Sponzorováno

Radon a jeho vliv na zdraví 4.46/5 (13)

  • Radon je radioaktivní plyn, který vzniká přirozeným rozpadem uranu, thoria a radia v půdě, horninách a vodě. Je bezbarvý, bez zápachu a bez chuti, takže ho není možné vnímat lidskými smysly.
  • Radon může být uvolňován z podloží do ovzduší a v některých případech se hromadí uvnitř budov, zejména ve špatně větraných prostorech, jako jsou sklepy a přízemí.
  • Vystavení radonu může mít závažné zdravotní důsledky, především kvůli jeho radioaktivním vlastnostem. Největší riziko spočívá v tom, že se radon může dostat do plic při dýchání, kde jeho radioaktivní rozpad způsobuje poškození buněk a tkání.
  • Radon je druhou nejčastější příčinou rakoviny plic po kouření. Odhaduje se, že ročně způsobuje tisíce úmrtí na rakovinu plic po celém světě. Riziko je obzvláště vysoké u kuřáků, kteří jsou vystaveni radonu.
  • Vystavení radonu je rizikové především při dlouhodobém pobytu ve vyšších koncentracích.

Co je radon?

Radon je přirozeně se vyskytující radioaktivní plyn. Vzniká, když se uran, thorium a radium rozkládají v půdě, hornině a vodě. Poté je vypuštěn do vzduchu. Radon je bez zápachu, chuti a neviditelný. Dlouhodobé vystavení vysokým hladinám radonu může být nebezpečné pro vaše zdraví.

Jak dochází k vystavení radonu?

Radonu jste vystaveni, když ho vdechujete. Vysoké množství radonu se může nacházet na pracovišti, ve škole nebo v jakékoli budově. Ve svém domě trávíte nejvíce času, takže tam je expozice radonu nejpravděpodobnější.

Radon se může dostat skrz zemi a do vašeho domova potom přes trhliny v základech. Jakmile projde trhlinami, může se zachytit uvnitř domu, kde se pak hromadí. Do vašeho domova se může dostat třeba i přes vodu ze studny. Vzácně bylo zjištěno, že stavební materiály uvolňují radon do budov. Ale to dnes už moc nebývá.

K expozici radonu může dojít v jakémkoli typu domu, ať už má suterén, sklep nebo je postaven na základové desce. Ale je pravděpodobnější, že se hromadí v domácnostech, které jsou:

  • velmi dobře izolované
  • dobře utěsněné
  • nachází se tam, kde půda obsahuje hodně uranu, thoria a radia

Přibližně jeden z 15 domů má vysokou hladinu radonu. Nejvyšší koncentrace radonu bývá v suterénu nebo v prvním patře.

Jak se radon dostává do domu

Jak se radon dostává do domu

 

Jak otestovat svůj domov na radon

Nestačí vědět, že sousedův dům byl otestován, protože hladiny radonu se mohou v jednotlivých budovách lišit. Jediný způsob, jak s jistotou zjistit, zda máte doma příliš mnoho radonu, je otestovat jej. Můžete to udělat sami, i bez pomoci profesionála.

Rychlé otestování

Pokud spěcháte, můžete použít takový rychlý test. Některé z těchto testů měří radon jen 2 nebo 3 dny, zatímco jiné měří až 90 dní. Pro tento rychlý test budete muset mít okna a dveře co nejvíce zavřené a nepoužívejte ventilátory, které přivádějí vzduch zvenčí.

Dlouhodobé testování

Hladiny radonu se mění ze dne na den a z měsíce na měsíc, takže z dlouhodobého testu získáte nejpřesnější výsledky. Tyto testy měří hladiny radonu po dobu delší než 90 dní. Pro dlouhodobé testování se obvykle používají detektory alfa-stop.

V každém případě jsou testy poměrně levné a snadno se používají. Existují ale i profi dražší detektory radonu.

Pro přesné výsledky je vždy důležité pečlivě dodržovat pokyny na balení. Testovací soupravy by měly být umístěny v suterénu nebo nejnižší úrovni domu. Jakmile máte zařízení na svém místě, nemusíte dělat nic jiného.

Když je test dokončen, je to jednoduše otázka zabalení podle pokynů a odeslání zpět k analýze. Výsledky byste měli mít během několika týdnů.

Co dělat, pokud má váš domov vysokou úroveň radonu

Hladina radonu 4 picoCurie na litr (pCi/L) nebo více se považuje za vysokou.

Většinou pak můžete snížit množství radonu, aniž byste museli provádět velké rekonstrukce domů nebo utrácet jmění.

Můžete:

  • Utěsnit trhliny a otvory v základu, abyste snížili množství radonu, který může vniknout dovnitř vašeho domu.
  • Nainstalujte systém redukce radonu s odsáváním půdy – ventilační potrubí a ventilátorový systém. Tří- nebo čtyřpalcová trubka „odebírá“ radon zespodu domu a odvětrává jej ven. Tím zabráníte jeho hromadění uvnitř vašeho domova.
  • Vytvořte vrstvu nepropustnou pro plyny pod deskou nebo podlahou. Pak radon zůstane pod vaším domem, ale funguje to pouze v případě, že máte suterén nebo deskový základ.
  • Nainstalujte speciální plastovou fólii. Tak se zabrání pronikání radonu do vašeho domova.

Pokud vaše hladiny radonu nejsou 4 pCi/L nebo vyšší, ale blíží se, možná by také stálo za to zvážit některé z těchto úprav.

Sponzorováno

Jaké jsou příznaky expozice radonu?

Radon je všude kolem nás. Ve skutečnosti ho pravděpodobně dýcháte každý den, i když je kolem nás jen ve velmi nízkém množství. Nebezpečí při expozici většímu množství radonu je v tom, že jej nemůžete vidět, ochutnat nebo nějak cítit. A nebudete mít žádné příznaky, které by vás varovaly. Nic vás nevaruje, neupozorní.

Podle studií existují určité důkazy, že expozice radonu může zvýšit riziko plicní fibrózy, emfyzému plic a chronické intersticiální pneumonie.

Rozvoj těchto poruch může způsobit kašel nebo dušnost, ačkoli radon sám o sobě není příčinou těchto příznaků.

Ochrana před radonem

  • Větrání: Pravidelná ventilace budov může snížit koncentraci radonu v interiéru.
  • Utěsnění: Uzavření prasklin v podlaze, základech a zdech může zabránit pronikání radonu z podloží.
  • Testování: Je možné otestovat úroveň radonu v budově pomocí detektorů radonu. Pokud jsou nalezeny vysoké hodnoty, existují systémy, které pomáhají snížit jeho koncentraci.

Je pravda, že expozice radonu vám může způsobit rakovinu?

Radon může poškodit buňky v plicích, což může vést k rakovině. Radon je, dle studií, v Evropě zodpovědný za asi 15 000 úmrtí na rakovinu plic ročně, i když obvykle trvá 5 až 25 let, než se vyvine.

Časné známky a příznaky rakoviny plic mohou být:

  • přetrvávající kašel
  • vykašlávání krve
  • sípání
  • dušnost
  • chrapot
  • bolest na hrudi, zvláště když kašlete nebo se smějete
  • časté infekce, jako je bronchitida a pneumonie

Postupem času může pacient také zaznamenat ztrátu chuti k jídlu, hubnutí a silnou únavu.

Podle mnoha studií je kouření nejčastější příčinou rakoviny plic. Radon je na druhém místě. Asi 10 procent úmrtí na rakovinu související s radonem zahrnuje lidi, kteří nekouří. Lidé, kteří kouří a jsou vystaveni vysokým hladinám radonu, jsou vystaveni ještě většímu riziku.

Odhaduje se, že snížení hladiny radonu pod 4 pCi/l by mohlo snížit úmrtí na rakovinu plic o 2 až 4 procenta, což by mohlo zachránit asi 5 000 životů.

Co dělat, pokud máte příznaky expozice radonu

Neexistují žádné specifické lékařské testy, které by mohly posoudit vaši expozici radonu. Proto je důležité být si vědom příznaků a příznaků rakoviny plic, i když nekouříte.

Pokud máte přetrvávající kašel, vykašlávání krve nebo bolesti na hrudi, rozhodně navštivte svého lékaře. Rakovina plic se snáze léčí v nejranějších stádiích, než má šanci se rozšířit.

Shrnu to – sečteno a podtrženo

Radon je součástí životního prostředí a obecně není škodlivý. Ale dlouhodobé vystavení vysokým hladinám radonu vás může vystavit riziku vzniku rakoviny plic, zvláště pokud kouříte.

Velké množství radonu prostě způsobuje zdravotní problémy. Přestože se jedná o zemní plyn, který pochází ze Země, může být toxický, pokud ho dýcháte hodně po dlouhou dobu. Existuje však několik spolehlivých způsobů, jak udržet expozici na nízké úrovni.

Sponzorováno

Testování hladin radonu je poměrně levné a snadno proveditelné, takže neváhejte a začněte. A pokud zjistíte, že je ve vašem domě příliš mnoho radonu, existují známé prostředky, jak učinit váš domov bezpečnějším místem.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva