Sponzorováno

Protrombinový čas – vyšetření srážlivosti krve – kdy a jak se dělá? 4.64/5 (11)

  • Protrombinový čas je laboratorní test, který měří, jak dlouho trvá srážení krve.
  • Používá se k posouzení funkce koagulačního systému a pomáhá diagnostikovat krvácivé poruchy nebo monitorovat léčbu antikoagulancii.
  • Protrombinový čas odráží funkci konkrétních koagulačních faktorů vnější cesty srážení krve, zejména faktorů I (fibrinogen), II (protrombin), V, VII a X. Výsledky se obvykle uvádějí v sekundách a mohou být vyjádřeny jako INR (mezinárodní normalizovaný poměr) pro standardizaci mezi různými laboratořemi.

Pro určení protrombinového času je potřeba odběr krve

Pro určení protrombinového času je potřeba odběr krve

Protrombinový čas označuje dobu, jak dlouho trvá srážení krve (tedy dobu, za kterou se krevní plazma srazí). Protrombin, také známý jako faktor II, je jen jedním z mnoha plazmatických proteinů, které se účastní procesu srážení krve.

Proč se provádí vyšetření srážlivosti krve? Proč nás zajímá protrombinový čas?

Když se pořežete a vaše céva praskne, krevní destičky se ihned shromažďují v místě rány. Vytvářejí dočasnou „zátku“ k zastavení krvácení. Aby se vytvořila silná krevní sraženina, řada 12 plazmatických proteinů neboli koagulačních „faktorů“ působí společně a vytvářejí látku zvanou fibrin, která ránu utěsní.

Krvácivost známá jako hemofilie může způsobit, že vaše tělo vytvoří určité koagulační faktory nesprávně nebo vůbec. Některé léky, onemocnění jater nebo nedostatek vitamínu K mohou také způsobit abnormální tvorbu sraženin.

Příznaky nějaké poruchy krvácení jsou:

  • snadná tvorba modřin
  • krvácení, které se nezastaví ani po vyvinutí tlaku na ránu
  • silné menstruace
  • krev v moči
  • oteklé nebo bolestivé klouby
  • krvácení z nosu

Pokud má váš lékař podezření, že máte poruchu krvácení, může vám objednat vyšetření srážlivosti krve (tedy protrombinový čas), který mu pomůže stanovit diagnózu. I když nemáte žádné příznaky poruchy krvácivosti, může váš lékař nařídit toto vyšetření, aby se ujistil, že se vaše krev sráží normálně, než třeba podstoupíte velkou operaci.

Pokud užíváte lék na ředění krve warfarin, váš lékař nařídí pravidelné vyšetření srážlivosti krve, aby se ujistil, že neužíváte příliš mnoho léků. Užívání příliš velkého množství warfarinu může totiž způsobit nadměrné krvácení.

Sponzorováno

Onemocnění jater nebo nedostatek vitaminu K může způsobit poruchu krvácení. Váš lékař může nařídit vyšetření srážlivosti krve, aby zkontroloval, jak se vaše krev sráží, pokud máte některý z těchto stavů.

Jak se provádí vyšetření protrombinového času?

Léky na ředění krve mohou podstatně ovlivnit výsledky testu. Informujte proto svého lékaře o všech lécích a doplňcích stravy, které užíváte. Před testem vám doporučí, zda je přestat brát. Před vyšetřením protrombinového času se nebudete muset postit.

Pak vám bude odebrána krev. Jedná se o ambulantní zákrok obvykle prováděný v diagnostické laboratoři. Trvá to jen několik minut a nezpůsobuje žádnou nebo jen velmi malou bolest.

Zdravotní sestra či jiná osoba speciálně vyškolená v odběru krve, použije malou jehlu k odběru krve ze žíly, obvykle ve vaší paži. Laboratorní specialista přidá do krve další látky, aby zjistil, jak dlouho trvá, než se sraženina vytvoří.

Jaká rizika jsou spojena s tímto vyšetřením?

Velmi málo rizik je spojeno s odběrem krve souvisejícím s vyšetřením srážlivosti krve. Pokud však trpíte poruchou krvácivosti, máte o něco vyšší riziko nadměrného krvácení a hematomu (krev, která se hromadí pod kůží).

V místě vpichu je velmi malé riziko infekce. Můžete pociťovat mírné mdloby nebo cítit bolest nebo bolest v místě odběru krve. Měli byste upozornit osobu provádějící test, pokud začnete pociťovat závratě nebo mdloby. Ano, někdy se to stává.

Co znamenají výsledky vyšetření?

Krevní plazma se normálně srazí 11 až 13,5 sekundy, pokud neužíváte léky na ředění krve. Výsledky protrombinového času jsou často uváděny jako mezinárodní normalizovaný poměr (INR), který je vyjádřen jako číslo. Typické rozmezí pro osobu, která nebere léky na ředění krve, je 0,9 až přibližně 1,1. U někoho, kdo užívá warfarin, je typické INR obvykle mezi 2 a 3,5.

Pokud se vaše krev srazí během normální doby, pravděpodobně nemáte poruchu krvácení. Pokud užíváte přípravek na ředění krve, sraženina se vytvoří za delší dobu. Váš lékař určí cílovou dobu srážení krve.

Pokud se vaše krev nesráží v normálním čase, můžete:

  • užívat špatnou dávku warfarinu
  • mít onemocnění jater
  • mít nedostatek vitamínu K
  • trpět poruchou krvácivosti, jako je nedostatek faktoru II

Sponzorováno

Pokud máte poruchu krvácivosti, může vám lékař doporučit substituční terapii faktorem nebo transfuzi krevních destiček nebo čerstvě zmrazené plazmy.

Studie a zdroje článku

  • Prothrombin Time Autoři: Rocky Yang; Muhammad Zubair; Leila Moosavi.
  • Zdroj obrázku: AlexLipa / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva