Obsah článku
Všichni Ptačinec žabinec určitě znáte. Tuto bylinku spíše považujete za pouhý a obtížný plevel. Na slovensku se této bylince také říká Kuračka. Pokud se vyskytuje v zahrádce, moc rádi ji tam nevidíte. Ptačinec žabinec je bylina se silně rozvětvený stonkem, dlouhým někdy až 60 cm, snadno se množí a pokrývá velké části záhonů. A proto ji zahrádkáři nemají moc v lásce.
Ptačinec žabinec – silná bylinka jako býk
Ano, je to rostlinka, kterou nelze jednoduše vymýtit, je velmi vytrvalá, silná, kvete a roste celý rok, dokonce roste i v zimě a najdeme ji i pod sněhem. Její semena jsou životaschopná i po 25 letech spánku. To už o ní něco hovoří – právě její vytrvalost a síla ji činí neobyčejnou. Zkuste se s ní v našem článku seznámit a určitě na ni změníte dosavadní, možná negativní, názor.
Svůj název Kuračka získala jednoduše – ptáci a kuřata ji milují na oběd jako hlavní chod. Pokud se k ní skloníte, zjistíte, že má krásné, drobné, bílé květy, rostlinka je jemná, milá, nevtíravá, skromná a velmi pěkná. Zkuste chytit její malé oválné lístečky a pocítíte její sametovou hebkost. Její chvályhodnou vlastností je ochrana země proti suchu tím, že ji pokrývá. Pokud se na nějakém místě vyskytuje hojně, zabraňuje její erozi.
Tato křehká rostlina obsahuje velmi cenné látky, jako minerální soli, saponiny, vápník, draslík, kyselinu křemičitou, prchavé esence a je významným zdrojem vitamínu C a E.
Na co je Ptačinec žabinec dobrý?
1. Pomáhá s trávením
Čaj z Ptačince před jídlem napomáhá při trávení, při žaludečních nebo žlučníkových potížích, při delším užívání rozpouští žlučové kameny. Silně rozpouští tuky, proto je vhodným pomocníkem při zhoršeném trávení, štěpí tuky v krvi a lze ji využít při odtučňovacích kůrách.
2. Snižuje cholesterol
Tato bylinka při pravidelné konzumaci v salátech velmi účinně snižuje cholesterol. Stačí denně jeden šálek zápary ráno nalačno a o pár týdnů máte cholesterol v normě. Pokud máte problémy s odbouráváním tuků a cholesterolem, zkuste si každé ráno připravit bylinný čaj z hvězdice.
Sponzorováno
3. Proti kašli a zahlenění
Má antiseptický účinek, doporučuje se i při problémech s dýchacími cestami, na kašel. Jsou prokázány její blahodárné účinky při revmatismu, má močopudný, čistící účinek. Běžná je také v německých atlasech, protože ji velmi preferoval světoznámý léčitel S. Kneipp a chválil ji jako „poskytující velmi dobré služby zejména při zánětu plic, zahlenění“ apod.
4. Na unavené oči
Ptačinec žabinec má i pozitivní vnější účinky. Např. její vymačkaná šťáva ředěná destilovanou vodou pomáhá unaveným očím.
Zajímavost: V dávných dobách ji používali i na bolesti v uchu tak, že vytlačili její šťávu a nakapali do zvukovodů.
5. Skvělá pro pokožku
Mastička z této bylinky prostřední léčí rány a různé kožní projevy. Používáme i obklady na suchou, citlivou pokožku. Velmi dobře působí i na rány, hemoroidy, ekzémy, psoriázu nebo různé vředy, protože má dezinfekční a stahující účinky. Pokud ji máte ve své zahrádce, tak nyní se můžete rozhodnout, zda ji odstraníte jako plevel, nebo použijete její nať k léčbě např. lupénky nebo jiných kožních chorob.
Další zdravotní přínosy ptačince
- Používá se v krémové formě k léčbě ekzémů a kožních vyrážek
- Obsahuje kyselinu gama-linolenovou, která je výborná pro zdraví vlasů, kůže a kostí
- Výborný zdroj vitamínu C
Ptačinec žabinec v kuchyni
V kuchyni nám rovněž poslouží, protože z ní můžeme připravit různé saláty, ať už samotnou ochucenou pouze olejem a trochou limetkové šťávy nebo salát v kombinaci s pampeliškou, listy jitrocele širokolisté, mátou, šalvěj, oregánem či heřmánkem. Velmi mi chutná kombinace takového salátu se syrovou, pouze 3 hodiny namočenou pohankou. Ptačinec chutná jako čerstvý hrášek. Je nejlepší ji konzumovat brzy na jaře, protože v vedrech se ptačinec ztrácí a pak se vrací opět až na podzim, ale ne s takovou silou, jako na jaře.
Hvězdice má výbornou chuť a můžete ji použít pro přípravu salátů, smoothies, pomazánek, sendvičů nebo ho můžete přidat do polévek. Zároveň je skvělá i jako zelené hnojivo.
Pro koho moc ne?
Sponzorováno
Její zápar není vhodné pít kojícím matkám a těhotným ženám, zastavuje tvorbu mateřského mléka.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články