Obsah článku
- Radionuklidová terapie je moderní metoda léčby některých druhů rakoviny a jiných onemocnění pomocí radioaktivních látek (radionuklidů). Tyto látky se cíleně zaměřují na postižené tkáně a ničí nemocné buňky, aniž by výrazně poškodily okolní zdravé tkáně.
- Radionuklidová terapie hodně pomáhá při léčbě rakoviny – například rakoviny štítné žlázy (pomocí radioaktivního jódu), neuroendokrinních nádorů (např. Lutetium-177 DOTATATE) nebo rakoviny prostaty (např. Lutetium-177 PSMA).
- Používá se i u léčby metastáz v kostech – například u pacientů s pokročilou rakovinou prostaty, kde radionuklidy (např. Radium-223) cílí na metastázy v kostech.
- Možné vedlejší účinky jsou únava, nevolnost nebo dočasné snížení krvetvorby
Radionuklidová terapie je pokročilá metoda léčby rakoviny a některých dalších onemocnění, při níž se využívají radioaktivní látky (radionuklidy) k cílenému ničení nemocných buněk. Tato léčba je šetrnější k okolním zdravým tkáním a často se používá jako doplňková nebo alternativní metoda k jiným onkologickým terapiím.
Nukleární medicína tak využívá radiofarmaka zacílená na specifické nádory, jako jsou nádory štítné žlázy, lymfomy nebo kostní metastázy, dodávající záření do nádorových lézí jako součást terapeutické strategie k vyléčení, zmírnění nebo kontrole onemocnění. Může být použita buď na selektivní cíle nebo na celé tělo.
Zacílení na nádor
Pokrok v lékařské technologii vedl k dramatickému nárůstu ve vývoji a dostupnosti nových způsobů léčby rakoviny. Léčba rakoviny znamená různé strategie, jako je chemoterapie, chirurgie, radiační terapie a nejnověji cílené terapie, jako je použití terapií na bázi radionuklidů používaných v nukleární medicíně. Zevní radioterapie ionizujícím zářením je nejčastěji využívanou radiační léčbou onkologických pacientů. Při tomto přístupu je primární nádor a omezená oblast kolem něj ošetřena ozářením vysokoenergetickým rentgenovým zářením.
Další možností léčby některých typů rakoviny je využití cílené radionuklidové terapie, která je založena na podávání radioaktivních látek pacientům. Stejně jako chemoterapie je tato terapie systémová léčba, která se dostává k buňkám v celém těle cestou krevního řečiště. Na rozdíl od chemoterapie se však tyto radioaktivní látky specificky zaměřují na nemocné buňky a snižují tak potenciální vedlejší účinky.
Jak funguje radionuklidová terapie?
Radionuklidová terapie využívá schopnost určitých radioaktivních prvků zaměřit se přímo na nemocné buňky a cíleně je ničit. Proces léčby probíhá v několika krocích:
Sponzorováno
- Podání radioaktivní látky – Pacientovi se aplikuje radionuklid, obvykle intravenózně.
- Cílená distribuce – Radionuklid se váže na specifické receptory nebo proteiny na povrchu nádorových buněk.
- Ozařování a destrukce – Radioaktivní záření poškozuje DNA rakovinných buněk, což vede k jejich zničení.
- Postupné vyloučení z těla – Nevyužité radionuklidy jsou vylučovány přirozenými cestami.
Typy radionuklidové terapie
- Léčba rakoviny štítné žlázy – Radioaktivní jód (I-131) se používá k odstranění zbytkové tkáně po operaci.
- Léčba neuroendokrinních nádorů – Lutetium-177 DOTATATE cíleně napadá buňky s nadměrnou expresí somatostatinových receptorů.
- Léčba rakoviny prostaty – Lutetium-177 PSMA je určeno pro pacienty s metastazující rakovinou prostaty.
- Terapie kostních metastáz – Radium-223 se používá k léčbě rakovinných metastáz v kostech.
Radiofarmaka
Radiofarmaka vhodná pro terapeutické účely jsou ta, která se silně vážou na nádor – známá také jako vehikula s vysokou afinitou k nádoru. Dokážou dopravit cílené dávky záření přímo k nádorům a jejich metastázám, čímž šetří normální zdravou tkáň. Volba molekuly, která přenáší záření do nádoru, je určena její afinitou – neboli vazebnou silou – k cílovým strukturám nádoru, jako jsou antigeny nebo receptory. Ionizující záření emitované radionuklidy spojenými s nosičem zabíjí rakovinné buňky poškozením jejich DNA, což způsobuje zmenšení nádorů.
Ideální radiofarmakum pro terapeutické účely by mělo:
- působit výhradně v buňkách maligních nádorů;
- dosáhnout všech buněk maligních nádorů, ať jsou lokalizovány kdekoli;
- ponechat zdravé tkáně a orgány nezraněné a zároveň přinášet do nádoru maximální dávky záření;
- eliminovat zhoubné nádorové buňky s velkou účinností.
Výhody radionuklidové terapie
- Cílené působení – Minimalizuje poškození zdravých tkání.
- Vhodné pro pokročilé stádia rakoviny – Pomáhá i při metastázujících nádorech.
- Delší účinnost – Terapie působí po delší dobu než chemoterapie.
- Nižší toxicita – Méně vedlejších účinků než u konvenčních léčebných metod.
Možné nevýhody a rizika
- Možné vedlejší účinky – Únava, snížení krvetvorby, nevolnost.
- Dostupnost – Terapie vyžaduje specializovaná zdravotnická centra.
- Radioaktivita – Po léčbě je nutné dodržovat bezpečnostní opatření.
Shrnu to
Sponzorováno
Radionuklidová terapie představuje moderní a účinný přístup k léčbě rakoviny a jiných onemocnění. Díky cílenému působení a nižší toxicitě je vhodnou alternativou k tradičním léčebným metodám. Její dostupnost se neustále zlepšuje a přináší naději mnoha pacientům.
Studie a zdroje článku
- Targeted Radionuclide Therapy National Research Council (US) and Institute of Medicine (US) Committee on State of the Science of Nuclear Medicine.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína, Rakovina
Přečtěte si také naše další články