Sponzorováno

Radionuklidová ventrikulografie – pro hodnocení funkce srdce – jak funguje a kdy se používá? 3.91/5 (11)

  • Radionuklidová ventrikulografie (RVG), známá také jako radionuklidová angiografie, je zobrazovací vyšetření, které se používá k hodnocení funkce srdce, zejména srdečních komor, a měření ejekční frakce (EF), tedy procenta krve, které srdce vypumpuje při každém srdečním stahu.
  • Radionuklidová ventrikulografie umožňuje lékařům přesně určit, jak dobře srdeční komory pracují, a zda je výkon srdce dostatečný.
  • Je to vysoce přesná metoda měření ejekční frakce.
  • Radionuklidová ventrikulografie je proto klíčová pro pacienty, u kterých je nutné pečlivě monitorovat srdeční funkci.

Radionuklidová ventrikulografie (RVG), známá také jako radionuklidová angiografie nebo MUGA (Multiple Gated Acquisition), je zobrazovací vyšetření, které se používá k hodnocení funkce srdce, zejména srdečních komor, a měření ejekční frakce (EF), tedy procenta krve, které srdce vypumpuje při každém srdečním stahu. RVG umožňuje lékařům přesně určit, jak dobře srdeční komory pracují, a zda je výkon srdce dostatečný.

Jak RVG funguje?

  1. Aplikace radionuklidu: Pacientovi se do krevního oběhu injekčně podá malé množství radionuklidu (radioaktivní látky), často se používá technicium-99m. Tato látka se váže na červené krvinky, což umožňuje monitorovat pohyb krve srdcem.
  2. Záznam srdeční aktivity: Pacient leží pod speciální kamerou, která detekuje záření emitované radionuklidem. Kamera je synchronizována s elektrokardiogramem (EKG), takže je možné sledovat průtok krve ve vztahu k různým fázím srdečního cyklu.
  3. Výsledky: Získaná data jsou zpracována do podoby obrazu nebo filmu, který ukazuje pohyby srdečních komor. Lékař pak může měřit ejekční frakci a analyzovat funkci komor, čímž zjistí, zda srdce pracuje efektivně.

Kdy se RVG doporučuje?

RVG se často doporučuje při vyšetřování pacientů s následujícími problémy:

Sponzorováno

  • Chronické srdeční selhání nebo jiné srdeční onemocnění – pomáhá určit, jak efektivně srdce pumpuje krev, což je zásadní pro pacienty s oslabenou srdeční funkcí.
  • Před zahájením léčby, která může mít negativní vliv na srdce (například některé chemoterapie) – Některé léčby, zejména některé typy chemoterapie, mohou poškodit srdce. RVG se provádí před zahájením léčby i během ní, aby se sledovalo, zda léčba nemá negativní dopad na srdce.
  • Po infarktu myokardu k hodnocení funkce srdce – RVG umožňuje zjistit, zda infarkt nepoškodil srdeční sval a jaká je celková funkčnost srdce po tomto zátěžovém stavu.
  • Pro posouzení rizika srdečního selhání nebo zhoršení srdeční funkce
  • Posouzení účinnosti léčby srdečních onemocnění – RVG může být opakovaně použito k posouzení, zda léčba či změny v životním stylu vedou ke zlepšení srdeční funkce.

Výhody a nevýhody RVG

Výhody

  • Vysoce přesná metoda měření ejekční frakce
  • Neinvazivní a relativně bezpečné vyšetření s minimálními vedlejšími účinky

Nevýhody

  • Použití radionuklidů znamená vystavení nízkým dávkám radiace
  • Vyšetření může být nákladné a nemusí být vždy dostupné ve všech zařízeních

Radionuklidová ventrikulografie je proto klíčová pro pacienty, u kterých je nutné pečlivě monitorovat srdeční funkci.

Sponzorováno

Radionuklidová ventrikulografie (RVG) se používá především k hodnocení funkce srdce, zejména k měření toho, jak účinně srdeční komory pumpují krev. RVG poskytuje přesná data o ejekční frakci (procento krve, které komory vypumpují při každém stahu) a stavu srdečních komor, což je klíčové pro sledování a diagnostiku srdečních onemocnění.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva