Sponzorováno

Psychodermatologie – co to je a jak funguje? 4.92/5 (12)

Nemáte vaši pleť v horším stavu jen díky špatné psychice nebo stresu?

Nemáte vaši pleť v horším stavu jen díky špatné psychice nebo stresu?

Psychodermatologie je relativně novou disciplínou v psychosomatické medicíně. Je to vlastně interakce mezi myslí a kůží. Obě disciplíny jsou propojeny na embryonální úrovni prostřednictvím ektodermu. Existuje komplexní souhra mezi kůží a neuroendokrinním a imunitním systémem. Kůže reaguje jak na endogenní, tak na exogenní podněty – cítí a integruje podněty z životního prostředí a přenáší vnitřní okolnosti vnějšímu světu.

Přesná prevalence (podíl počtu jedinců trpících danou nemocí a počtu všech jedinců ve sledované populaci) psychologických faktorů, které ovlivňují onemocnění kůže, není úplně známa – avšak v různých studiích se odhaduje na 25% až 33%. Výzkum také ukázal, že podněty přijaté v kůži mohou ovlivňovat imunitní, endokrinní a nervový systém jak na místní, tak na centrální úrovni. U některých kožních onemocnění, jako je atopická dermatitida, byly tkáňové hladiny nervových růstových faktorů a neuropeptidů spojeny s rozvojem onemocnění a markery aktivity nemoci.

Role psychoneuroimunologie

Vzhledem k tomu, že se naše znalosti v psychoneuroimunologii rozšiřují, role neuropeptidů, hormonů a neurotransmiterů v psychodermatologických poruchách je stále více zřejmá.

Stres a kožní problémy

Stres představuje vnitřní nebo vnější sílu, která hrozí přerušením homeostatické rovnováhy organismu. Organizmus má schopnost přizpůsobit se akutním homeostatickým problémům. Chronicita však vede k vyčerpání, většímu stresu nebo zhoršení již existujících dermatóz.

Stres aktivuje dvě hlavní cesty neuronů:

  1. hypotalamus-hypofýza-nadledviny
  2. sympatický nervový systém.

Identifikace vnějšího stresu mozkem má za následek aktivaci paraventrikulárního jádra hypotalamu a lokus ceruleus. Faktor uvolňující kortikotropin je vylučován z hypothalamu a transportován oběhem do hypofýzy, kde indukuje uvolňování adrenokortikotropního hormonu z přední části hypofýzy do celkového oběhu. Výsledkem je sekrece glukokortikoidů a katecholaminů z nadledvin.

Kortizol působí jako negativní zpětná vazba na hypotalamus a inhibuje další uvolňování faktoru uvolňujícího kortikotropin. Buňky lokusu ceruleus aktivují sympatický systém, který vede k sekreci epinefrinu a norepinefrinu.

Sponzorováno

Katecholaminy i kortizol mají silné negativní účinky na imunitní systém.

Neexistuje všeobecně uznávaná klasifikace psychodermatologických onemocnění. Lékaři však popisují nejčastěji používanou klasifikaci, která zahrnuje následující:

Psychofyziologické poruchy: Kožní onemocnění jsou vytvořeny nebo exacerbovány psychickým stresem. Pacienti mají jasnou a chronickou souvislost mezi stresem a exacerbací. Příklady v této kategorii zahrnují atopickou dermatitidu, psoriázu a akné.

Psychodermatologie a klasická dermatologie – vytvořené mýty

Psychodermatologie není jen o terapii – jde o prohlížení kůže způsobem, který se zásadně liší od dermatologie. Dermatologové vidí kůži z biologického hlediska – psychodermatologové vidí kůži z biologické a psychosociální perspektivy. Pracovníci psychodermatologie léčí kůži způsobem, jakým psychoterapeut zachází s chováním – tím, že zjistí, jak reaguje na emocionální a environmentální stresory a pomáhá zmírňovat tyto reakce.

Lékařské problémy ne vždy vyžadují čistě lékařské řešení

Stále více se dozvídáme, kolik emočních a psychologických stavů ovlivňuje naše fyzické stavy. Vezměte si například bradavice. Jsou rozhodně lékařského charakteru, protože jsou způsobeny viry. Speciální lékařská a chirurgická léčba způsobuje, že bradavice zmizí. Tato léčba funguje pro mnoho lidí, ale ne pro úplně každého. Podívejte se na následující příklad z praxe jednoho psychodermatologa.

„Sofie byla vysokoškolačka, která se nemohla zbavit bradavice na chodidle její pravé nohy. Medicína ji na chvíli pomohla, ale pak se Sofie vrátila se stejným problémem. Během našeho prvního sezení jsem se rychle dozvěděla, že Sofie dala své srdce a duši do baletu, ale nebyla si jistá, jestli by se toho chtěla držet dál než po střední škole, protože šance stát se profesionální balerínou byly velmi nízké. Její opakující se bradavice ji donutila přestat tančit. Bradavice ve skutečnosti vyřešila svou ambivalenci ohledně pokračování v baletu. Pod hypnózou Sofie si představovala obrazy virů, které způsobovaly její bradavice a napadaly její imunitní systém. Představila si její nohu z bradavice. Pochopila, že její kůže dává hlas něčemu, co si sama nemohla připustit – že opravdu nechtěla profesionálně tančit. Po třech týdnech její bradavice zmizela. Sofiin emoční stres mohl oslabit imunitní systém, mohl vyvážit rovnováhu ve prospěch viru a učinit ji náchylnou k relapsu. Totéž někdy platí pro osoby s psoriázou, ekzémy, alergickými vyrážkami a mnoha dalšími onemocněními kůže. Někdy psychologické nástroje dělají práci v podobě kožních příznaků.“

Existuje ale spousta dalších případů. Existuje také hypnóza užitečná pro lidi, kteří utrpěli těžké popáleniny. Léčí se rychleji, cítí méně bolesti a je méně pravděpodobné, že vyvstanou infekce a jiné komplikace ve srovnání s pacienty s popáleninami, kteří podstupují pouze klasickou léčbu.

Sponzorováno

Kůže některých lidí je obzvláště emocionálně reaktivní. Jejich propojení mysli a těla je velmi blízké. Tato tendence je částečně genetická a částečně výsledkem životních zkušeností. Fyzické nebo emocionální trauma má tendenci přivést mysl a tělo bližší.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva