkci míchy, jako je nějaké zranění, zánět míchy, nedostatečný přívod krve do míchy nebo komprese kapsami hnisu (abscesu) nebo krevní sraženinou.

Několik procedur může pomoci lékařům diagnostikovat nádor míchy. Magnetická rezonance (MRI) je považována za nejlepší postup pro vyšetření všech struktur míchy a páteře. Pokud není k dispozici magnetická rezonance, může se místo toho provést myelografie (rentgenové kontrastní zobrazení míchy) počítačovou tomografií (CT). Rentgenové záření může vykazovat pouze změny v kostech a mnoho nádorů neovlivňuje kosti, když jsou v raném stádiu.

Pro diagnostiku přesného typu nádoru, zejména primárních nádorů míchy, je někdy nutná biopsie. Biopsie není zapotřebí pro nádory míchy, které jsou výsledkem metastáz, pokud je rakovina diagnostikována jinde v těle. Biopsie často vyžaduje chirurgický zákrok, ale někdy může být provedena pomocí jehly s CT nebo MRI, která lékařům pomáhá při umístění jehly do nádoru.

Léčba rakoviny míchy

V ideálním případě je cílem léčby nádorového onemocnění úplné odstranění nádoru, ale tento cíl může být komplikován rizikem trvalého poškození míchy a okolních nervů. Lékaři musí také vzít v úvahu váš věk a celkové zdraví. Typ nádoru a zda vniká do páteře nebo páteřního kanálu, nebo se rozšířil do vaší páteře odjinud ve vašem těle, to vše je třeba zvážit při určování plánu léčby.

Pokud příznaky naznačují, že nádor stlačuje míchu, kortikosteroidy (např. Dexamethason) se okamžitě podávají ve vysokých dávkách, aby se otok zmenšil. Tyto nádory jsou léčeny co nejdříve, často chirurgicky.

Mnoho nádorů míchy a páteře lze chirurgicky odstranit. Pokud nelze odstranit nádory, používá se radiační terapie, někdy po chirurgickém zákroku ke zmírnění tlaku na míchu.

Zotavení závisí obecně na tom, jak rychle začne léčba a kolik škody je už způsobeno. Odstranění meningiomů, neurofibromů a některých dalších primárních nádorů míchy může vést k vyléčení. Pokud má nádor zřetelné hranice a nerozšířil se od jiného místa v těle, odstranění způsobuje, že se příznaky vyřeší přibližně u poloviny lidí.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenost s nádorem míchy? Doufáme, že ne. Ale za komentáře rádi budeme.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva