Obsah článku
- Radikulopatie je termín používaný k označení stavu, kdy dochází k tlaku nebo podráždění kořenů míchy, které vystupují z páteře. Tento stav může způsobovat bolest, necitlivost, slabost nebo jiné neurologické příznaky v oblasti, kterou inervují postižené míšní kořeny.
- Radikulopatie je často spojena s degenerativními změnami páteře a může být důsledkem různých onemocnění nebo poruch.
- Příznaky radikulopatie mohou zahrnovat bolest v krku, zádech, pažích nebo nohách, necitlivost, mravenčení, slabost svalů a potíže s koordinací pohybů.
- Diagnóza se obvykle provádí na základě lékařského vyšetření, zobrazovacích metod jako je MRI nebo CT, a elektromyografie (EMG), která měří elektrickou aktivitu svalů.
- Léčba radikulopatie závisí na její příčině a závažnosti příznaků. Možnosti léčby zahrnují odpočinek, fyzioterapii, léky na bolest a zánět, injekce do oblasti páteře, a v některých případech chirurgický zákrok ke zmírnění tlaku na míšní kořeny. Léčba by měla být individuálně přizpůsobena každému pacientovi podle jeho konkrétního stavu a potřeb.
Objevuje se při změnách okolních kostí a chrupavky z opotřebení nebo zranění. Tyto změny mohou způsobit tlak na kořen nervu. Kořen nervu je součástí každého spinálního nervu, který vystupuje z míchy a prochází otvorem ve vaší páteři.
Radikulopatie (radikulitida) se definuje jako zánět míšních kořenů.
Když jsou vaše nervové kořeny stlačené, mohou se zanítit, což způsobuje necitlivost, slabost a bolest. Včasná a vhodná léčba může snížit tyto příznaky.
Jaké jsou příznaky a typy radikulopatie?
Symptomy radikulopatie se mohou pohybovat od mírných, až po těžké. Umístění příznaků závisí na tom, který kořen nervu je ovlivněn.
Existují tři typy radikulopatie:
- Cervikální (krční) radikulopatie je tlak na jeden z nervových kořenů v oblasti krku. Mohou způsobit slabost, pálení nebo brnění, nebo ztrátu pocitu v rameni, ruce, nebo prstu. Diagnostika cervikální radikulopatie nebývá, na rozdíl od funkčních změn, obtížná. Bolest při kořenovém dráždění bývá ostrá, přesně lokalizovatelná, propagující až k prstům. Jednotlivým úsekům krční páteře odpovídá vždy určitá část horní končetiny, kam bolesti putují.
- Hrudní radikulopatie se vyskytuje, když máte v horní části páteře zachycený nerv. To způsobuje bolest v hrudi a trupu.
- Lumbální radikulopatie je tlak na jeden z nervových kořenů v dolní části zad. To může způsobit bolest kyčle a ischias, nebo „střílet“ bolesti do nohy. Sexuální dysfunkce nebo paralýza mohou také nastat v těžkých případech.
Příznaky se samozřejmě liší v závislosti na druhu radikulopatie, kterou máte. Příznaky mohou ovlivnit různé oblasti vašich záda, krku, paží a nohou. Příznaky mohou být následující:
- ostrá bolest, která se může zhoršit určitými pohyby
- vystřelující bolest
- necitlivost
- slabost a brnění
- ztráta nebo změna ve vnímání
- ztráta reflexů
Co způsobuje radikulopatii?
Radikulopatie se vyskytuje tehdy, když je nerv zkomprimován (stlačen) okolní tkání. To je někdy způsobeno třeba vyhřezlou ploténkou. Ten pak tlačí ven a vyvíjí tlak na blízký míšní nerv.
Kostní výrůstky také mohou způsobit radikulopatii. Toto je situace, kdy se na části páteře tvoří další kosti. Kostní výrůstky se mohou vyvinout kvůli traumatu nebo osteoartróze. Tyto kostní výrůstky mohou zúžit prostor, kde se nacházejí nervy, což způsobuje jejich komprimování.
Radikulopatie může být důsledkem stárnutí nebo traumatu.
Kdo je obecně více ohrožen radikulopatií?
Mnoho změn páteře nastává, když tělo stárnete. Radikulopatie obvykle postihuje osoby ve věku od 30 do 50 let.
Problémy jako osteoartróza, revmatoidní artritida a obezita mohou zvýšit riziko radikulopatie. Dalšími rizikovými faktory jsou špatné držení těla, spinální abnormality jako skolióza a opakující se pohyby. Těhotné ženy mají také vyšší riziko. Tento problém může být také dědičný, takže také máte zvýšené riziko, pokud se u vaší rodiny v minulosti vyskytla radikulopatie.
Jak je diagnostikována radikulopatie?
U diagnostiky radikulopatie vás lékař nejdříve podrobí fyzickému vyšetření. Pak může zkusit udělat určité testy nebo skeny, jako například:
Sponzorováno
- rentgenový paprsek – pro zobrazení kostí atd.
- Magnetická rezonance pro získání obrazů měkké tkáně, míchy a nervových kořenů
- Vyšetření pomocí CT lékař zobrazí jemné detaily kostí
- Elektromyogram pro měření elektrických impulzů vašich svalů v klidu a během kontrakcí, což pomáhá lékaři identifikovat poškození nervového vedení pro měření schopnosti nervů posílat elektrické signály
Jak se radikulopatie léčí?
Váš lékař může doporučit domácí metody léčby, léky, chirurgický zákrok nebo kombinaci léčby.
Domácí metody léčby
Měli byste samozřejmě omezit činnosti, které zhoršují vaši bolest. Lékař vám může předepsat dlahu, opěrku nebo měkký krční límec, aby tak imobilizoval (znehybnil) postiženou oblast. To pak usnadňuje odpočinek zraněné oblasti.
Krátkodobý odpočinek v posteli nebo léčení mechanickými pomocníky jsou také možnosti, které vám lékař může navrhnout. Trakce zahrnuje použití závaží nebo jiných speciálních zařízení, které uvolňují tlak na váš spinální nerv tím, že vytvoří prostor mezi kostmi vaší páteře.
Váš lékař může také doporučit fyzikální terapii. Ta může zahrnovat terapii za tepla a za studena a další léčby. Vaši terapeuti vás mohou naučit způsoby, jak posílit, protáhnout a chránit postižené místo. Efekt fyzikálních metod (aplikace tepla, chladu, ultrazvuku, laseru, transkutánní elektrické stimulace, masáží, trakce) nebyl v akutním stádiu onemocnění spolehlivě prokázán a manipulace může být v akutním stádiu riziková. Je vhodné omezit jejich použití na případy s pomalým ústupem obtíží. Patří zásadně do rukou odborného lékaře školeného v této oblasti.
U některých lidí může také úbytek váhy snížit tlak na postiženou oblast.
Léky
Některé léky mohou být také hodně účinné při léčbě radikulopatie:
- analgetika
- nesteroidní protizánětlivé léky, jako je třeba ibuprofen
- svalové relaxanty
- perorální kortikosteroidy
- opiáty na předpis pro silnou bolest
- injekce kortikosteroidů do postižené oblasti
Jednotlivé možnosti léčky léky s vámi projedná lékař.
Chirurgická operace
Lékař také může doporučit operaci, pokud se váš stav během určité doby nezlepší. To je obvykle po asi šesti až dvanáct týdnech konzervativní léčby. Mohou také navrhnout chirurgický zákrok, jestliže jsou postiženy více nervů nebo se nervová funkce navzdory léčbě zmenšuje.
Chirurgie může uvolnit postižený nerv z tlaku. Jeden postup se nazývá diskektomie. To zahrnuje odstranění kostních výrůstků nebo části vyhřezlé ploténky.
Stejně jako při jakémkoli chirurgickém zákroku, i zde existuje riziko infekce, krvácení a komplikace z anestezie.
Dá se nějak zabránit radikulopatii? Jak na prevenci?
Ano. dá. Podívejte se na naše rychlé tipy pro zdraví páteře:
- Dbejte na dobré držení těla. Vyhýbejte se krčení a mějte obě nohy na podlaze, když sedíte.
- Zvedejte kolena, nikoli záda. Místo toho, abyste se ohnuli v zádech, když něco berete, ohýbejte kolena, abyste se dostali k předmětu. Při zvedání těžkých předmětů používejte bezpečnou techniku, abyste zabránili zranění zad. Nezapomeňte zvednout kolena. To znamená, že byste měli ohýbat kolena, ne záda. Požádejte o pomoc také při pohybu těžkých nebo objemných předmětů.
- Během dlouhodobé sedavé práce provádějte časté přestávky a protahujte se. Při opakovaných činnostech provádějte časté přestávky.
- Používejte kvalitní boty. Podívejte se po botách s dobrou podporou oblouku a vyhněte se nošení vysokých podpatků po delší dobu.
- Zahrňte cvičení do své každodenní rutiny. Vytvořte si pravidelný cvičební program, který zahrnuje vhodná cvičení. Vždy si pohovořte se svým lékařem dříve, než začnete rutinní cvičení.
- Snižte pravděpodobnost vzniku radikulopatie tím, že si udržujete zdravou váhu.
Sponzorováno
Většina lidí s radikulopatií zlepší svůj stav už konzervativní léčbou.
Co si dále přečíst na toto téma?
- Skřípnutý nerv – jak na něj?
- Cviky a protahování na vyhřezlou plotýnku v oblasti krku (při cervikální radikulopatii)
Zdroje článku a relevantní studie
- Cervical radiculopathy: Study protocol of a randomised clinical trial evaluating the effect of mobilisations and exercises targeting the opening of intervertebral foramen Autoři: Pierre Langevin, Jean-Sébastien Roy, and François Desmeules
- Cervical radiculopathy Autoři: Sravisht Iyer and Han Jo Kim
- Radhakrishnan K, Litchy WJ, O’Fallon WM, et al. Epidemiology of cervical radiculopathy. A population-based study from rochester, minnesota, 1976 through 1990. Brain. 1994;117(Pt 2):325–35. doi: 10.1093/brain/117.2.325
- Zdroj obrázku ve článku: Axel_Kock / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Problémy a zdraví zad
Přečtěte si také naše další články